Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hol lehet valami mértéket...

Hol lehet valami mértéket találni arra, hogy melyik betű milyen szélesnek számít tördelés szempontjából?

Figyelt kérdés

Szöveget írok, írógéppel, nyomtatva lesz majd, előtte tördelve.


Szeretném úgy gépelni, hogy lehetőleg ne legyen munka a tördeléssel. Ehhez szeretném tudni, hogy mire ügyeljek.


Mert biztos, hogy más a "rj", vagy a "lill" leírása, mint a "ga" vagy "baba", ha tördelésre kerül a sor. Főleg, mert a nyomtatott betűk mások, mint a gépeltek.



#gépelés #tördelés #betűk szélessége
2017. febr. 1. 17:20
 1/6 anonim ***** válasza:
Bocs, de nem értem a kérdést. Most írógéppel írod vagy gépen, és később lesz nyomtatva? A gépen, akkor a tördelést be tudod állítani (Word).
2017. febr. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Írógéppel írom. Mert így látom jobban magam előtt, és egymás mellé is tudom tenni a lapokat.
2017. febr. 2. 18:36
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Felesleges munkát adtál magadnak, hiszen mindenképpen szükséged lesz egy digitális verzióra is - vagyis gépelheted be megint.

A kérdés pedig önmagában értelmetlen, betűtípusonként, sőt, betűcsaládonként változik, melyik betű mennyire széles. Az írógép monosapce (fix-szélességű, minden betű azonos), de a könyveket nem ebben nyomják, emrt nehéz olvasni. Sans-serif nyomtatott verzióra, serif jobb e-könyvnek (képernyőn jobban mutat), egyik sem fix betűszélességgel dolgozik, emiatt a betűarányok sem feltétlenül állandóak.

Írd gépen, ott vannak rendes tördelőszoftverek, tehát ha látni akarod a kész tördelést, csak ott fogod. Amit te írógépen elkészítettél, az nem mindig egyezik a valósággal, pl. a margók változhatnak, hagytál-e megfelelő kötésmargót, olvasás szempontjából jó-e az a sortávolság, amit te kitaláltál, vagy nagyobb (kisebb) kéne stb. Számítógépen ez legfeljebb pár kattintás, írógépen nincs lehetőség változtatni.

Mellesleg pont ezzel a mentalitással generálsz rengeteg munkát a tördelésnek. Ha nem képvers, vagy extrém fontos, hogy az általad választott szövegtükörrel dolgozzanak, hagyd a fenébe ezt az egészet, csak írd meg a szöveget. Erre egy Word bőven elég jó.

2017. febr. 2. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Biztos úgy van, ahogy írod. Csak nekem a másnak egy-két kattintás nem annyi. De megpróbálok segítséget szerezni.


Bár a gépen írással még az is bajom, hogy elkezd a fejem fájni a fényétől, még sötétítve is.

2017. febr. 2. 19:27
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen ez esetben ne erőltesd a dolgot, csak akkor a végén kérj meg valakit, hogy gépelje be neked a szöveget. Viszont ilyenkor se gondolkozz a formázáson, csak gépeld le, ahogy neked tetszik, ha szükséges, később betördelhető a digitális változat.

(Lehet, hogy szükséged lenne egy szemüvegre, vagy jobb szemüvegre. Esetleg jobb monitorra. Drága, de lehet kérni speciális bevonatot a szemüveglencsékre, ami kiszűri a monitorfény káros részét, és akkor nem fáj tőle az ember feje. Nekem annak idején az írógéptől az ujjam fájdult meg, kicsit régi a mienk, erősen kell nyomni a betűket.)

2017. febr. 3. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, akkor írom, ahogy tudom.


Közelre nem kell szemüveg a szemorvos szerint. Azt nem tudom, hogy a gép milyen, nem használtam még másikat, csak ezt az egyet. Különben semmi baj vele, laptop.

Nem baj, rendben lesz így is, ahogy van.

2017. febr. 3. 14:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!