Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan működik a gondolatjel,...

Hogyan működik a gondolatjel, kötőjel és a mínusz jel a könyvírásban?

Figyelt kérdés

Már jó pár éve írok, de mégis csak most jutott ez az eszembe. Eddig minden helyre mínusz jelet tettem. Tehát a párbeszédek elé, így:

- Blablabla.


És a gondolatokat is így jelöltem - pl így -.


A kérdésem az lenne, hogy ez teljesen helytelen? Mondjuk ha be akarnám adni valahova az egyik kéziratot, emiatt lenne baj? Vagy a mínusz jelet tulajdonképpen lehet így használni, hiszen nem sok különbség van a másik kettőhöz képest.


2015. nov. 29. 18:34
 1/2 anonim ***** válasza:

A mínusz jel és kötőjel közötti különbséget pontosan nem tudom, bár számítástechnikai szempontból könnyen lehet, hogy van hivatalos különbség, mint ahogy van jó néhány szóköz fajta (számkarakterekkel azonos szélességű, keskenyebb (spácium), még nulla szélességű is olyan nyelvekhez, ahol nincs szóköz, de szeretnék, ha a program értelmezni tudná az egyes szavakat), vagy az elválasztás jel sem kötőjel, hiszen akkor egy terjedelmes szövegből nehézkes eltávolítani az elválasztásokat. De nem hiszem, hogy baj, ha ilyen részletekig nem ismered, a kiadó mindenképpen több szempontból is átnézi az írást.


A párbeszéd és a gondolatok előtt gondolatjel van, ezek hosszabbak a kötőjelnél. Ezt viszont már érdemesnek tartom javítani, eleve a szövegszerkesztő (MS Word, OpenOffice/LibreOffice Writer) "automatikus javítás" listájába (ha még nincs benne) ajánlom felvenni a gondolatjelet, amit két kötőjelből (--) javít át. Gyakran ezt a formát használják a gondolatjel pótlására, ha az valamiért nem támogatott vagy nehézkesen beszúrható az adott szerkesztőbe, így egyértelműbb, és a cseréje is könnyebb. Persze olyan jellegű írásoknál, mint mondjuk itt egy kérdés vagy válasz ez sem olyan fontos, de egy kézirat azért mégis csak kézirat (gépirat :) ), a kiadónál is ránézésre észreveszik, a tájékozatlanság/igénytelenség nem biztos, hogy jó pont náluk (sőt).


Egyébként az esetek többségében a gondolatjel nem tapad a szöveghez, a kötőjel igen. De ha többet szeretnél tudni, akkor van még pár infó:

[link]

2015. nov. 30. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Nálam a Word 2013 automatikusan gondolatjellé alakítja a kötőjeleket a sor elején. Eszerint valahol be lhete állítani. Ha van informatika tanárod, kérdezd meg.
2015. nov. 30. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!