Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi a véleményetek a most...

Mi a véleményetek a most íródó regényem egyik flashback-jéről? Kérlek titeket, ne egyszavas válaszokat írjatok. Ami hasznos és építő, felpontozom.

Figyelt kérdés

A férfi csendesen belépett a szobába, kis híján csonkig égett faggyúgyertyáját maga előtt tartva világította be az apró helyiséget. A kazamaták mélyen a föld alatt lévő cellái éjszaka mintha még kísértetiesebbé váltak volna, a fehérre meszelt falak visszaverték az apró lángot, ami így lidércként tündökölt. Dohos, áporodott levegő és az égő zsír bűze áradt a szobában, legkevésbé sem a megfelelő környezetet biztosítva a szemközti falnál elhelyezett ágyakban fekvő gyerekeknek. Joachim tekintete rájuk villanva éberből aggódóra váltott,  s a gyertyát továbbra is maga előtt tartva a bal oldali fekvőalkalmatossághoz sétált, és elszoruló torokkal ült le kisfia mellé. Rafael álma mély volt és lázas; sápadt homloka verejtéktől csillogott, ajka száraz volt s vértelen. Apja egy pillanatra megérintette a homlokát, de szinte rögtön el is húzta a kezét, annyira forró volt a gyermek bőre. Utolsó látogatása óta láza az egekig szökött, amit gyorsan le kellett vinnie, mert fia jóformán haldoklott. Az ágy melletti kis szekrényre helyezte a gyertyát, majd odasétált helyiség túloldalán lévő mosdókagylóhoz, ahol bevizezett két, régebbről otthagyott rongyot, majd visszatérve Rafael homlokára és mellkasára helyezte őket. A gyermek megrázkódott a hirtelen hidegtől, halkan nyöszörögni kezdett, és kinyitotta a szemét.

- Apa? - szólalt meg tétova hangon, és megpróbált felülni, de túlságosan le volt gyengülve, így visszahanyatlott a párnára.

- Én vagyok az, kicsim - mondta halk, nyugodt hangon a férfi. Nem akarta, hogy a fia lássa rajta, mennyire fél, mert az őt is nyugtalanná tenné. - Hogy érzed magad?

- Nagyon fázok... és szédülök is. Fáj, amikor köhögök vagy levegőt veszek - sorolta a gyerek, tovább fokozva apja aggodalmait.

- Hoztam nektek gyógyszert - kacsintott rá, még mindig fenntartva a nyugalom álarcát. - Vedd be, és ígérem, jobban leszel.

Terepszínű kabátja belső zsebéből elővett egy apró fiolát és egy kiskanalat, amit aztán megmerített a szirupszerű folyadékban. Mikor felé nyújtotta, Rafael először tétovázott, de aztán engedelmesen lenyelte az orvosságot.

- Szörnyű íze van - fintorgott.

- Az lehet, de meglásd, seperc alatt rendben leszel tőle - mosolygott rá félig-meddig őszintén Joachim. - De ehhez aludnod kell.

- Alszok én, csak maradj itt velem. - A fiú megragadta apja kabátujját, ám olyan gyenge volt, hogy Joachim egyetlen apró mozdulattal kiszabadíthatta volna.

- Még Ráhelnek is be kell adnom a gyógyszert, különben rosszabbul lesz. Utána visszajövök hozzád.

- Ő már majdnem meggyógyult! Kérlek apa, csak most az egyszer!

- Rendben van, meggyőztél - adta be a derekát a férfi, és elfeküdt fia mellett az ágyon. A kis Rafael azonnal hozzábújt, és a mellkasára hajtotta a fejét.

- Miért mész el mindig, apa? - kérdezte suttogva, és nem lehetett nem észrevenni a hangjából kiszűrődő bánatot. - Sosem vagy itt velünk.

- Annyira a sajnálom, kicsim, de... de feladataim vannak, amiket muszáj elvégeznem. Holnaptól próbálok több időt veletek tölteni - fogadkozott. - Mit szólnál hozzá, ha holnap felvinnélek titeket pár órára a felszínre? Biztosan jót tenne nektek egy kis friss levegő.

- Tetszik az ötlet - csillant fel a beteg gyerek szeme, apja pedig megsimogatta koromfekete üstökét. - De most aludj, szükség van az erődre a gyúgyuláshoz.

- Oké, apu - mormolta a gyermek, és lehunyta a szemét.

- Szép álmokat, kisfiam. - Joachim finoman megpuszilta a homlokát, s megvárta amíg elalszik, csak utána kelt fel az ágyból.

Enyhe bűntudata volt; hiszen  mindig igyekezett Rafaelt és Ráhelt egyenlő módon kezelni, nem törődve azzal, hogy a lány nem vér szerinti gyermeke, de néha elkerülhetetlenné vált, hogy fiát részesítse előnyben.

- Sajnálom, Ráhel, de Rafael kicsit feltartott - mormolta, ahogy nesztelenül a másik ágy mellé lépett.

- Semmi baj - hallatszott a rekedt, vékony suttogás a kislány felől. - Megértem, hogy többet kell vele lenned.

Joachim szíve kihagyott egy ütést, mikor meghallotta a hangot; azt hitte, nevelt lánya mélyen alszik, ám ahogy az arcára világított, látta, a zöld szempár éberen csillog.



#könyv #írás #regény #részlet #flasback #visszapillantás
2016. aug. 11. 16:56
 1/6 anonim ***** válasza:
53%

Szia! Nekem nagyon tetszik, nagyon jol el tudtam kepzelni a jeleneteket.

Foleg a bevezeto resz:"A férfi csendesen belépett a szobába, kis híján csonkig égett faggyúgyertyáját maga előtt tartva világította be az apró helyiséget. A kazamaták mélyen a föld alatt lévő cellái éjszaka mintha még kísértetiesebbé váltak volna, a fehérre meszelt falak visszaverték az apró lángot, ami így lidércként tündökölt."

Egyebkent nyugodtan fogalmazhatsz egyszerubben is, szerintem :)

Egy kerdes: Melyik orszagban jatszodik tortenet, melyik korban? (nevek)

2016. aug. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm szépen a gyors és hasznos választ, megy a zöld pacsi.

A történet a mai, modern de "alternatív" világban játszódik, azon belül Magyarországon.

2016. aug. 11. 17:24
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez mitől flashback?

Próbálj meg kevesebb létigét használni, érzékletesebb, ha megszemélyesítő, cselekvő igékkel helyettesíted őket.


"Rafael álma mély volt és lázas" -> "rafaelt mély, lázas álom gyötörte"


"ajka száraz volt s vértelen" -> "száraz ajka vértelen" (ne félj egy kis jelenidőt csempészni itt-ott alárendelt tagmondatokba, ha "OTT VAGYOK"-érzést akarsz kelteni).


"annyira forró volt" -> "annyira tüzelt"


"de túlságosan le volt gyengülve" -> "de a láz legyűrte"


"rendben leszel tőle" -> "rendbehoz"


"ám olyan gyenge volt, hogy" -> "ám olyan erőtlenül, hogy"


Aztán, egyéb dolgok:

"mintha még kísértetiesebbé váltak volna" - most akkor döntsd el, hogy kísértetiesebbek, vagy sem? ...ha már érzékletes képet akarsz az elején festeni, ami elég jól sikerül is. Kísértetiesebbé váltak és pont. :) Ne félj vezetni az olvasót.


"fekvőalkalmatossághoz" - pszmh. Ez elég alkalmatlanul fekvő szó. Kerüld a körülményességet, ne keverd össze a választékossággal.


"majd odasétált" - egy jelenetben lévő feszültség olyan, mint ballonban a levegő, egyetlen lyukon elillan. Ha feszültek vagyunk, aggódunk és félünk, akkor miért sétálunk? Miért nem odasietett?


"seperc" - seperc, ja, vágod, öcsi? Ne majrézzál... :)


"Rendben van, meggyőztél" - ez egy érzelemvezérelt jelenet, nem tárgyalás.


"Tetszik az ötlet" - tök életszerűtlen dialógnak, főleg egy gyerek szájából.


"- Sajnálom, Ráhel, de Rafael kicsit feltartott - mormolta, ahogy nesztelenül a másik ágy mellé lépett.

- Semmi baj - hallatszott a rekedt, vékony suttogás a kislány felől. - Megértem, hogy többet kell vele lenned.

Joachim szíve kihagyott egy ütést, mikor meghallotta a hangot; azt hitte, nevelt lánya mélyen alszik, ám ahogy az arcára világított, látta, a zöld szempár éberen csillog." - Ez így "most mi van" érzést kelt. Ütősebb lenne szerintem, ha a lány magától szólalna meg a férfi lépteinek zajára, és úgy hagyná ki azt az ütést az a szív.

2016. aug. 11. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A fekvőalkalmatlansághoz még:


"a bal oldali fekvőalkalmatossághoz sétált" - a koszos/kopott/rongyos/megsárgult ágyhoz/matrachoz/priccshez lépett (és továbbra sem sétált). Körülírás helyett FESS KÉPET a dolgokról. De ha nincs berendezve a helyszín, akkor nem érdekes, hogy bal oldali. Mihez képest bal oldali?


Egyébként itt egy írásom:


[link]


Itt meg egy hosszabb, folytatásos, egészen más stílusban:


[link]

2016. aug. 11. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a részletes és kimerítő, de mindenekfelett építő kritikát. A stílusomat próbálom csiszolni, és a párbeszédeket is tökéletesíteni, mert ezekkel vannak gondjaim. Sajnos nem minden néz ki úgy papírra vetve, ahogy a fejemben megfogalmazódott, de még fiatal vagyok, nem késő tanulni.
2016. aug. 11. 18:02
 6/6 anonim ***** válasza:

Döntsd el, hogy az apa, vagy a srác szemszögéből írsz-e, és ha megvan, CSAK az ő érzéseit mutasd, a többit láttasd egy kívülálló szemével.

Pl. Harry Potterben mindent! Harry érzései kísérnek végig, ő "szomorú volt és csalódott" míg Ron "arcán düh látszott".


Vagy: te ÉREZHETED magad vidámnak, felszabadultnak, a legjobb barátnődön viszont csak LÁTHATOD (a reakcióiból, gesztusaiból), vagy ELKÉPZELHETED, vajon mit érzeHET az adott szituációban, és ezt így is írd le.


Válaszd ki, ki "vagy" a történetben (szemszögtől függetlenül), és maradj is ő.

2016. aug. 16. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!