Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Miért követi két gondolatjel...

Miért követi két gondolatjel egymást a regényekben akkor, ha ugyanaz a személy mondja azt? (Részletek lenn. )

Figyelt kérdés

Tehát:

ugyebár egy könyvben, regényben, novellában, elbeszélésben stb. gondolatjelekkel jelölik azt, ha valaki beszél. Egymás alatti gondolatjelek jelentik azt, hogy mindig valaki más beszél. Tehát az ábra ez két beszélő esetén:


- (...) - mondta X.

- (...) - mondta Y.

- (...) - mondta X.


Vagyis ha ketten beszélgetnek egymással, s gondolatjelek vannak egymás alatt, abból tudni lehet, hogy ki beszél. Na már most, miért van az, hogy ez a nagyszerű rendszer olykor felborul, s szó szerint a feje tetejére áll?????? Ilyenkor felmegy bennem a pumpa, s legszívesebben széjjel tépném a könyvet, mivel nem tudom, hogy ki beszél, s állandóan újra kell olvasnom!!!!!!!!!!! Iszonyat dühítő!!!

S akkor az ember még szeressen olvasni!!!


Íme az élő példa:

"- Nagyon magabiztos vagy - mondta kissé haragosan Kay.

- Ez magától értetődik. Mi ketten vagyunk a Végzet. A Végzet akarta, hogy találkozzunk. A Végzet hozott össze bennünket.

- Emlékszel, amikor Cannes-ban találkoztunk? Estorilba mentem és amikor odaértem, ki volt az első személy, akivel találkoztam, ha nem a bájos Kay? Akkor már tudtam, hogy a Végzet akarta így... nincs menekvés.

- Nem egészen a Végzet - mondta Kay. - Én akartam!"


Eme bájos kis párbeszéd részlet Agatha Christie: Éjféltájt c. könyvéből van, ti is megnézhetitek, az Albatroszos könyv 64. oldalán a 3. bekezdéstől idéztem.

Jól látható, hogy 4 gondolatjel követi egymást, miközben egy férfi beszélget egy nővel, akit Kay-nek hívnak. És a következő is látható:

1. gondolatjel utáni szöveget Kay mondja,

2. gondolatjel utáni szöveget a férfi,

3. gondolatjel utáni szöveget szintén a férfi (!!!!)

4. gondolatjel utáni szöveget pedig ismét Kay, amit csak onnan tudunk, hogy az írónő vagy a fordító nagy lelkesen odaírta azt, hogy: "mondta Kay".


KÉRDÉS: Miért van két gondolatjel két egymást követő bekezdésben akkor, amikor UGYANAZ A SZEMÉLY beszél????? MIÉRT VAN EZ A HÜLYE RENDSZER???

Miért találkozom vele szinte minden regényben? Hülye az író? Vagy a fordító őrült meg? Mire jó ez az egész????



2014. júl. 28. 09:48
 1/2 rajcziz ***** válasza:

Érzésem szerint túlreagálod a dolgot. Mint mindennek, ennek is megvan a maga oka.

Ha valaki beszél, a mondandóját még tördelni kell, vagyis ilyenkor jön elő a több gondolatjel. Mint a neve is mutatja, gondolatokat választ el egymástól, nagyjából tehát amikor egy leírásban új bekezdés jönne, egy párbeszédben újabb gondolatjel következik.

2014. júl. 28. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ilyennel akkor találkoztam, ha új bekezdés kezdődött a beszédében, illetve volt, amikor a sortörés miatt jött így ki.
2014. júl. 28. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!