Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Manapság mit nevezünk jó versnek?

Manapság mit nevezünk jó versnek?

Figyelt kérdés

Voltam egyszer egy 24 órás vers olvasáson több százat jómagam is felolvastam illetve végighallgattam. Voltak kötetek, amik az adott év elvileg legjobb verseit tartalmazzák. Oké az éjszaka közepén több száz vers után nem fogom tudni átérezni, meg nem értem meg a mondanivalóját, de voltak benne kimondottan csapni való versek. Pl 3 sor, semmi rím semmi értelem. Természetesen nem emlékszek rá, de írok ide egy példát most hasraütés szerűen:

A Tél itt van

Az ősz már rég feledésbe merült,

Nyár sosem volt, sosem.


Ebbe belemagyrázzuk az elmúlást meg a magényt meg stb, de ez egyáltalán nem jó vers. És tele volt ilyenekkel. Tényleg ezek számítanak ma a legjobb verseknek? Mert akkor én ilyenből több százat tudok írni és híres leszek :D


2013. febr. 22. 22:23
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez mindig is így volt szerintem. Sok ilyen rövid, mondandó nélküli "vers" van, amibe csak belemagyaráznak valamit utólag. A költő is valószínűleg részegen írta unalmában.
2013. febr. 23. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A jó verset nem a rím teszi.
2013. febr. 23. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem is mondtam, hogy attól jó ha rímel. De akkor sem értem minek raknak bele olyan verseket amik zagyvaságok.
2013. febr. 23. 07:43
 4/4 anonim ***** válasza:

Hát, nézd... ott vannak Weöres egyszavas versei, azoktól én is plafonon vagyok, mert ilyen duplaértelmű szavakat én is össze tudok hozni csuklóból. Vagy a japán haikuk, amik a mi európai fülünknek, agyunknak teljesen tartalmatlanok, de komoly hagyományra épülő ősi verselés. Ma ez utóbbi nagyon szépen belevegyül a magyar lírába is, pont Weöres vagy Fodor Ákos miatt. Amit kiírtál, is körülbelül olyan, mintha haikunak készült volna, csak a költő nem tudott ötig és hétig számolni. :)))



Szerintem a jó vers lényege örök érvényűen az, hogy valamilyen érzelmi hatást keltsen, ami nem feltétlenül attól függ, hogy mennyire hosszú, vagy mennyire szép szavakkal machinál, vagy van-e benne rím, ritmus. Csak ha meghallom, gondolkozzak el.

Nekem például pont az a bajom a mostani kortárs verseléssel, hogy a szétesésig hű-de-lazák, hetykén keverik a mai világot a lírával, belefűznek két "b+-et" meg azt hogy "világháló" és "tévéműsor", és kész a posztmodern vers (valaki ezt is jól csinálja, de rohadt ritka, én pl. egyedül Varró Dánielre mondom ma azt, hogy tetszenek a próbálkozásai). A tartalom valahogy elfelejtődött. Én még mindig szívesebben böngészek haikuk között, mint hogy a modern naggyon-laza írók költeményeibe vetődjek. :)

2013. febr. 23. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!