Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Melyiket érdemes olvasni:...

Melyiket érdemes olvasni: Im-ígyen szóla Zarathustra, vagy az Így szólott Zarathustrát?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, ugyanaz a 2, csak más fordításban. Melyik érthetőbb/jobb/újabb?

2015. júl. 29. 15:40
 1/4 anonim ***** válasza:
Már a címük eltéréséből is látszik, hogy utóbbi az újabb fordítás, s emiatt nyilván érthetőbb is a nyelvezete, bár korántsem könnyen érthető ettől függetlenül még. A régebbi fordítást talán élvezetesebb olvasni és autentikusabb is, de ha a ,,könnyebb" megértésre szorítkozunk, akkor marad az új.
2015. júl. 31. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

Én a régit javaslom. :)


De szerintem a legjobb együtt olvasni a kettőt. :) Az újabb kiadásban ott vannak a jegyzetek, amik azért hasznosak lehetnek.

2015. júl. 31. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ez amúgy sem egy egyszer olvasós könyv, ha valaki rákap az ízére. Én az Im-ígyen szólát kétszer olvastam, az Így szólottat háromszor. Az egyik legszebb mű ami valaha született.
2015. szept. 12. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

A második nagyon komoly kritikai munkával született, és a kiadás kimerítő és hasznos tartalmi adalékokkal szolgál. Az első szenvedéllyel készült, inkább költői fordítás; a második fordítói csapatának kifejezetten a gondolati tartalom minél pontosabb visszaadása volt a célja.


A fordítás azonban semmi esetre sem "Embert felülmúló ember", sem "Emberfeletti" vagy hasonló, mely kísérletek egyértelműen szembe mennek az Elöljáró beszédben foglaltakkal, miszerint úgy van túl az emberen az emberen túllevő, ahogy az ember a majmon: márpedig az ember nem a majmot felülmúló majom.


Lehetséges megoldások csak ezek lehetnének:

az emberen túli / az Emberen-túli

az emberen túllevő / az Emberen-túllevő


Ettől azért félnek a fordítók, mert a vallásos transzcendenciára (Istenre) utalnak, miközben Nietzsche Übermensch-e lényegileg e földi lény. Ez jogos félelem, ám az ő megoldásuk egy sokkal rosszabb módon torzítja el a szó jelentését.


Többet a témáról: [link]

2016. máj. 13. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!