Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Könyvírás! Ebből lehet bajom?

Könyvírás! Ebből lehet bajom?

Figyelt kérdés

Irni szeretnek egy konyvet,nem kiadasra tervezem es nem vilagsikernek irom,csak a magam szorakoztatasara.

De ha gondolok egyet lehet elkuldom majd egy kiadonak hatha mrgtetszik nekik.

A kerdesem arra vonatkozna, hogy jatekokbol / filmekbol ismert karakterneveket es telepulesneveket hasznalva lehet-e problema a kiadast illetoen?

Vagy inkabb ne adjak ilyen neveket?



2016. máj. 10. 12:35
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
Igen lehet. Szerzői jog megsértésének hívják.
2016. máj. 10. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
52%

Szerzői jogot sértesz azzal, ha más szerzők egyedi neveit használod.


Ha saját magadnak csinálod és nem mutatod meg senkinek, az magánügy, de ha terjeszteni próbálod - akár csak fészbúkra vagy bloghura feltöltögetve - már rázod a pofonfát.

2016. máj. 10. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
79%
2: Azzal miért lenne probléma, ha interneten megossza? Akkor lehet csak baj, ha mindezt pénzért teszi.
2016. máj. 10. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

En most eppen kis nevu helyekre gondoltam nem ilyenekre mint Mordor meg hasonlok.

Hanem pld.: Riverwood a skyrimből

Nincs a copyrightozott nevekrol egy lista?

2016. máj. 10. 13:43
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Érdemes jogszabályban utána nézni, de nagy bajba kerülhetsz vele. Viszont valós földrajzi helyekről szerintem gond nélkül írhatsz, pl. az Alkonyatban szereplő Forks is valódi kisváros. Más, fiktív helyeket szerintem nem engedélyezett felhasználni, kivéve, ha fanfictiont írsz, amiből nem profitálsz, nem adják ki és nyilvánvalóvá teszed, hogy milyen mű alapján dolgoztál.
2016. máj. 10. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

#3, nem csak akkor ütheti meg a bokáját, ha haszna van belőle. Most nem tudom beidézni a szjt-t, de keresd meg nyugodtan. A szerző kizárólagos joga, hogy engedélyezzen bármiféle többszörözést, feldolgozást.


Ez kb olyan, mintha azt mondanád, hogy ha lopsz a boltból egy üveg pálinkát de utána kiöntöd, akkor nincs kára a közértnek.

2016. máj. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem adatja ki, nem fog vele a kutya sem foglalkozni. Az internet tele fanfictionnel. Ott konkrétan, tudatosan használják a karatereket, helyszíneket, fogalmakat, stb. Az nem lopás. Nézz fel pl. az Archive of Our Own weboldalra, gyakorlatilag ez a profilja és senkit nem zavar. Ugyan ez a kategória a fanart.


George R.R. Martin pl. nem szereti a fanfiction írást a saját műveiről, de még ő sem csinál SEMMIT.


De tegyük fel, hogy a jogtulajdonos egy szélsőségesen nagy seggfe. Mit tud tenni? Nagyon maximum leveteti a blogról. Ezen kívül mit tudnak csinálni? Semmit? Azért nem perelhet be (illetve megpróbálhatja, de semmi értelme, nem fog nyerni), mert szórakozásból, teljesen ingyen beleírta az ő dolgukat egy blogon megírt szösszenetbe.

2016. máj. 10. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
71%

Dehogynem lopás és perelhet, ha akar. Más kérdés, hogy ez kinek jó, a polgári per azért nem két hét és nem két fillér, nemzetközileg meg még rosszabb, célja meg nincs, hiszen maximum annyit tudna elérni a szerző, hogy leveteti a művet a netről (esetleg valami jelképes összeget kártérítésképpen). Amit meg szép szóval is kérhet. Jogilag a fanfiction szerzőket semmi nem védi, az sem, ha írásban nyilatkoznak arról, hogy nem származik ebből bevételük. (És még néha az sem, ha a szerző maga ad engedélyt. Mind az eredeti, mind a magyar kiadó is beleszólhat.) Azért léteznek fanfiction oldalak és azért virágzik ez a műfaj, mert a kutyát nem érdekli, hogy Lujza mit csinál a szabadidejében, amíg nem származik ebből anyagi kár - márpedig a fanfiction inkább ingyen reklám (ha nem olvastam az eredetit, lehet, hogy megtetszik és megveszem). Ma már akkora ez a réteg, hogy nem éri meg velük keménykedni, régebben viszont elég keményen odaléptek a szerzők, és a mai napig is, ha egy ilyen "átevettem pár nevet" dolog kiadóközelbe kerül, meglebegtetnek egy-egy pert, ha nem tiszta a jogi háttér. De ez a kiadó dolga, nem a szerzőé... akik viszont lehet, hogy úgy ítélik meg, hogy nem jó befektetés ennyit kicsengetni ide-oda egy könyvért, és köszönik, nem kérik. Magánkiadásnál viszont a szerzőé minden felelősség.

Viszont ez az elmélet. A gyakorlat az, hogy a Galaktika évek óta közül illegálisan írásokat, nem egy magyar regényben simán vannak jogvédett nevek (akár márkanevek), és mindenki reménykedik, hogy "kis hal vagyunk" nemzetközileg, a magyar nem egy világnyelv, kinek fog feltűnni? Magánkiadásban meg minden megjelenhet, és tényleg ritkán ellenőrzik... Más kérdés a "mi van, ha mégis". De ez annyira kicsi valószínűség, hogy nem szoktak vele törődni.


Szóval ugyan jogsértő, de ez inkább az a kategória, hogy elejtettél egy csokipapírt a járdán. Ezért még nem büntetnek szemetelésért. De ha beküldöd egy kiadóhoz, valószínű, hogy úgy dönt, nem vállalja, még ha amúgy kiaváló regény, akkor sem. Plusz minél több helyről veszel át nevet, annál nagyobb a valószínűsége, hogy jön valaki, akit ez sért, és leveteti a művet a netről is. Ha nem saját hoszt, hanem pl. amatőr írói oldal, fanfiction oldal, blogszolgáltatónál nyitott blog, akkor neked nincs is sok beleszólásod, ők eltávolítják a tartalmat a te megkérdezésed nélkül is.

2016. máj. 10. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én is írok, és én konkrétan megkérdeztem a szerzőt, hogy használhatom-e a nevét (mármint a karakterének a nevét), és azt mondta, hogy semmi akadálya. Bár mázlim volt, hogy válaszolt. Mindenképp kérdezd meg, vagy olyan neveket használj, amik nem védettek (mondjuk ritka vezetéknevek).
2016. máj. 21. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!