Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Krimikedvelők! Milyen jellegű,...

Krimikedvelők! Milyen jellegű, hangulatú témájú krimiket, és milyen típusú nyomozó karaktereket kedveltek a leginkább?

Figyelt kérdés

Magam is nagy krimirajongó vagyok, irkálok is hobbiból detektívtörténeteket. Bár ahhoz egyelőre túl szégyenlős vagyok, hogy meg is osszam őket, érdekel, hogy kinek mi jön be?

Milyen legyen a nyomozó? Jellem, életkor, nem?

Egy főhős, nyomozópáros, vagy csoport?

Minden érdekel azzal kapcsolatban, hogy ti milyen krimiket illetve nyomozókat kedveltek a leginkább.



2013. jún. 20. 13:01
 1/4 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy elfogult vagyok, de nekem Sir Arthur Conan Doyle Sherlockja az ideális detektív. Brilliáns karakter. Intelligens, más szemszögből figyeli meg a dolgokat, mint az átlagemberek, tud arrogáns és nyers lenni, viszont úriemberként viselkedik, ha a helyzet megkívánja. Egyszóval semmiképp sem jelleg-, vagy jellemtelen, különleges adottságokkal rendelkezik és ki is használja. :)
2013. jún. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Én kedvelem a humorosabb kicsengésű műveket, így nekem például tetszik a jellemkomikum Poirot vagy Mr. Monk karakterében is. A krimi java viszont komolyabb hangvételű (érthetően), itt már nem tudnék ilyen egyszerű kategorizálást mondani, melyik nyomozóban mi tetszik. Holmesról péládul hasonlóan vélekedek, mint az első válaszoló, bár nálam nem a non plus ultra, inkább a klasszikus detektív képe (viszont önkéntelenül is összemérem vele az egyes főhősöket).

A "milyen legyen" kérdés ezért nálam irreleváns. Amilyen lesz. Aztán meglátom, tetszik-e vagy sem.

A detektív számomra általában magányos, ritka a "tökéletes páros" vagy a jól kidolgozott csoport. Előbbinél könnyen előkerülhet az a hiba, hogy a két főszereplő párbeszéde olyan szellemi magasságokban csapong, amit az átlagolvasó nem képes befogadni, ezáltal a mű nem szórakoztató (akarja a fene órákig silabizálni, most melyik zseni mit hogy értett). Utóbbinál a szerző beleeshet abba a csapdába, hogy van a főszereplő, és a többiek csak kiegészítő elemei a nyomozásnak. (Ettől még a krimisorozatokat kedvelem, csak a sokadik CSI-utánzat már kicsit sem érdekel.)

Kis személyes: tudom, hogy Poe nyomozója volt Sherlock Holmes irodalmi előképe, és a két karakter mind módszerében, mint stílusában igen hasonló, de nekem Dupin már egy kissé... extravagáns. Vagy talán a nézőpontkarakter (ööö... említi a nevét?) nem lett elég "átlagemberesen realista", nem tudom. Ettől függetlenül Doyle Watson-Holmes párosa jobban tetszik, mint a Morgue utcai kettős gyilkosság (bár azt is imádom, meg minden, de... nem ad elég teret az olvasónak logikázni...? nem emlékszem már, mi volt, ami hiányérzetet kelett bennem).

Krimik terén a noir-ban talán csak Marlowe... és tudom, szégyelljem magam, de egyszer kezdtem bele egy Maigret történetbe, és azóta semmi. (Azt sem tudom, melyik volt és hol hagytam abba.)

(Humor terén meg... Rejtő. :D Kit érdekel a nyomozás, ennyi hülyét egy rakáson!)

2013. jún. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, mindkettő hasznos volt.

Én személy szerint azt az elvet vallom, hogy egy krimihez valamennyi humor elengedhetetlen. Nálam krimi=kikapcsolódás, a kikapcsolódáshoz pedig szükségeltetik némi vidámság. Ha nem is kell feltétlenül mindig egy Rejtő-féle poéndömping (bár Rejtőt is imádom), de nagyon bírom például a Poirot-történetek finom humorát is.

Sherlock Holmes lehet, hogy non plus utra, de nekem annyira nem az esetem. Jó, alapkarakter meg minden, de az egyetlen igazán kiváló SH-történet szerintem A Sátán kutyája. A többi is jó, de semmi extra. Bár nehéz összehasonlítani a kettőt, de Rejtő a maga nemében szerintem sokkal jobb, egyedibb, korszakalkotóbb.

Egy főhős, páros, vagy csoport: a nyomozócsoportról szóló történetek között én még nem találtam jót, bár fenntartom a lehetőséget, hogy létezik, csak én mindeddig elkerültem őket. Kedvelem Hódot, a magyar kémelhárítót, mint "egyszemélyű főhőst", de Poirot és Hasting kapitány is imádnivalóak.

Életkor szempontjából az 50 év alattiakat preferálom. Maigret nekem már vontatott, ami az életkorából is fakad. Egy krimiben kell, hogy legyen némi dinamizmus, némi feszültség, némi pörgés.

Nem: egyértelműen a férfi karakterek pártján állok. A női detektív... elnézést, nem vagyok soviniszta, de komolytalan. Mint a Murdoch nyomozó rejtélyei sorozatban a boncnok csaj. Komolytalan, na. Egyetlen nyomozónő, rendőrnő van, akinek a karaktere szerintem jól sikerült: Linda, a '80-as évekbeli magyar sorozatból.


És mindenki más milyen krimiket és milyen detektívkaraktereket kedvel? Várom a további hozzászólásokat is.

2013. jún. 21. 13:23
 4/4 anonim válasza:

Én krimikből szakdolgoztam, de akkoriban inkább az elmélettel, elméleti írásokkal foglalkoztam. Persze már addig is nagyon sok krimit, és kriminek mondható írást láttam, de főleg akkoriban találtak meg a kevésbé híresebb alkotások. Ajánlanék neked egy könyvet: 'Benyovszky Krisztián - A jelek szerint', érdemes lenne elolvasnod, segíteni fog a történetek kidolgozásában.

Na de a kérdés. :)

Valamelyik elméleti könyvben olvastam (talán 'Keszthelyi: A detektívtörténet anatómiája' volt, de erre nem esküdnék meg), hogy egyre inkább eljelentéktelenedik maga a detektív, mert tulajdonképpen bármi és bárki lehet nyomozó. Űrlény, indián, lepkevadász, de még egy belsőleg monologizáló teáskanna is kiderítheti, hogy ki nyúlta le a sütidoboz sütijeit. Egy Sherlock Holmes, Sam Spade vagy Ellery Queen (én ez utóbbit olvasok szívesen) el tud adni a személyével egy krimit, de úgy érzem, a sok krimisorozat megemelte a lécet. Nagyon kivételes, jellegzetes személynek vagy csapatnak kell lennie, hogy ne unjam meg vagy ne kezdjem el rögtön más már látott, hallott, ismételt detektívekhez hasonlítani.

Nálam mostanában a jó sztori sokkal többet nyom a latba, mint a jó detektív. Talán a mai skandináv krimik is inkább erre koncentrálnak, és ezért olyan sikeresek. Bár ez csak az én véleményem. :)

2013. jún. 25. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!