Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Te hogyan választasz könyvet,...

Te hogyan választasz könyvet, ha csak "egy" könyvet szeretnél, és nem kontkrét műért mész?

Figyelt kérdés

Jársz még könyves boltba, vagy rendeled?

Mi kelti fel az érdeklődésedet a könyves boltban/webshopban? Reklám, kritika, ismerős?

Papír vagy ebook? CSak ismerős ajánlása alapján választasz, vagy olvasol kritikákat, esetleg vadász "szenvedélyed" van? Letöltöd és csak utána veszed meg? Vagy elég a kalóz másolat?


Számít neked a szerekesztés? A betűtípus, méret? Papír minősége? Vagy csak a történet érdekel? A borító, kiadó, író neked mit mondd, egy még meg nem vásárolt műnél?


Olvasás közben észreveszed a helyesírási, nyelvhelyességi, tartalmi hibákat? Zavar? Felbosszant e annyira, hogy mellőzöd azt az írót/kiadót legközelebb?

Mire gondolsz, mit teszel, ha a könyv mégse váltja be a hozzá fűzött reményeket?


Te hogyan választasz könyvet? Melyek a te szempontjaid? :-)


Egy könyvmoly

Nem, nem felmérés ez... nem tudom ellopni az adataidat, tehát nem az ;-)



2012. aug. 15. 17:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát lássuk... Nem szoktam könyvet rendelni, viszont könyvesboltba járni nagyon szeretek, mindig beleolvasok egy csomó könyvbe, ha van rá időm. Jobban szeretem a rendes, papír könyveket, de már nem fér hova, annyi könyv van itthon és drága is lenne, ha minden könyvet megvennék, amit elolvasok. :) Ha egy ismerősöm ajánlja, akkor megfontolom, mert ismerősök kritikáiba jobban bízom, de fórumokon, vagy hasonló helyeken nem nagyon adok a kritikákra, amolyan, "hiszem, ha látom" elv szerint működik ez nálam. A szerkesztés, betűtípus, méret, stb. ezek nem érdekelnek, a kiadó semmit nem mond, az írót viszont mindig megnézem, de szerintem ez természetes. A borító max. annyiban érdekel, hogy ha elolvasom a könyvet, akkor szeretem, hogy - esetleg - új értelmet nyer. Észreveszem a helyesírási hibákat, de annyira nem zavar, ezt elég nehéz kiküszöbölni, de azért az zavarna, ha egy könyv hemzsegne a hibáktól. Ha egy könyv mégsem olyan jó, mint képzeltem... hát, ilyen még nem volt. :) Ha nem is tetszik olyan nagyon, miután elolvasom akkor is úgy fogom fel, hogy gazdagabb lettem egy tapasztalattal, nem szegényebb néhány átolvasott órával. Nagyon változó, mi alapján választok könyvet, gyakran műfaj alapján, de író miatt is szoktam. És miért kérdezed?
2012. aug. 15. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Én elég macerás vagyok könyvválasztásnál, és ezeket mind figyelembe veszem, azért jutottak eszembe ;-)


Kritikát nem olvasok, szinte soha, bár már előfordult, de kevéssé azért, hogy elolvassam e. ritkán egyezik az ismerőseimmel az izlésem úgyhogy abból sem merítek ötletet. Inkább "vadászni" szoktam :-)


Nekem számít a borító, talán csöpögősen, hangzik, de szerintem egy jó borító vissza türközi, a történet folyamából, egy pillanat hangulatát, én még néha azt is mondanám "illatát". Nem szabad hogy lelőjje a poént, néha megteszi.


Író ha ismerem egyértelmű, hogy az alapján szemlélem meg a könyvet. De sosem olvasnék pl Freit vagy TRutykót, vagy valami idióta celeb könyvet, vissza tetszőnek tűnik.


Én kötet minőségét is szoktam nézni, a rondábbik fajta újrahasznos papírnak pl a szaga is rossz a tapintása, rossz érzésem lesz tőle. gyakran nyomtatnak erre ponyvákat. A jól olvasható papír, nem vagyok papír szakértő, de egy kicsit érdesebb, van vastagsága és súlya, általában kevésbé fahér mint a géppapír, inkább picikét sárgás krémes színű. Kevásbá árzákeny a gyűrüdésre, könnyű kipréselni. Antikvárban gyakran látni ilyen papírt, vagy azért mert ezek maradtak meg, vagy azért mert akkor még nem spóroltak ezen annyit.


A könyveket akkor jó olvasni ha jó a betűtípus és a méret a sorköz távolság a margó - is a megfeleő optikailag.


Ha tetszik az író a borító és a fülszöveg is, bele bele olvasok, volt hogy amikor eljutottam idáig akkor dobtam el a könyvet, na erre nem vagyok kíváncsi felkiáltással.


A kiadót is fontosnak találom. Pl a Magvető kiadónak nagyon igényes könyveit szoktam látni, szép borító jó írók jó betűszedés-szerkesztés, így ismeretlenül is könnyebben választok könyvet mint mondjuk az Alexandra kiadótól, bár már onnan is vásároltam jó regényt.


És mindegy hogy ragasztott vagy fűzött csak ne essen szét a kezemben olvasás közben.


Én az antikváriumokat szeretem leginkább, a régi könyvek illata utánozhatatlan, az újaké nem annyira varázslatos, bár az antikvár se túl olcsó. Legutóbb voltam csetreszesnél, ott "egy zacskó könyv egy ezres" akció volt hát nem hagyhattam ki :-)


Ne legyek olyan sznob nézegettem lektűrt, ponyvát is... háát szebb a szerkesztése a kalózmásolatnak az internetről, mint a legális darabnak ami mondjuk 2000 ft kb, vannak ilyenek is.


Szerintem az is egy tükör hogy hogyan adnak ki egy könyvet, mennyire becsüli maga az író hogy melyik kiadóhoz viszi, és mennyire becsüli a kiadó, hogy milyen küllemmel adja ki.


Én ilyen vagyok, ezért kérdeztem ;-)

2012. aug. 15. 18:21
 3/12 A kérdező kommentje:
hűha hosszabb lett mint gondoltam, bocsi :-)
2012. aug. 15. 18:21
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Én általában egy konkrét műért megyek, amire már rég vágyok. Még sohasem rendeltem netről, mert a helyi könyvesboltba van 20% kedvezményem minden vásárláshoz. Az érdeklődésem a könyvesboltban a sok-sok jobbnál jobb könyv kelti fel. Egy-egy könyvesbolti látogatás során legalább a fél üzletet végig járom és elolvasom a hátukon a tartalmukat és beleolvasok. Papír vagy ebook? Papír! A könyvekben nem csak a szöveg számít, hanem értéke van a borítónak, lapoknak. Én nem cserélném le a hosszú, telepakolt könyvespolcom egy ilyen kütyüre. A könyveimet nem csak olvasni, hanem pakolni, lapozgatni, rendezgetni is élmény. Általában én ajánlok az ismerőseimnek könyvet, nem ők nekem. Általában szeretek vmilyen jó véleményt azért hallani a könyvekről. A szép borító, igényes szerkesztés jó irányba befolyásolja a véleményem, de nem mérvadó. Annak az írónak a művét, akitől már olvastam jó könyvet hamarabb megveszem mint egy teljesen ismeretlen írót. Néha észreveszem a hibákat, néha nem. De mivel mindenki hibázik, nem fogom mellőzni sem az írót sem a kiadót. Persze a hemzseg a hibáktól az más kérdés. Ha egy könyv nem olyan, mint amilyenre számítottam, akkor sem keseredek el, mert ahhoz, hogy tudjam milyen egy jó könyv, azt is kell tudjam, hogy milyen a rossz.
2012. aug. 16. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyértelműen rendes, papírkönyv, csak a történet számít és

-vagy bemegyek a könyvtárba beleolvasok néhányba, és kiveszek vagy hetet

vagy ismerősök ajánlanak/adnak kölcsön

-ajándékba kapok

-nagyjából ezek a szempontjaim, de persze vannak kedvenc íróim, könyvtípusaim

2012. aug. 16. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy milyen témában szeretnék olvasni, és olyankor megkérdezem a legjobb barátnőmet, aki több ezer könyvet olvasott már el, és válogatok a regényei között, én például a romantikus, és a történelmi könyveket szeretem!


Van olyan, hogy elkezdek olvasni egy könyvet, és nem tetszik abbahagyom, de majd valamikor máskor megint neki fogok. Volt már rá példa, hogy egy könyvet csak harmadszorra olvastam ki és a kedvencem lett.


Sok könyvben vannak helyesírási hibák, de engem nem nagyon zavarnak (pl.: összefolynak a párbeszédek, egy oldal kétszer nyomtatnak ki egymás után, stb.), attól még a történetet meglehet érteni.


A borítót természetesen megnézem, de inkább a hátlapon lévő rövid ismertető elolvasása után döntök.

"Ne ítéld meg a könyvet a borítójáról!"

2012. aug. 16. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Könyvtárba szoktam járni, még nincs keresetem, de ha lesz, akkor könyvesbolt.

Interneten szoktam keresgélni könyveket, amiket később kikölcsönzök, általában a cím kelti fel az érdeklődésemet, utána elolvasom a tartalmát, és az alapján döntök.

Csakis papír könyv, az ebook-ot nem is nevezném könyvnek, szerintem élvezhetetlen az olvasás vele.

Nem szoktam kritikákat olvasni, ismerősök véleményére viszont adok, volt már, hogy azonos ízlésű könyveket szerettünk jópár ismerősömmel :)

A szerkesztés, betűtípus, méret, nem érdekel, viszont a helyesírási hibákra allergiás vagyok. Én magam sem mindig írok helyesen (pl. itt is kihagytam már pár pontot :D), de egy könyv legyen annyira igényes, hogy normálisan, félregépelések, félreírások nélkül jelenik meg. És bizony volt már olyan, hogy egy könyvet azért hagytam félbe, mert zavart a sok félregépelés, mert az még csak nem is helyesírási hiba volt. Na, meg a történet sem volt épp a legjobb, sőt, magam jobbat írtam volna, lényegtelen :)

Ha egy könyv mégsem olyan jó, mint amilyennek ítéltem, csalódott vagyok, mert elpazaroltam rá x időt, amit egy jobb könyv olvasásával is tölthettem volna. De az ilyen ritka, hála az égnek.

Inkább a modern könyveket szeretem, és főleg a ponyvát, szépirodalmat szinte soha nem olvasok. Antikváriumban nem jártam még, de szerintem nem is fogok, mert a régi könyveknek nem olyan az illata, mint az újaknak, sokszor viharvertek, számomra pedig fontos, hogy egy könyv tiszta, törésmentes legyen, a lapok ne legyenek pecsétesek, gyűröttek. Ezért szívem szerint inkább minden könyvet amit eddig elolvastam, megvenném újonnan, aztán pedig vigyáznék rá mindennél jobban :)

Kiskoromban sajnos sokszor téptem szét könyveket, apukám rettentő haragos volt érte, azóta benőtt a fejem lágya, megtanultam, hogy egy könyv érték, és nem szabad őket tönkretenni.

19/L

2012. aug. 16. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Van amikor kontrét műért megyek. Ismerősön, rokonom, barátom ajánlására. Ha éppen csak ugy könyvet nézek akkor megnézem a kínálatot megragadok mondjuk 5 könyvet egyszerre, (azokat amiknek szép a borítójuk) és elkezdem olvasni a bemutatót. Amelyik tetszik azt veszem meg. Általában olyan könyveket szeretek amik az életről szólnak. Utálom a mostani vámpír meg tündér meg sellők történeteket. Kevenc írom: Jodi Picoult.
2012. aug. 16. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat. :-)

A hibákat azért említettem, meg mert olvastam olyan "bestseller" régebbi kiadását, ami már akkor is bestseller volt mondjuk 70-80-as évek, de ma film is készült belüle, hogy az akkori kiadásban anyni nyelvehyelyességi és félre gépelési hiba volt, nagyon mérges voltam. Ha már bestseller akkor legalább a dúrva hibákat javítsák. Mert igen minden könyvben van hiba, de más kérdés, hogy olyan hogy az agyadat téped, vagy olyan amit még te is csak nagyon nehezen veszel észre, lehet hogy csak sokadik olvasásra... de ez bestseller volt.


Én is jobban szeretem a nyomtatott könyveket, de többször voltam már úgy hogy nem kell a zsákba macska, ha tetszik majd később megveszem és elolvastam egy kalóz pdf-et. NNa ekkor történt meg velem az hogy a pdf-et hiába a gépemen olvastam, a könyvesboltban szemlélt nyomtatott változat olvashatatlan volt, nem szeretem ezt a szót, de ide nincs kifejezőbb: igénytelen volt, nem érte meg a pénzt. Rossz paír, rossz szedés, stb... Néha jobb a képernyő...


Én arra gondoltam, hogy ugye az olvasási kúlturánk "papír alapú" de én eltudok képzelni egy olyan műfajt, ami ki tudja hazsnálni mondjuk egy ebook olvasó előnyeit. Bár ötletem nincs hozzá, mondjuk az illusztrációk lehetnek panoráma szerűek, amikor lapozol egy másik képrészletet látsz, a következőt. Vagy egy térképes történet, ahol követned kell az útvonalat vagy a változásokat a néprajzban, határokban stb. De maga a küllem is alkalmazkodhat érdekesen. ezekre nagyon ötletem nincs, de én szeretnék ebook olvasót :-)


Blogregényeket szoktam keresni a neten de sajnos nem találok, ha nektek van jó tippetek kérlek írjátok meg :-)

2012. aug. 16. 20:08
 10/12 anonim ***** válasza:

Blogregényt keresel? Nekem ez a kedvencem: meetu.blog.neon.hu

Már be van fejezve (igaz, hogy nem olvastam el még a végét), de szerintem jó. Igaz az eleje olyan átlagos, a fogalmazás sem éppen tökéletes, de a közepe fele megfog a sztori. Akkor sem sokkal jobb a fogalmazás, de akkor már annyira szerettem a sztorit, hogy nem zavart.:D

2012. aug. 17. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!