Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Asimovtól milyen sorrendben...

Asimovtól milyen sorrendben érdemes elkezdeni olvasni? Melyiki művek tartoznak az eggyes ciklusokba?

Figyelt kérdés

2015. jan. 26. 13:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Asimov regények és novellák a cselekmény időrendje szerint:


Egy fiú legjobb barátja (1995)

Robbie (1998)

Az AL–76-os robot elkeveredik (2006)

Körbe-körbe (2015)

Logika (2015)

Fogd meg a nyulat! (2016)

Te hazug! (2021)

Tökéletes kiszolgálás (2023)

Lenny (2025)

Az eltűnt robot (2029)

A kockázat (2031)

A csillagokba! (2031)

Bizonyíték (2032)

Rabszolga (2034)

Az Első Törvény (2035)

Az elkerülhető konfliktus (2052)

Robotálmok (2055)

Női ösztön (2062)

Karácsony Rodney nélkül (2090)

Öcsi (2120)

A Fényvers (2150)

...hogy engedelmességgel tartozol neki (2180)

A két évszázados ember (2359)

Föld Anya (4021)

Acélbarlangok (5021)

A mezítelen nap (5022)

Tükörkép (5023)

A Hajnal bolygó robotjai (5024)

Robotok és Birodalom (5222)

A csillagok, akár a por (GKE 1200)

Az űr áramlatai (GKE 200)

Kavics az égben (GK 827)

Zsákutca (GK 978)

Az alapítvány előtt (GK 12020)

Eto Demerzel (GK 12028)

I. Cleon (GK 12038)

Dors Venabili (GK 12048)

Wanda Seldon (GK 12058)

A pszichohistorikusok (GK 12067)

Epilógus (GK 12069)

Az enciklopédisták (AK 50)

A polgármesterek (AK 80)

A kereskedők (AK 135)

A kalmárfejedelmek (AK 155)

A generális (AK 195)

Az Öszvér (AK 310)

Az Öszvér keresi a Második Alapítványt (AK 315)

Az Alapítvány keresi a Második Alapítványt (AK 376)

Az alapítvány pereme (AK 498)

Alapítvány és Föld (AK 499)

2015. jan. 26. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Asimovnak van egy nagy, Alapítvány-Birodalom-Robot nevű univerzuma, az előző hozzászóló ezeknek a történeteknek az univerzumon belüli sorrendjét írta le. Ezek a legismertebb művei, de nagyon sok mást is írt. (Az "egyéb" történetekről külön hozzászólásban írok.)


Ha az ABR történeteket ilyen sorrendben olvasod, akkor több probléma is akad: először is a közepe táján van pár unalmasabb regény, másrészt vannak olyan kötetek, amik ugyan korábban játszódnak, de később íródtak, így elég durva spoilereket tartalmaznak.


Én elég sokszor olvastam mindet, szerintem az alábbi sorrendben érdemes ismerkedni a sorozattal (1A és 1B sorrendje tetszőleges):


1A) Robottörténetek

*Én, a robot (9 novella, ez az "alap", amiből megismered a Robotika Törvényeit.)

*Acélbarlangok (regény)

*A mezítelen nap (regény)

*Tükörkép (novella, kihagyható, ha nem tudod épp megszerezni)

*A Hajnal bolygó robotjai (regény)

Sokan ide teszik a Robotok és Birodalom c. regényt is, de szerintem azt később jobb olvasni.


1B) Alapítvány-trilógia

*Alapítvány (regény)

*Alapítvány és Birodalom (regény)

*Második Alapítvány (regény)

Ez az alap-trilógia.


2) Alapítvány-folytatások

*Az Alapítvány pereme

*Alapítvány és Föld

Semmiképp ne olvasd el őket addig, amíg a robotos történeteket nem olvastad!


3) Alapítvány-előzmények

*Az Alapítvány előtt (regény)

*Előjáték az Alapítványhoz (regény)

Semmiképpen ne olvasd el őket addig, amíg a robotregényeket, a trilógiát és a folytatásokat nem olvastad! Persze ezek nélkül is élvezhetők, de egyrészt az utalásokat nem érted meg a szövegben, másrészt jól elspoilereznek egy csomó mindent. Asimov ezeket írta kb. utoljára.


4) Robotok és Birodalom

*Robotok és Birodalom (regény)

A Robotregények (1B) folytatása, de tartalmaz olyan dolgokat, amiket inkább csak így "utólag" lehet megérteni.


5A) Birodalmi történetek

*A csillagok, akár a por (regény)

*Az űr áramlatai (regény)

*Kavics az égben (regény)

*Zsákutca (novella)

Ezek a történetek nem kapcsolódnak egymáshoz, bármilyen sorrendben olvashatod őket. Szerintem nem olyan jók, mint a többi. Igazából a többi regénytől teljesen függetlenül, akármikor olvashatók, azért raktam a végére, hogy ne vegyél el a kedved.


5B) További robottörténetek

Az Én, a robot c. kötet 9 novelláján kívül is nagyon sok robotnovella van. Azt javaslom, hogy szerezd be a Szukits kiadó "Isaac Asimov Teljes Alapítvány-Birodalom-Robot univerzuma" c. sorozat első kötetét, és olvasd végig - ez tartalmazza az összes robotnovellát, és az első két robotregényt is (Acélbarlangok, A mezítelen nap). Igazából olvashatod ezt is az elején az Én, a robot helyett (azokat is tartalmazza), ha szereted a novellákat.


A lényeg tehát: a robotos történeteket és az Alapítvány-trilógiát olvasd először, és miután mindkettővel végeztél, utána olvasd először az Alapítvány folytatásait, aztán az előzményeit. Így semmilyen poént nem lő le egy túl korán olvasott kötet.

2015. jan. 31. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A nem-ABR könyvei közül az alábbiakat emelném ki:

*A halhatatlanság halála - egyedi időutazós történet

*Az istenek is... - nagyon különleges, másik univerzumban élő idegen lényekről szól

*Nemezis - telepátiáról szól, szerintem nem annyira sikerült jól

*Űrvadász-sorozat - alapvetően ifjúsági kalandregény, én nem annyira szeretem, de aki 12-14 évesen olvassa, az szeretni szokta


Én nagyon szeretem Asimov novelláit is, az "Asimov teljes science fiction univerzuma" sorozat 9. és 10 kötetét érdemes beszerezni, nagyon jó történetek vannak benne.


Amit még kiemelnék, az az ismeretterjesztő munkássága: "Útikalauz", "Ameddig a szem ellát", "A biológia rövid története", "A robbanó napok", "A Hold tragédiája". Mind-mind komoly tudományos kérdésekről beszélnek élvezetes, olvasmányos stílusban.


Van két magyarul megjelent nem sci-fi krimije is: az egyik az "A halál fuvallata", ami egy egyetem biológia tanszékén játszódik (Asimov biológus volt eredetileg), a másik a "Gyilkosság a könyvvásáron", ami egy humoros, önironikus nyomozós történet, amiben maga Asimov is megjelenik, mint mellékszereplő.

2015. jan. 31. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Még egy kiegészítés: az ABR univerzumhoz Asimov halála után többen "hozzáírtak", és ezeknek a könyveknek egy része magyarul is megjelent. Ezeket a folytatásokat sorolom itt fel.


A Második Alapítvány-trilógia

*Gregory Benford: Az Alapítvány félelme

*Greg Bear: Alapítvány és Káosz

*David Brin: Az Alapítvány győzelme

Ez a sorozat az Alapítvány-történeteket egészíti ki, nagyjából az Alapítvány-előzményekkel egyszerre játszódik. Ajánlom az "Asimov teljes Alapítvány-Birodalom-Robot univerzuma" sorozat "A" kiegészítő kötetét, abban szépen be van lábjegyzetelve, hogy mi mikor játszódik.


Kalibán-trilógia (Roger McBride Allen)

*Kalibán

*Infernó

*Utópia

Ez három, egymást folytató robotregény, szerintem a leginkább "Asimov-ízű" folytatások.


Robotrejtély-sorozat (Mark. W. Tiedemann)

*Káprázat (Mirage)

*(Chimera)

*(Aurora)

*(Alexander C. Irvine: Have Robot, Will Travel)

A sorozatnak csak az első kötete jelent meg magyarul. Én mindet olvastam, szerintem nem olyan jó, mint a többi folytatás, vagy Asimov eredetijei.


Robotváros-sorozat

*Odüsszeia

*Gyanú

*Kiborg

*Tehetség

*Menedék

*Perihélium

Borzasztóan rossz, kerüld el. Angolul még van 12 kötet (Robots in Time és Robots and Aliens címmel, ha jól emlékszem).


Nagyjából ennyi, van még pár csak angolul megjelent, ha érdekelnek, szívesen leírom őket.

2015. jan. 31. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

5A) Birodalmi történetek


*A csillagok, akár a por (regény)


*Az űr áramlatai (regény)


*Kavics az égben (regény)


*Zsákutca (novella)


Ezek a történetek nem kapcsolódnak egymáshoz, bármilyen sorrendben olvashatod őket. Szerintem nem olyan jók, mint a többi. Igazából a többi regénytől teljesen függetlenül, akármikor olvashatók, azért raktam a végére, hogy ne vegyél el a kedved.


Ebbe egy picit belekötnék ...


Igaz , hogy egymáshoz nem kapcsolódnak , de van időrendjük !


Csillagok akár a por :


Emberiség kirajzott és kisebb nagyobb hatalmi centrumok alakulnak ki .. és kezdődik a "demokrácia"


Űr áramlatai :


Már megemlítik a terjeszkedő Trantori birodalmat .. többet nem írok mert spoiler ...


Kavics az égben :


Már a ereje teljében lévő Trantori császárság idejében játszódik ....



Apróság , de megszállott olvasóként én fontosnak tartom :-)

2019. jan. 17. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Persze, apróságokban kapcsolódnak, és van egy sorrendjük, de a fenti eszmeuttatásomat arra akartam kihegyezni, hogy mi az, amit semmiképp nem szabad a "rossz" sorrendben olvasni, mert tönkreteszi az élményt, pl. ne olvasd az Alapítvány előzményeit a trilógia előtt. :)
2019. jan. 18. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!