Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Miért íródott olyan kevés...

Miért íródott olyan kevés könyv/regény, amiben dinoszauruszok szerepelnek?

Figyelt kérdés
Én ahogy nézelődtem az interneten, elég kevés olyan dolog van (játék, könyv, film) amiben a dinoszauruszok központi szerepet játszanának, pedig szerintem ez pont olyan "téma" amit jól meg lehetne lovagolni.
2014. dec. 28. 12:36
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Szerintem azért, mert nem könnyű jó sztorit írni köré. És őszintén, egy agyatlan lövöldére, ahol a szerencsétlen állatokat kell irtani, szerintem semmi szükség.


Egyébként meg film akad bőven. Dokufilmeknek hivják őket. :) És könyv is van rengeteg, csak nem regények, hanem ismeretterjesztők vagy szakirodalom. :D

(Igaz, magyarul lényegében egy sem jelent meg.)


De akit érdekel a téma, annak bőven akad választék azért. Meg most, hogy jön a Jurassic World, talán kicsit jobban rákapcsolnak.

Amúgy hamarosan megjelenik egy dinoszauruszos fantasy regény. Szóval olyan is lesz. :)

2014. dec. 28. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Szerintem nem csak agyatlan lövöldét lehetne kihozni egy olyan történetből, amikben dinoszauruszok vannak.


Egyébként nem voltam érthető, elfelejtettem odaírni, hogy dokumentumjellegű könyvek/filmeken kívül.


Arról nem hallottam.

Mi lesz a címe?:)

2014. dec. 28. 13:21
 3/15 anonim ***** válasza:

Szerintem sem. Én pl. örülnék egy olyan játéknak, mint az Alien: Isolation, csak mondjuk a Jurassic World területén. :D


Victor Milán: The Dinosaur Lords :D

Talán júliusban jelenik majd meg.

2014. dec. 28. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Valami hasonló jött ki, ahol dinoszauruszok között kell túlélned. Bár lehet, hogy még early acces.

Én egyébként valami könyvnek jobban örülnék, bár annak örülök, hogy jövőre akkor jön ki egy, de még így is kevés ilyen van -sajnos.

2014. dec. 28. 15:20
 5/15 anonim ***** válasza:

Nehéz összehozni a témát az emberekkel, ezért kevés az ilyen mű. Őszintén, Doyle ellőtte az ismeretlen világ poént, Crichton a DNS-t, Bradbury az időutazást... mi lehet még? Ezek után félve kezd bele a kiadó is, mert ráhúzzák, hogy klisé, plágium, igénytelen vagy túlhaladott (tetszés szerint választandó). Fantasynak sem tudod eladni, mert akkor már sárkányok. A sci-fi meg az emlíetett problémákba ütközik.

Van ugyan még az ember-dínó együttélés elmélete, de azt nem igazán használja ki senki, főleg, ha emllett tudományos igényességgel szeretne írni a dinoszauruszokról. Régebben voltak még az idegen bolygó és a dínók alapfelállás, de az B-kategória. Bár ebben a témakörben elég sok film született.

A másik: a gyerekkönyvek. Ott is volt egy komolyabb leállás a dínók terén, nem voltak népszerűek (mert a "felnőtt" irodalom sem foglalkozott ezekkel a kérdéskörökkel). A Jurassic World egyszeri fellángolást fog csak hozni, szerintem, nem lesz komolyabb lángja, én nem várnám a trend megfordulását. Persze, talán lesz pár regény, de változatlanul marginális témakör marad.

(A probléma az, hogy olyan kérdéseket boncolna, amivel a jelenlegi sci-fi trendek nem foglalkoznak. Ha vissza tudjuk hozni a rég kihalt fajokat, mint a dinoszauruszok, akkor megoldódik a természetvédelem és a biodiverzitás megőrzésének egyik legnagyobb gondja, márpedig jelenleg földi léptékben ez az egyik legsúlyosabb probléma, éppen ezért most a sci-fi is erre koncentrál. Crichton idején a DNS-technika és az "istent játszani" kérdése volt terítéken, ma már tudjuk, hogy ez nem megy így. Ha pl. Új-Kaledónia vagy Kongó őserdeiben megtalálják azokat a kriptideket, amikről néha szó van, és kiderül, hogy valóban dinoszaurusz[szerű] fajok, akkor viszont jól lehet reflektálni a természetvédelmi kérdésekre, de ehhez az alapötlethez nagyon erős történet kéne, ami eladja. A dínók kissé "porosak", az olvasó félve tekint bele egy ilyen könyvbe. A kiadó meg pénzből él. Ez a téma olyan, mint a varázstanoncok történetei. Őszintén, a HP-láz rég lecsengett, érdekel bárkit is az ilyen? Nem igazán vennék.)

2014. dec. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Azért több lehetőség is akadna dinoszauruszos regényre. Az embereket egyáltalán nem kéne beleerőltetni.

Viszont alternatív-múlt simán mehetne. A dinoszauridos dologgal már egyszer feldobták a témát.

Habár van egy regény, ami a kréta időszakban játszódik és egy Utahraptorról szól. Szóval bármi lehet még. :D Csak kreativitás kérdése az egész. :)

[link]

2014. dec. 29. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

pl. ezt ismrem ifjúsági könyv Horváth Virág- Dinoszauruszok és más ősi hüllők,

ez azért van mert kihaltak,sokat nem lehet írni róluk ,csak következtetni.

2014. dec. 29. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

(ja Chris Mcnab a szerzőnemvirág,)


sajnos a leletek behatárolnak sok mindentde a számítógépeknek hála a tud-os csatornákon azért sok van műsoron, legutóbb az őshüllők arénáját néztem és tetszett

2014. dec. 29. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Habár van egy regény, ami a kréta időszakban játszódik és egy Utahraptorról szól."


Ah igen, a Raptor Red, a "nagy" dinós regények egyike, ami máig töretlenül népszerű a dinómániások között (bár én még nem olvastam). Jó lenne, ha több ilyesmi jelenne meg, mert eléggé unalmas, hogy a legtöbb dinoszauruszos sztori gyakorlatilag ugyanarról szól -- pl. vándorlás és összetartás, ami az Őslények országa, a Dinó és a Dinoszauruszok, a Föld urai fő története is volt.


Tényleg érdekes, hogy amennyire népszerűek lehetnének a dinoszauruszok, valahogy jó, kiemelkedő művek csak alig jelentek meg róluk. A filmek közül számomra a Jurassic Park az egyetlen, amire rávágnám, hogy "ez igenis jó lett", a többi más kategória (van, aki idesorolja az olyan klasszikusokat is, mint az eredeti King Kong vagy az eredeti Godzilla, amik szintén kiemelkedő művek, de ezekben nem a dinókon van a fő hangsúly). És persze a JP is regényadaptáció, nem önálló darab. Egy másik igen híres és népszerű dinós regény(sorozat) a Dinotopia, ami voltaképp viktoriánus stílusú fantasy őslényekkel meghintve, de a szerző azért igyekszik a tudományosság igényével fellépni az őslények megjelenítését illetően, és az általa festett képek a legszebbek közé tartoznak az összes dinós festmény közül. A filmadaptációról és TV sorozatról nem érdemes szót ejteni, azoknak annyira nincs közük a könyvekhez, hogy a szerző hozzájuk sem adta a nevét.


De ahogy fentebb már írták, ezek a művek már kitapostak maguknak egy olyan utat, amire ha egy másik mű is rálép, azzal csak agyonkoptatja, elcsépeltté teszi azt. Radikálisan új megközelítést meg nehéz, sőt, szinte lehetetlen kitalálni ehhez a dinós témához.



Egyébként mostanában tényleg törekedtek arra, hogy feltámasszák a dinó kultuszt a népszerű média világában, de az más kérdés, hogy ez sikerült-e. Az utóbbi években egymásra jöttek ki a TV-s dokumentumfilmek/sorozatok, de nem mindegyik váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Volt például a Dinosaur Revolution, amit egy nagyszabású, felnőtteknek való ismeretterjesztő animációs vígjátéknak szántak, de a Discovery közbelépett, és a műsort félkészen adták ki kis hírveréssel, vígjáték helyett dokumentumfilm sorozatként. Aztán átszerkesztették egy mozifilmmé, hogy kiengeszteljék a csalódott nézőket, de a film egy nagy bukás lett. Azt meg gondolom, nem kell említenem, hogy az egy éve kijött Dinoszauruszok, a Föld urai film is mekkora kudarc volt, mert ez is a stúdiófejesek áldozata lett.


Újabban kijött a negyedik Transformers film, ez is megpróbált ráhajtani a dinós dologra a Dinobotokkal, de szerintem ebből sem lett semmi. Az ilyen kisebb költségvetésű vackok, mint a The Dinosaur Project vagy a Dinosaur Island sem zavartak sok vizet.


Sokan a Jurassic World-ben és a Pixar-tól a The Good Dinosaur-ban reménykednek, hogy majd visszahozzák a dinókat a köztudatba, de elnézve az elmúlt évek ez irányú kudarcait, nem fűzök hozzájuk nagy reményeket. A másik dolog meg az, hogy ezek kerülik a tudományosságot, csak erősítik és tovább torzítják az átlagnézők dinoszauruszokkal szembeni "előítéleteit" vagy tévhiteit. A dinoszauruszok komoly kedvelői számára szinte csak csalódást tartogatnak.


Szóval jelenleg a tudományos és ismeretterjesztő irodalmon vagy független készítésű, kis szabású projekteken kívül nincs nagy csapongás a "komolyan vett" dinoszauruszok témájában. Ezek viszont nemigen jutnak el a nagyobb fogyasztói rétegekhez, tehát nem fognak egy újabb dinoszaurusz lázat előidézni, mint amilyet az első JP film kiváltott.

2014. dec. 29. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

A dinoszauruszok állatok, és nagyon távol éltek a múltban. Tehát ugyanazért nincsenek dínós művek, amiért nincsenek állatos művek: mert egy állat csak eszik és sz*rik, mást nem tud.


Ki lehet még néha hozni valamit háziasított állatokból (főleg kutya, macska, esetleg majom), de ennyi. A lehetséges interakciók száma nagyon limitált.

Főleg mivel ma nem találkozhatsz egyel sem sétálgatnia sarkon. Sem a dzsungelben. A Föld meg nem üreges (pedig azzal volt pár jó dínós könyv).

2014. dec. 31. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!