Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » El szeretnék kezdeni egy...

El szeretnék kezdeni egy regényt. Tudtok tippeket adni? ( nem könyvtémát kérnék )

Figyelt kérdés
2012. febr. 29. 14:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Milyen témában akarsz írni? Pontosan mivel kapcsolatban kellenek a tippek?
2012. febr. 29. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
75%

Elsőnek jó kérdései vannak: miben kell a tipp? Írástechnika? (Azok nem tippek, szabályok. Persze csak egy tipp, hogy tartsd be őket.) Stílus? Nézőpontkarakter? Elbeszélő mód, idő? Célközönség? Regényíró szoftver? (Esetleg használata/nem használata?) Vázlatkészítési módszer?

Millió és egy téma van, amiben várhatod a tippeket, még akkor is, ha a téma világos. Szóval a mi kérdésünk:

milyen téma, milyen regény, milyen közönségnek?


Minden mást igényel. Egy 13 éves vámpírbolond rajongói lányhadnak a netre más regényt kell írni, más kidolgozással, mint ha a mostani huszas korosztályt céloznád meg, heroikus fantasy regénnyel, kiadásra tervezve. Egy fanfiction ugyanúgy más igényekkel lép fel, mint egy eredeti történet. Ezért először mondd el azt, amit tudsz. Elször az előbb felsorolt kérdésekre tudunk röviden tippekkel válaszolni, a többi pedig írástechnika, amit ugyan itt is elmondhat hat ember hat különféle stílssal, de vannak erre blogok, oldalak, ha Google keresőbe beírod, biztosan találsz egészen sokat.


Nem arról van szó, hogy nem szívesen válaszolunk, csak gondolom te sem értelmetlen tippeket vársz tőlünk.

2012. febr. 29. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
0%
Olvasni???
2012. márc. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Én is most kezdtem el egy újabb regényt, és már több éve írok, szóval, ha gondolod, tudok segíteni, csak azt mondd meg, hogy milyen témában akarsz írni. (:
2012. márc. 2. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Szerintem ifjúsági regény legyen. Könyebb, mintha egy 18. század belit írnál. Tiniproblémák, kütyük. Még csak nem is kell hozzá annyit keresgélni, ott van a szemed előtt.
2012. márc. 15. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Kicsit megkésve írok. o.o Szóval, történelmi regény. Kínában játszódik, úgy az 1400-as 1600-as években. Még nem tudom pontosan, de kb. annyi. Egy fehér hajú kislányról szól, akinek a szüleit lemészárolták, mert azt hitték, a gyerekük boszorkány..., stb. A kislány bosszút esküdik, és stb. Jönnek új emberek, akiknek, mind valami nagyon fontos célja van... Ne tudom, hogy happy end lesz-e, vagy csak félig, de így tömören ennyi az elképzelés. Csak, nem tudom hogy kezdjek bele. A mellékszálak a legnehezebben mennek, és az első oldal... bárkitől szívesen fogadok segítséget, csak vegyetek fel msn-re. De PÜ-be, vagy ide is várom őket. :)

rebecca@cminimail.hu ( azért minimail, mert apám 5 évesen csinálta, csak lusta vagyok újra bejelölgetni az ismeimet. )

2012. jún. 3. 21:57
 7/18 A kérdező kommentje:

am, múlt idő, célközönség: úgy 14, 16 és a fölötti emberek. Vannak regény író szoftverek? o.o Vázlatkészítés..., ahhoz sem ártana pár tipp...

bocs, totál kezdő vagyok.

2012. jún. 3. 22:00
 8/18 anonim ***** válasza:

Miért a szülőet ölik meg, ha a lányt hiszik boszorkának? Ő hogy menekül meg? Ez kicsit fura. (Persze ha azt hiszik, elrejtették, mert valami rokonhoz gyorsan lepasszolták, hogy biztonságban tudják, az természetesen logikus.)


Regényíró szoftver van, én az yWritert ajánlom. Igazából nem írja meg a regényt, de egy rendkívül sok funkcióval bővített szövegszerkesztő. Lehet menetrendet összeállítani, napi szószámot beállítani, korlátozottan szóismétlést is képes keresni, a létigehalmozás ellen is jó, képes kezeleni sok verziót és vázlatot. Nagyon jól jön a regény írásakor ha unod a cetliket. :)

1400-1600 és Kína... nem hiszem, hogy voltak ilyen erőteljes kirohanások. Ha démonszülte-szállt lánynak is tekintették, akkor is legfeljebb áldozatképpen ajánlották volna fel mondjuk a folyónak (vízbefojtást valamiért autentikusabbnak érzek ebben az esetben), vagy elküldik a császárnak. Onnantól kezdve az övé. Ha meg tudod magyarázni, miért ez a rekació, akkor jó, de azt hiszem, olyan helyzetet választottál, amihez nagyon sok utánanézés kell. Először tájékozódj a témában, Kína az adott időszakban, kultúrája, a természetfelettihez való hétköznapi viszony stb. Nagyon sok adat van a neten is. Ha ezzel megvagy, építs fel egy fő történetfonalat. Ebből lesz majd a vázlatod. Egészítsd ki egy listával, amibe kategorikusan összeszeded a helyszíneket, szereplőket, akár fontos tárgyakat, amiket úgy érzed, szeretnél majd megjelentetni (nem kötelező mindent, ez az ötletjegyzék).

Utána maradj a lineáris sztorinál, vagyis végig a lány története lesz középpontban. Gondolom a bosszú nem egyszerű (kiváló maguffin :) ), mert elkerült onnan, ahol a szüleit megölték. Vissza kell jutnia. És ott bosszút kell állnia. Tehát ezt próbáld "állomásokra" osztani. Mindegyiknél lesz valami "próba", ami lehet egészen szimbolikus (pl. összebarátkozás egy idegennel, vagy a szerelem vs. bosszú dilemmája), de konkrét is (vagy tényleges próba, vagy pl. csata). Ezeket nem fogja tudni egyedül megoldani - találd ki, milyen segítőkre lenne ezeknél szükség. Például ha át kell kelni egy magas hegységen (Kínában van minden, de itt ne mindjárt a Himalájára gondolj), akkor nem árt, ha van egy jó vezető, aki ismeri a hegyi terepet. Őt hogy hozod be a képbe, az lesz a "mellékszál". Lehet, hogy eleve ezzel indult, hogy ő átkel a hegyeken, de egyszerűbb, ha egyszemélyes bosszúvágy hajtja kezdetben, tehát megy a maga feje után. Megakadályozzák, nem tud átkelni mondjuk a folyón (lehet árvíz - természeti jelenség vagy mágia?, de bármi egyszerű más is), kénytelen a hegyek felé menni. Kénytelen felfogadni egy tapasztalt hegyi vezetőt. Aki mondjuk megsajnálja, mert találkoznak az erdőben, a lány sír, hogy eltávedt, aztán elkíséri. Később vele maradhat, de akár le is válhat róla, mert valami dolga akad - ebből lehet kis mellékszál, hogy a lány megy és segít neki, mert mondjuk beleszeret valami földesúr lányába a vezető (oké, legyen férfi), de nem tudja meghódítani, hát a lányka meg tud valami trükköt (mondjuk kiváló ötvös, vagy remek kelméket tud szőni). Ilyenekre gondolj, persze ez csak ötlet, nehogy e mentén haladj. A főszál vonzza majd a karaktereket, azok meg a mellékszálakat.

Próbálj minden esetben valamit átadni. Legyen egy fő koncepciód, mondjuk "a barátság minden próbát kiáll", vagy "a bosszúnál erősebb a megbocsátás". Egy ilyen programmondat is hasznos, mert megadja az "állomásokon" a "próbák" nyomvonalát. Legyen mondjuk a második a program. A lányt hajtja a bosszú - de a célod az, hogy a lánynak "bebizonyítsd", hogy a megbocsátás nagyobb érték. Így a "próbák" során olyan helyzetekkel találkozik, amik végül mind erre futnak ki. Végül, nem rögvest. :) Azaz mesélhetnek régi történeteket, legendákat ebben a szellemben, de nem szükségszerű, hogy mondjuk a hegyen való átkelés végére valaki megbocsásson valakinek. És nem is minden "próbánál" kell ilyen egysíkúan gondolkodni, lehet több programmondat is.

Ez persze erősen happy endes (az egyszerű). Ha szomorú véget akarsz, lehet az a program, hogy "a bosszú mindenek felett", és végül bele is hal, de bosszút állt. Menni fog ez neked, mert te tudod, mit akarsz. Csak írj vázlatot, ötletjegyzéket, fésüld össze, utána meglesz a történeted. Az meg egy biztos csontváz minden kezdőnek.

2012. jún. 3. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt a gyors, tartalmas, és nagyon-nagyon hasznos választ. :) Csak, hogy felvázoljam, igen. Elrejtik a szülei, egy vízesés mögötti barlangba, vagy valami más, hasonló, víz közeli helyre. Azért akarják majd megölni őket, mert az akkori király, vagy hadvezér, fél, hogy elveszi majd tőle a hatalmat. Így, a lány majd azon a személyen akar bosszút állni. Hogy egy kicsit pontosabb legyek: a fehér hajú lány karaktert a Tiltott Királyság c. Jet Lee és Jeckie Chan filmből vettem, amit nemrég adtak. Meg a gonosz császárt/királyt. A démonos részt egy másik Jet Lee filmből, asszem a címe az volt, hogy a fehér démonkígyó és a varázsló. >< De, szerintem ezek nem olyan nagy koppintások. Viszont, mint tudjuk, nem mindegyik happy end...

Szerintem még hülyeség belemenni a részletekbe, ezért vannak ilyen "vagy" vagy "hasonló" ebben, mert majd kialakul.

És igen, szorgosan utánanézegetek a kornak. Megjegyzem: nem vagyok Kínai fan( amúgy Koreai fan vagyok ), csak ezt a történetet csak ilyen korszakban és országban tudom elképzelni.

Am, a program angol? ( még alap szinten sem vagyok... )

Megjegyzem, most megyek 6.-ba. És nem, mielőtt jönnének a leszólások. Nem akarom most kiadni meg hasonlók. Az évek során finomítgatok rajta, aztán, ha úgy érzem, hogy jó, kiadatom, vagy nem. :)

Tényleg, nagyon köszönöm előző válaszoló.

2012. jún. 4. 14:31
 10/18 A kérdező kommentje:
"a lányka meg tud valami trükköt (mondjuk kiváló ötvös, vagy remek kelméket tud szőni)" Zenélni fog szépen majd! :D Van egy PiPa nevezetű kínai hangszer..., akit érdekel, majd utánanézhet a neten. ><
2012. jún. 4. 14:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!