Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A könyvtárak (könyvtárosok)...

A könyvtárak (könyvtárosok) mi alapján vásárolnak meg könyveket?

Figyelt kérdés

Valaki el tudná-e magyarázni, hogy a könyvtárak (könyvtárosok) mi alapján vásárolnak meg könyveket?


Ugyanis van egy hatrészes könyvsorozat, ahol a sorozat részei erősen egymásra épülnek, s ennek a könyvsorozatnak a könyvtárban megvan az első és a harmadik része. Ez így meg eléggé értelmetlen, hogy csak az első meg a harmadik rész van meg, így eléggé élvezhetetlen lenne az olvasás.


De most nézem, hogy van egy másik könyvsorozat, ahol szintén megcsinálták azt, hogy randomnak tűnő módon hol az egyik része van meg, hol a másik része van meg az adott könyvsorozatnak.



2018. febr. 12. 15:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nővérem könyvtáros egy kis helyen, és imádja a könyveket, tehát ismeri is őket. Eleve meg van szabva honnan kell rendelnie, ő például járt úgy, hogy sorozatból hasonlóan küldték el a részeket. Ezzel nagyon nem tud mit kezdeni. De lehet, hogy máshol más van, ő például így járt ezzel.
2018. febr. 12. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nos, elsősorban az adott könyvtár gyűjtőköri szabályzata tartalmazza azt, milyen szempontok szerint milyen könyveket szerez be egy intézmény. Például egy agrártudományi szakkönyvtár nyilván nem Stephen Kinget vásárol, hanem mezőgazdasági szakkönyveket elsősorban.

De úgy látom, hogy a Te kérdésed kevésbé speciális könyvtárra vonatkozik, úgynevezett közkönyvtárra. Ezek a könyvtártípusok széles körben gyűjtik a könyveket, elsősorban az olvasói igények figyelembe vételével.

Ami a Te konkrét kérdésedet illeti: Van, hogy a könyvtáros nem veszi észre, hogy egy sorozatról van szó, ilyenkor nyugodtan jelezd, hogy hiányzik a sorozat néhány darabja. Ha az első kötet kellően népszerű, úgyis a könyvtárosnak is az az érdekes, hogy beszerezze a hiányzó darabokat (sőt, akkor is, ha nem annyira keresett az a bizonyos első kötet).

Viszont ahogyan az első válaszadó is írta, bizony kötve van a könyvtárak keze; elsősorban a Könyvtárellátó nonprofit Kft.-től (KELLÓ) kell rendelniük; a velük kötött szerződéstől függ, hogy milyen módon tud a könyvtár olyan könyvet rendelni (pl. a sorozat hiányzó darabjait), ami éppen nincs készleten a KELLÓ raktárában. De ez neked mint könyvtárhasználónak lényegtelen; a könyvtár így vagy úgy meg tudja oldani a hiányzó kötetek megvásárlását (legfeljebb hosszabb ideig tart), egy a lényeg: jelezd a hiányt a könyvtárosnál.


Még egy eset eszembe jutott: ha 5000 főnél kisebb településen lévő könyvtárról van tapasztalatod, és az épületen látod azt, hogy "... könyvtári, információs és szolgáltató hely", akkor megint más a rendszer működése, de a könyv így is beszerezhető.

Jelezd a könyvtárosnak, hogy szeretnéd az adott darabokat, és kérdezz rá, hogy más KSZR könyvtárból át tudja-e kéretni.


A lényeg mindenképpen ugyanaz: szólj, hogy mi hiányzik (mit szeretnél megszereztetni a könyvtárral); a könyvtárak országos szinten hálózatban működnek együtt; valamilyen módon a könyvtárosnak kutya kötelessége elintézni, hogy te megkapd a könyveket.

2018. febr. 13. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés kapcsán eszembe jutott a FSZEK (KK). Egy szintén hatrészes sorozatot kerestem, abból is hiányzott két kötet. Szoktak lenni könyvtári napok, ahol a nagyon nem keresett (vagy selejtezésre váró) könyveket jutányos áron meg lehet vásárolni - az adott sorozatnál pont ez történt, a hiányzó darabokat épp az orrom előtt vitték el. Pont úgy jött ki a lépés, hogy bár volt két sorozat a könyvtárban, a harmadik és a negyedik rész mindegyikből hiányzott.

Tehát lehet, hogy kiárusításon kelt el a többi, de az említett két kötetet nem vitték el. (Nem tudom, ki vesz "félsorozatokat", biztos az hiányzott csak neki.)

2018. febr. 18. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Én már teljesen lemondtam arról, hogy azzal "zargassam" a könyvtárosokat, mit vegyenek meg és mi miért hiányzik. Ami megvan a főkönyvtárban azt kölcsönzöm. Ami nincs meg és eléggé érdekes, azt megveszem, ha összejön rá a pénz.


Ugyanis egyik éven fölírtam gyöngybetűkkel egy fecnire, hogy mely 1-2-3 könyv kellene nekem a tagkönyvtárból, ugyanis olvastam az online katalógusban az ottani meglétüket. Némelyik pont olyan könyv volt, ami egy könyvsorozat része és a főkönyvtárban pont nem volt meg. A fecnit visszanyomták a kezembe és azt válaszolták, hogy a padláson vannak azok a könyvek, nem fogják lehozni.


Pár hónappal később értesítettek, hogy a másik tagkönyvtárból (ugyan-is több is van) elővakartak és átemeltek pár könyvet a főkönyvtárba, amik érdekeltek/érdekelhetnek. Megnéztem ezeket a könyveket, erre látom, hogy ezeket a könyveket nem is kértem (+ különösebben nem is érdekeltek, de ez mindegy). Mint láttam a régebbi kölcsönzéseim alapján válogattak ki olyan könyveket, amik esetleg érdekelhettek volna; amiket a fecnin korábban kértem könyveket azokhoz közük sem volt.

2018. febr. 18. 08:03
 5/7 anonim ***** válasza:

Atyaég!

Hát a leírt történetet mint könyvtáros inkább nem is minősíteném, mert egy életre letiltanak a gyakorikerdesek-ről...


Esetleg privátban megírnád, hol történt ez? Csak a szakmai kíváncsiságom kérdezteti.

2018. márc. 28. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Még privát üzenetben sem akarom leírni, hogy melyik könyvtár. Nem akarok nekik gondot okozni. :-)


A történethez még hozzáfűzném, hogy anno ott közölték velem, miszerint az egyik tagkönyvtáruk, ahonnan könyveket akarok kérni már bezárt. (Ugyanis két tagkönyvtáruk volt, mindkettőből akartam volna könyveket kérni. A még létező tagkönyvtár padlásáról nem akarták lehozni a könyveket, a másikból azért nem mert megszűnt.) A könyvtár weboldalának akkori állapota szerint az a megszűnt tagkönyvtár még létezett. Mára már a könyvtár weboldaláról leszedték a tagkönyvtárról szóló minden információt. Kivéve az online katalógust, ami még mindig kiírja, hogy a már megszűnt tagkönyvtárban vannak könyvek. Úgy látszik az online katalógust még nem volt idejük frissíteni az elmúlt 1 évben.

2018. márc. 28. 15:12
 7/7 anonim ***** válasza:

Régi kérdés, de sajnálatos, hogy a kért könyveket nem szerezték be.

Amiatt is hiányozhatnak részek, mert valaki megrongálta, nem vitte vissza... és nem tudták pótolni. Lehet, hogy ez rossz, de arra van a könyvtári hálózat, hogy bárhonnan beszerezhető legyen. Nem tudhatom, de annak, hogy mennyire törődnek a webhellyel, katalógussal, oka lehet, hogy nincs saját informatikusuk, és nincs külön ember a katalógussal való foglalkozásra se, jobb esetben napi munka mellett csinálja valaki, nyilván ez megyei hatókörű városi könyvtáraknál nem fordulhat elő. (Bár néhány éve egyik megyei könyvtárban volt negatív tapasztalatom, hogy elvileg a keresett könyvből a kölcsönözhető státuszú példányok nem voltak sehol.)


Arra nincs mentség, hogy a könyvtáros (szeretném hinni, hogy gyakorlatát teljesítő személy volt) semmibe vette a kérésedet. Fel kellett volna ajánlania a további lehetőségeket (könyvtárközi kölcsönzés), és ennek költségeit elmondani (ott biztosan van).

Kis falu ún. könyvtári, információs és közösségi helyén dolgozom, de mindig megpróbálom beszerezni a kért dokumentumot, néha 1-2 napba, néha hetekbe telik.

2019. jan. 13. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!