Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Az ilyen forrást könyvírásnál...

Az ilyen forrást könyvírásnál hogyan kell feltüntetni? Fel lehet egyáltalán valahogy? (játék)

Figyelt kérdés

Könyvet írok, viszont pár ötletet (1-2 helyszínt, valamint a főszereplő "munkáját", de persze átírva, szó szerint nem is lehet, csak leírtam a történést) átvettem egy számítógépes játékból, ami inspirált a könyv írására.

Mivel gondolom muszáj lenne feltüntetni (plagizálni persze nem akarok, nem tudom, ez annak számít?), hogyan lehetséges ezt?


Vagy szabad ötleteket meríteni számítógépes játékból?

A CD-re csak az van írva, hogy maga a játék bármiféle sokszorosítása és árulása bűncselekmény, én viszont csak pár ötletet vettem át, azt is a saját szavaim szerint, és nem pont úgy ahogy a játékban volt.


Ilyenkor mi a teendő? Vagy hogyan tovább?



2015. okt. 11. 19:25
1 2
 1/11 cathilina ***** válasza:
100%
Attól függ, hogy mit veszel át. Vegyünk egy példát: a főszereplőd családját egy politikai játszma részeként megölik Firenzében ezért orgyilkosnak áll. Ez nem plágium, bár azért az olvasóban felmerül, hogy esetleg nem teljesen saját kútfőből jött. Ha a főszereplőd családját megölik egy politikai játszma részeként Firenzében, ezért elmegy prostiktól tanulni, hogy később csatlakozzon egy ősi rendhez, akik egy másik ősi rend ellen harcolnak azzal hogy a háztetőkön ugrálnak és esetenként megölnek egy-egy embert, megtalálja egy régebbi tag által hátrahagyott feljegyzéseket, talál egy ősi ereklyét amit egy letűnt civilizáció hagyott maga után és összebarátkozik Leonardo da Vincivel, ahhoz már engedélyt kell kérned a játék készítőitől.
2015. okt. 12. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

1-2 helyszín azonos, bár a cselekményt másképp írom.

A főszereplő "munkája" azonos.

Kicsit a történet is csak más szálakkal.

Meg a magyar verzióból néhány szófordulatot átvettem.



Ennyi.

2015. okt. 13. 11:37
 3/11 A kérdező kommentje:

Utánanéztem a cégeknek, de nem tudom, ilyenkor mi van.


Az a cég, ami gyártotta a játékot, és az a cég, ami kiadta, már megszűnt, az egyik 2006-ban, a másik 2011-ben.

Így effektíve engedélyt sem tudnék kérni senkitől. Vagy ilyenkor már nem kell? Nem számít?

2015. okt. 13. 13:44
 4/11 A kérdező kommentje:
A 2011-ben megszűnt cégnek elvileg még van 20-22 alkalmazottja, de azok nem foglalkoznak már játékokkal, semmi ilyesmivel, csak publikálnak, vagy nem tudom. Az oldaluk is már offline.
2015. okt. 13. 13:45
 5/11 A kérdező kommentje:
A 2006ban megszűnt cég fejlesztette ki a játékot, azaz ők csinálták (developers vagy mi a neve angolul), a 2011-es cég meg csak kiadta.
2015. okt. 13. 13:51
 6/11 anonim ***** válasza:

Ameddig ebből neked nem származik anyagi hasznod, addig teljesen mindegy, hogy mit és hogyan veszel át. Szolidaritásból azért az elejére, vagy a végére odaírhatod, hogy: "Xy játék bizonyos részeit tartalmazza.".


(Ha kiadatni szeretnéd, akkor el kell, hogy keserítselek, mert a kiadók nem nagyon szeretik az ilyen fan dolgokat. De mondjuk, ha egy blogon szeretnéd megjelentetni, akkor a fent leírtak vannak érvénybe: azt használsz fel, amit akarsz.)

2015. okt. 13. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 cathilina ***** válasza:
100%
Ha a cég megszűnt, akkor értelemszerűen a jogutódjával kell beszélned. Így látatlanban nem tudom, hogy egyáltalán kell-e engedélyt kérned rá - az egy-két hely például nem mindegy, hogy az adott hely a valóságban létezik-e, csak város vagy utca-házszám pontossággal van megadva, ismert hely-e, stb. Rengeteg összetevőtől függ, hogy valami plágiumnak számít-e.
2015. okt. 13. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 cathilina ***** válasza:
100%
Persze, az egyértelmű hogy ha non-profit a dolog, akkor nem nagyon szoktak akadékoskodni. Elvileg azt hiszem kérhetik az oldalt, hogy vegye le, de gyakorlatban még soha nem hallottam arról, hogy ez megtörtént volna. És az is igaz, hogy nem szokták szeretni az ilyesmit, ha ténylegesen ki akarod adni - ahogy értettem, nekik már van saját könyvkiadójuk, ami még nehezebbé teszi a dolgot.
2015. okt. 13. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Ki szeretném adatni.

A helyszínek nem valósak, szóval nem tartalmaznak semmiféle valós helységnevet például.

A neveket már én találtam ki, a helységnevet is.


Jogutód nem tudom, hogy van-e. Semmit nem olvastam erről.


Nem fan dolog, csak az alapsztori tetszett, ebből vettem át 1-2 dolgot.


Az egyik ez volt, aki kiadta:


[link]


Ez 2011-ben szűnt meg.


Aki készítette:


[link]


Az pedig ez.

Ennek van tulajdonosa, vagyis valaki megvette. De nem tudom, mennyire lenne célszerű nekik angolul e-mailt írni, meg nem is tudom, hogy fogalmazzam meg nekik.

2015. okt. 13. 16:26
 10/11 anonim ***** válasza:
Ha nem adod ki, akkor azt írsz amit akarsz. Akár Star Wars regényt is írhatsz, amíg nem árulod, a kutya nem törődik vele.
2016. jan. 17. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!