Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Szerintetek mennyire helytálló...

Szerintetek mennyire helytálló kritika az, hogy a fiktív világban játszódó művek olvasása 'eszképizmus' azaz, menekülés a valódi világ elől, és éppen ezért mindenképpen alsóbb rendű mint a szépirodalom?

Figyelt kérdés
Egyre többször találkozom véletlenszerűen ezzel a gondolattal, és elég sokan vélik, hogyha egy regény fiktív, kitalált világban játszódik, nincs köze a valósághoz, akkor az inherensen rossz és csak az egyszerű, kevéssé iskolázott, nem túl értelmes rétegnek szól. Szerintem elég visszatetsző gondolat ez, de érdekelne, hogy ti hogy vélekedtek.

2018. jún. 1. 12:53
 1/4 anonim ***** válasza:
87%
Hülyeség, társadalmi és politikai problémákat is könnyebb úgy körüljárni, ha fiktív világba helyezzük, akkor kevesebb a sértődés, és a körülményeket is jobban lehet alakítani. Candide is szépirodalom, pedig a valóságtól kissé elrugaszkodott világban játszódik.
2018. jún. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez nem állja meg a helyét. Olyan, mintha azt mondanánk, hogy az absztrakt festmények kevesebb értéket hordoznak, mint a fotorealisztikus, figuratív művek. Miért is?

Ha valaki tényleg azt meri állítani, hogy az 1984, a Majmok bolygója vagy akár a Gyűrük ura rosszabb a Szent Johanna Giminél, az egyértelműen ostoba.

Nyilván vannak értéktelen fantasyk, amikben megmagyarázhatatlanok a fantasztikumok és teljesen indokolatlanok, de ugyanúgy vannak rossz - valós világban - játszódó művek.


Másrészt attól még, hogy egy párhuzamos világban játszódik egy könyv, még lehet, és legtöbbször van is kapcsolata a valósággal, csak átértelmezi, globalizálja, stilizálja azt. Ez a kapcsolat megjelenthet tipikus jellemek/események/társadalmi/történelmi problémák bemutatása által. Vagy az említett kritikusok úgy vélik, hogy egy könyv akkor reflektál érdemi módon a valóságra, ha szolgamód lemásolja azt?

2018. jún. 1. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Hülyeség.
2018. jún. 3. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezzel az erővel az Odüsszeia sem szépirodalom, mert az meg ugye "csak" eposz tele istenekkel és nem létező lényekkel :D Ahhoz képest mégis kötelező olvasmány és a világirodalom remeke.


De akkor kizárhatjuk mondjuk Shakespeare Szentivánéji álmát is mert az meg "csak" vígjáték és valahogy nem volt mindennapos, hogy tündérek szamárrá változtatnak embereket... szóval az is fiktív. :D


Vagy Orwell 1984 című disztópiája is kukára való szemét ezzel az erővel...


Az ilyen emberek roppant fontosnak érzik magukat, ha ilyen kijelentéseket tehetnek, amivel máris feljebb emelték magukat a többi ember fölé. Legalábbis így érzik :D


Az ilyenektől mindig röhög a vakbelem. :D

2018. jún. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!