Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Könyvben mi a megfelelő...

Könyvben mi a megfelelő tördelés az alábbi esetben?

Figyelt kérdés

A főszereplő híradót néz a tv-ben, és én a híradó bemondójának szövegét írom.

Jó ez a tördelés? Van erre valami használati irányelv? Idézőjel-gondolatjel használata jó?


Példa:

– Kis Géza vagyok, jó estét! Megkéseltek valakit itt meg ott. "Nem láttam semmit, pedig ott voltam" – nyilatkozta Gazsó Elemér. – Az ügy kivizsgálása folyamatban.

Hárman tepertek le egy medvét, egy kecske megsérült. Az egyik tettes elmondása alapján, idézem "Szerintem nem kell védeni egy kecskét".



2018. máj. 23. 10:09
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nincs erre általános szabály. Inkább attól függ, hogy a szereplő mennyire figyel oda. Képzeld el, amikor megy a tévé, de te csak egy-egy szófoszlányt hallasz meg: "egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek, amikor..." fogalmad sincs, mi hangzott el előtte, de ha ez felkeltette az érdeklődésedet, onnantól kezdve figyelsz. Viszont még akkor sem minden szóra. Inkább feszülten várod, ami a legjobban érdekel a hírből, például mennyi idős volt a halott, férfi-e vagy nő. Ugyanígy ki kell találnod, miért is nézi a szereplőd a tévét, mire kíváncsi. Ha egy az egyben végigidézed a bemondót, az könnyen unalmassá válhat. A szereplőre kell koncentrálnod, az ő absztrakcióit éli át az olvasó is. Szépirodalmat elsősorban az élményért olvasunk, és nem az információért (arra ott a szakkönyv meg az újság).

A párbeszéd szóban benne van a "pár", vagyis dialógokat idézünk, a bemondó viszont reproduktív monológot ad elő, ráadásul nem is mint élő ember van jelen, hanem mint szimpla audiovizuális inger. Ezért nem is biztos, hogy gondolatjelek közé kell írni a szövegét. Elég, ha sima jelenidőre váltasz, és a gondolatjelekkel csak egy-egy közbevetést ejtesz meg, hamar ki fog derülni, hogy a bemondó hangját halljuk. Esetleg idézőjelbe is teheted, viszont ha túl sokat idézel, zavaróvá válhat, főleg ha még belső idézeteket is beleteszel (ha nagyon muszáj, »lúdlábakkal megoldható«). De inkább érdemes a lényegre összepontosítani, vagyis azokra a információkra, amik megragadnak a főszereplőben.

2018. máj. 23. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem, igazad van. Köszönöm szépen a segítséget! :)
2018. máj. 24. 07:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!