Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan "védhetem" le a saját...

Hogyan "védhetem" le a saját szerzeményem?

Figyelt kérdés
Írtam egy kisebb novellát, és meg szeretném mutatni interneten is néhány embernek, de nem tudom, hogy ezek a szerzői jogok vagy nem tudom hogy nevezzem őket hogyan működnek... Mit kell ahhoz tennem, hogy biztosan magaménak tudhassam a szerzeményt amellett hogy feltöltöm netre vagy akár csak elküldöm valakinek?

2015. febr. 17. 19:27
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
Szakértővel kellene beszélni, nekem erről fogalmam sincs, ez interneten hogyan folyik.
2015. febr. 17. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A szerzői jog automatikusan téged véd. Nem kell tenned semmi extrát hozzá. Ha valaki ellopja, akkor is tudod igazolni az elsőségedet, ami akár pogári peres eljárásban is védhető (pl. ha van egy merevlemezes verzió, már nem tudnak mit kezdeni veled).

Ha nagyon paranoiás vagy, elküldheted magadnak emailben csatolmányként. Egyfajta biztosíték, ott a dátum, a szerző. Az már tényleg extrém, hogy le is védheted (jogvédett tartalom, egy kedves kis összeget kifizetsz az Artisjus felé). Ellenben azért ezzel óvatosan, mert nem mindegy, hol tennéd közzé a neten, lehet, hogy egy ilyen komolyabb jogvédelem például a megosztásra kiszemelt oldal jogaival nem kompatibilis. (Pl. szabad szerkesztésű oldalra így nem tehetnéd fel, tehát Wikipedia kiesik, ha jól tudom, mivel jogvédett tartalom, más nem férhetne hozzá). Plusz minek adnál ki pénzt valamiért, ami ingyen is a rendelkezésedre áll? Komolyabb esetekben (kiadás) kell csak ilyenen gondolkozni.


Ha elküldöd valakinek, a jogok a tieid. Ha megbízható személynek adod oda, nem is fog semmi disznóságot csinálni vele. Idegenek esetén, ha nagyon nem bízol benne, rákereshetsz a neten (ha nálad van az email címe, sima Google keresés, ha már volt ilyen stiklije, látni fogod). Ha egy irodalmi oldalra teszed fel, ott az oldal fenntartó biztosítanak a jogaidról ritka, hogy ne maradnának nálad a szerzői jogok (amatőr oldalnál mindig maradnak). A publikálás jogát megvonhatják, vagy belenyúlhatnak, ha moderálni kell (ezt fel szokás tüntetni).


Azért legyünk realisták: elsőműves szerző első novelláját nem fogja épeszű ember lenyúlni. (Illetve épeszű ember senki művét nem nyúlja le.) Nem elég jó ahhoz, hogy lopásra csábítson. De ha te vagy az új Hemingway, akkor sem kell félned. Ha valaki ellopná, száradjon le a keze! Mit tehet vele? A saját neve alatt felteszi máshová. Ha nem tudsz róla, mert nem elég jó, hogy bármi érdeklődést generáljon, nem fáj. (Maximum egyszer kiderül a tolvajról, és akkor megérdemli, amit kap.) Ha megtudod, szépen megkéred, hogy tüntesse el, és szégyellje magát. Kevésbé türelmes esetben a leközlő oldal fenntartójához fordulsz elsőként, hogy töröltetnéd, mert plágium. Szó nélkül megteszik. Ha saját oldalt hozott volna létre, akkor ez nehézkes, de az ilyen emberek nem fognak komolyabb munkát belefeccölni egy honlapba. (De akkor meg mehetsz a bíróságra, és röhögve megnyered a pert.)


Kis plusz még: ha leközlöd valahol a művet, és a szerzői jogok nálad maradnak, akkor onnantól kezdve be vagy biztosítva. Ha máshol meglátod, ott az oldalon a publikálásnál az időbélyeg. Link a tiedre, kedves szavak, a plagizátum repül, általában a plagizálóval együtt. Erről van egy esetem, ismerős cikkét lopta el valaki, és töltötte fel egyenesen a Wikipédiára. Más figyelmeztette az illetőt, ő szólt nekünk (nálunk volt az első publikálás), közösen írtunk a Wikinek az "engedély nélküli közlés miatt", ők utánanéztek, a cikket feltölő repült, örökre kitiltották, minden cikkét leszedték.

2015. febr. 18. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a nagyon hasznos választ :)
2015. febr. 18. 22:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!