Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Szerintetek ki az 50 legjelent...

Szerintetek ki az 50 legjelentősebb magyar író?

Figyelt kérdés

Össze kéne állítanom egy olvasmánylistát egy magyarul anyanyelvi szinten beszélő, külföldi ismerősömnek. Elsősorban szépirodalmi műveket szeretnék felírni erre a listára, de nem kizárólagosan.

Nem kell pont 50, de sok kéne. Kérlek, hogy soroljátok fel a szerintetek legfontosabb magyar írókat a Jókai-Mikszáth-Rejtő jellegű alapvetőeken túlmenően is. (A lista piszkozata már kész van, de nem szeretnék kihagyni senkit, aki fontos.)

Írhattok konkrét címeket is. Költők is jöhetnek. Műfaj, kor, stílus mindegy, de ilyen Vavyan Fabléktól kíméljetek, mert az nem irodalom.



2013. okt. 11. 09:28
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Heló!


Egyszerűbb lett volna, hogy ha a vázlatot is közzéteszed, nem cska a kérést.


Itt szerintem lényeges a hmmm változatosság. Oké, szépirodalom, de rejtőt például sokan ponyvának tartják. Így ha őt belevetted, én Örkény Istvánt mindenképp mondanám.

Aztán Krúdy Gyula (A vörös postakocsi, Szindbád utazásai), Kosztolányi Dezső (Aranysárkány), Gárdony Géza (A láthatatlan ember, Egri csillagok).


Én ennyit mondok, a többi válaszoló biztosan számos kiváló írót és művet fog írni.

2013. okt. 11. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Akiket én nem hagynék ki:


Szabó Magda

[link]


Fehér Klára: Bezzeg az én időmben

[link]


Thury Zsuzsa: A tűzpiros üveggömb

A mostohatestvérek


Gergely Márta: Szöszi, Házasságból elégséges, Iskolatársak


Nekem ezek a legkedvesebb könyveim, újból és újból elolvasom őket.


Szamos Rudolf: Kántor nyomoz

Bár ezt a Rex felügyelő sorozattal hitelteleníteni akarták, de ez a nyomozókutya valóban létezett, és megérdemel annyit, hogy megismerjék az életét.


Persze nagyon sok könyv van még, amit érdemes elolvasni, írás közben több is eszembe jutott, de hagyok másnak is.

2013. okt. 11. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Szerintem az alábbit tanulmányozd, a legközelebb ez áll a valósághoz:


[link]

2013. okt. 11. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az összes eddigi választ!

Első, az általad említett összes név szerepel már a listámon, mert igen, ilyesmikre gondoltam magam is - FŐKÉNT szépirodalom, de nem KIZÁRÓLAG. Jókaiékon kívül van pl. Rejtő, Szabó Magda, Szerb Antal, Örkény, akik könnyebbek.

Még jöhetnek további válaszok is. Ha NEKTEK kéne a magyar szép- és szórakoztató irodalmat kb. 50 szerzővel vagy könyvvel prezentálnátok, melyek lennének azok?

2013. okt. 11. 13:58
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom a Nyugat összes nemzedéke reprezentálja magát, szóval az első tipp, hogy Ottlikot se hagyd ki, felesleges szócséplés lenne.

Hmmm... korábbról? Eötvös József? A falu jegyzője talán, bár én tőle nem ezt a regényét olvastam (de maradjunk "az álaltorvosi lónál" :) ).

Későbbről Déry. Mindig szembesítenek azzal, hogy ma már közel sem ismert, és csoda, ha még valaki emlékszik a nevére érettségin, propagáljuk. Nem hagynám ki.

Karinthyt ha belevetted a listába, ellenőrizd, hogy a parodizált alanyok is benne vannak-e. (Én sajnos egyszer ajánlottam így őt, mikor az illető nem olvasta Kosztolányit. Mit ne mondjak, nem igazán fogta meg.)

Megint nem a könnyebbik vége a listának Németh László, szóval abbahagyom, mielőtt agybajt kapsz. (Meg az ismerősöd is.)

Valamivel könnyedebb hmm... magyar fantasztikum? Nem tudom, ki sorolhatnék ide, Zsoldos Péter nevét azért felvetem. Illetve nem fantasztikum, csak ide sorolták régen, Szepes Mária. Lehet, hogy nincs benne pont a "legnagyobb 50-ben", de egy változatos listán ott a helye.

2013. okt. 11. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ne hagyjuk ki a háború utáni egyik legnagyobb női írónkat, Galgóczi Erzsébetet sem.


[link]

2013. okt. 11. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!