Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Van itt olyan aki az idő...

Van itt olyan aki az idő teltével megutálta az olvasást?

Figyelt kérdés

Régebben rengeteget olvastam, heti 1-2 könyv, de mostanában már nem szeretem annyira. Főként szépirodalomra gondolok.

Egyszerűen nincs olyan történet ami tetszene. Vagy nem tudok együttérezni, együtt gondolkodni a szereplőkkel, a történettel, vagy érzelmileg túlságosan megvisel a könyv.

Azt is észrevettem, hogy ha elkezdek olvasni valamit, azon gondolkozok, hogy mikor lesz már vége, van hogy csak átlapozom a könyvet itt-ott beleolvasva hogy kb. tudjam miről szól.

Gimiben állandóan kudarcélményként éltem meg az olvasást, mert a könyv elolvasása után dolgozatot írtunk belőle, ami nekem sose sikerült. Nyilván azért mert untam a könyvet és nem figyeltem rá, csak azon gyötrődtem hogy legyen már vége. Egy idő után rászoktam arra, hogy Wikipédián elolvastam a történetet, és elolvastam még hozzá 1-2 elemzést, az alapján sokkal jobban megírtam a dolgozatokat.

A verseket szintén nem szeretem, mert fogalmam sincs mit akarnak mondani a költők. És egy idő után már nem is érdekelt, csak bemagoltam azt amit leírtunk róla a füzetbe. Nagyon erőltették hogy saját gondolataid legyenek, de ha nem egyezett kb. a tanáréval akkor az nem volt jó...

Szakkönyveket szívesen olvasok, de csak olyat ami nem történetelmesélős-következtetéslevonós, hanem a száraz tényeket írja le minden fűszerezés nélkül.


Köztetek van olyan aki nem szeret olvasni? Vagy nem szeretett de utána megszerette? Minek a hatására történt változás? Kort és nemet is írjatok légyszi.



2017. júl. 25. 01:06
 1/10 anonim ***** válasza:

Én nem szerettem, az iskolai kényszer miatt, úgy szint. Azokat sem olvastam el, amik kötelezőek voltak... Szégyen, vagy nem, de a Pál utcai fiúkon kívül az összes kötelező kimaradt az életemből. Az én áttörésemet egy John Green könyv hozta meg, mikor olyaaan... 18 éves voltam, azt hiszem. Egy barátnőm mesélt róla, és úgy gondoltam, hogy tök jó dolog lenne együtt olvasni. Akkor egymás után vettük a John Green könyveket, mellette én próbálkoztam még ezzel - azzal, de nem érdekeltek annyira. Ennek ellenére igyekeztem birka lenni, és menni a nyáj után. Beléptem egy-két facebook-os könyves csoportban, ahol útjára indult egy könyv-kihívás, egy év alatt el kellett olvasni az adott pontoknak megfelelő könyveket. Amekkora hévvel neki álltam ennek, olyan hévvel kukáztam is. Egyszerűen nem ment, nem csúszott, és a barátnőm ajánlásait sem tudtam tovább fogadni. Egyszerűen herótom lett attól a számtalan olyan történettől, olyan karaktertől, olyan gondolatoktól, eseményektől, pároktól, akik engem úgy igazából nem is érdekeltek. Úgyhogy egy időre kizártam a könyveket az életemből, és máig sem sikerült visszaszédelegniük. Már előzőleg is, amikor jött az én "könyv-mániám", akkor is szerettem, és máig szeretem is a japán rock bandákat, és a férfiak közötti viszony is szimpatikussá vált számomra. Néhány banda elég ismert, és kedvelt is magyar körökben, így adott, hogy beindul a fantázia, és az ember leírja róluk a gondolatait egy - egy történet formájában. Tehát hála nekik, megismerkedtem a fanfic-kek csodálatos világával. Ebben is volt egy kis hullámzás, mert elsőre nem éppen olyan írásokon rágtam végig magamat, amik olyan hű de jól sikerültek. Vagy a sztori, vagy a karakterek, vagy maga az írás stílusa nem fogott meg. Egy időben ezzel is leálltam, aztán valahogy még is csak visszakanyarodtam, ebben a kanyarban pedig rátaláltam a mára már kedvenc fanfic-írómra. Tőle bármit elolvasok! Nem csakhogy a fogalmazási stílusát érzem nagyon magaménak, de a történeteit is nagyon szeretem, mert nagyon bátran nyúl bizonyos témákhoz, és ügyesen dolgozik velük. Az még külön plusz, hogy évek óta aktív történetíró a hölgyemény. (Nem egy szépirodalmi kategória, de emellett a japán képregényeket is nagyon szeretem. Én is szeretek, valamennyire tudok is rajzolni, írni, a kettő együtt pedig fantasztikus. )


Röviden - tömören: Akkor szerettem meg igazán az olvasást, amikor már letisztázódott bennem, hogy pontosan mire is vagyok kíváncsi. És ha csak rövid fanfickek, és képregények formájában is, én akkor is nagyon örülök, hogy rájuk találtam. Az olvasás egy rettenetesen izgalmas dolog! (Meg is jött hozzá a kedvem :D ) Ha neked most a szakkönyvek csúsznak, akkor használd ki a vágyat, és "egyél meg" belőlük minél többet! Veszíteni nem fogsz velük. Nem csak, hogy érdekesek, de azok is kitudnak kapcsolni! Lehet a kezedbe kerül olyan, ami elvezet egy teljesen új műfajhoz, ami még a szakkönyveknél is nagyobb örömet fog okozni.

2017. júl. 25. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
(Elnézést, ha nem éppen ilyen választ vártál! :s )
2017. júl. 25. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ne aggodj, a kotelezok nagyresze borzaszto. nem mai emberek, irtak nem mai embereknek. raadasul olyanokat adnak amik a fiatal korosztalyt kisse sem erdeklik. a kotelezoknek azt a celt kene szolgalniuk hogy a fiatalok megszeressek az olvasast, de sokkal tobben utaljak meg miattuk. kene egy igazan nagy verfrissites a kotelezo olvasmanyok teren. (meg amugy az egesz magyar kozoktatasi rendszert meg kene reformalni, de ezt most hagyjuk, nem idevalo tema)


a verselemzeahez en ugy gondolom 3 dolog szuksegeltetik:

-jozan paraszti esz

-bizonyos szintu erzek

-tudas es muveltseg

(mivel a kerdes nem erre iranyul nem irok rola tobbet feleslegesen)


egyebkent meg szerintem ha elvezni szeretned az olvasast, ne szepirodalommal probalkozz. kicsit olyanok, mint napjaink muveszfilmjei, egy reteg szereti oket, de nem a tobbsegnek valo.

2017. júl. 25. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, jöhetnek még :)


Nekünk kötelező olvasmány volt a Harry Potter is egyik évben, meg vettünk kortárs verseket pl. slam poetry-t, de nem igazán fogott meg... Illetve a Harry Pottert szeretem, de a mindenféle belemagyarázásokat azt nem.


Amúgy nem szeretem annyira a kitalált történeteket, a filmeket se nagyon. Filmből max. dokumentumfilmet vagy 1-2 rajzfilmet nézek meg.


Amúgy nem örülök hogy az elmúlt időben nem olvastam annyit, mert tanultam gyorsolvasást, de most amikor kellene nem megy olyan hatékonyan :/

2017. júl. 25. 08:57
 5/10 Noblesse Oblige ***** válasza:

Rühelltem az olvasást. A családom kitalálta egy nyáron, talán 2. 3. osztályos voltam, hogy megtanítanak folyékonyan olvasni. Úgyhogy az Egri Csillagok első fejezetét annyiszor elolvastam már, hogy szinte fejből idézem. És ezt a könyvet olyan szinten utálom, hogy soha nem olvastam ki, még irodalom órára sem, és később amikor magamtól álltam neki, akkor sem mentem vele messzire.

A helyzet egy könyvtári pályázattal kezdődött. Kisvárosunkban a városi könyvtár minden évben vetélkedőt szervezett. Meg volt adva egy könyvlista, amiből szemezgettél, elolvastál pár könyvet, kitöltöttél hozzá egy kérdőívet, írtál egy fogalmazást és díjaztak. Nos a versenyből nem lett semmi, de akkor találkoztam először a Harry Potter könyvekkel. 12-13 éves voltam. Csak a második rész volt szabad, de az nem fogott meg igazán. Abba is hagytam. Kicsit később az irodalomtanárunk olyan feladatott adott, hogy a számunkra legkedvesebb könyvet kellett bemutatni és elmondani a véleményünk róla, illetve kifejteni miért szeretjük. Nem volt megkötés, lehetett az sci-fi, fantasy, krimi, ifjúsági irodalom, verses kötet... akkor több csoporttársam is a Harry Pottert választottam. Akkor megint neki ugrottam, ezúttal az első résztől kezdtem. Teljesen magába szippantott a világa, szinte függő lettem. Úgy kellett az asztalhoz ráncigálni, hogy egyek, alig bírtam ki nélküle a napot. Fájt minden perc amit olvasása nélkül töltöttem. Még éjszaka is, takarodó után a paplan alatt titokban azt olvastam. Akkor kezdődött a függőségem, és imádatom. Ahogy serdültem úgy kezdtem nyitni más irodalmak felé. Anyám szép kis Vavyen Fable gyűjteménye, J. Goldenlane-től is volt pár könyve. Nagyon megszerettem ezt a műfajt, és megszoktam a tökös főhősnőket (de ha csak egy szerencse csomag az illető, akkor is legalább van szarkazmusa), később célirányosan romantikus regények felé terelődött az érdeklődésem (hormonok meg minden), pl. Júlia regényeket olvastam, de mivel talán előbb ismertem meg Fable féle női karaktereket, így a legtöbb hősnő csak picsogó kislány volt a szemeben. Hamar kiábrándultam a romantikus irodalomból. Az angolszász alapokra épült az összes koncepció. Mintha Mr Darcy szintetikusan felhígított másai jelenének meg és Elizabetth karaktere is forog a sírjába.

Az egyetemi éveim alatt csak a szakmai irodalomra volt időm, energiám. Utána rácsodálkoztam az addig megjelent könyvekre, és lelkesen naivan, esetem nekik. A JA kategória még az én fiatal koromban nem létezett. Így letudtam pár kötelező klasszikust, mint az éhezők viadala, beavatott, ami hagyott némi kívánni valót maga után.

Úgy érezem a könyvpiac felhígult. Sok olyan könyv került ki, ami alapjaiban nagyon jó ötlet, de nem volt rendesen kidolgozva.


De a rajongásom az olvasás iránt töretlen. A jó könyveket beszerzem a könyvespolcra, a rosszakat pedig elfelejtem. (kivéve amin nagyon felháborodtam pl. Csontváros, Gyönyörű sorscsapás... stb)

2017. júl. 25. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Verseket pedig tessék olvasni , nem kell azt érteni azokat érezni kell 😊, a költészet végtelen , még olyan értelmezése is elfogadható egy versnek amire a költő nem is gondolt és az se rossz , a korlátok közé zárt végtelenség az ami széppé teszi a költészetet !
2017. júl. 25. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Én az itteni könyvtárban fellelhető szinte összes YA könyvet elolvastam, és az volt az érzésem hogy mind egy kaptafára készült.

Van 1-2 könyv amit nagyon szeretek pl. a Harry Potter, Dan Brown könyvek, meg a szakkönyvek.

2017. júl. 25. 14:21
 8/10 A kérdező kommentje:
A költészet az unatkozó depressziósoknak való akik papíron nyavalyognak de nem képesek megoldani a saját gondjaikat. Nekem legalábbis ez jött le.
2017. júl. 25. 14:23
 9/10 anonim ***** válasza:

Nekem semmi bajom a költészettel, de én nem érzek pl. semmit a versektől. Nem szeretem őket (a dalszövegek kivételek). Mindig ha megkérdeztem valakit, hogy ír-e és igen volt a válasz, 90%-ban verseket. Ez még nem is lenne baj, csak hogy elkezdi mutogatni, meg írni nekem én meg nem merek semmit mondani, mert megbántani se akarom, egyszerűen nem fekszik nekem. :D

De ezeket az agyonnyáladzott YA könyveket én se díjazom (egyedül a Cassandra Clare könyveket szeretem). Már ötödikben is inkább az Egy gésa emlékiratait lapozgattam, mikor a Szent Johanna gimi nagyon "menő" volt.

Bár régen én is nagyon sokat olvastam. De mostanában képtelen vagyok neki ülni és elolvasni egyet egy nap alatt (régen se ment, de heti 1 könyv talán meg volt). Pedig kismillió rám váró könyvem van már, mert csak halmozom, de sose olvasok.

Komolyabb regényeken gondolkozol? Akkor alapvetően a legtöbb japán, de itt is megjelent könyvet tudom ajánlani (Murokami Haruki zseniális például), vagy a Katedrálist, Vladimir Nabokov - Lolita, Ali és Ramazán (ezen nagyon-nagyon sokat sírtam), vagy valamilyen komolyabb életrajzi könyvek (pl.: Senki fia) Ezek eléggé messze vannak az átlag lerágott csont témáktól. Igaz elég komolyak és nehezebben emészthetőek.


Visszatérve:

Én régen nem igazán szerettem olvasni, de tényleg. Vagy ha olvastam, akkor ilyen extrém vékony könyveket. Úgy 11-12 éves koromban az Auchanban nézegettünk könyveket apámmal, mert ő nagy könyvmoly és kérdezte, szeretnék-e valamit. Végül Devlin Haynes - Vérvonalak 3 könyvecskéjével távoztunk (szimpatikus volt, vékony és 500 forint darabja :D) Illetve két Narnia farabbal. Én ezekkel szerettem meg az olvasást, bár a Vérvonalak eléggé unalmas lerágott tiniszarság mai fejjel. Meg akkor is szerettem volna elolvasni a kedvenc filmjeimet könyvben (Gyűrűk ura, Eragon, Harry Potter, stb)


17/L

2017. júl. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
darabbal* Bocsánat :D
2017. júl. 28. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!