Kezdőoldal » Szórakozás » Sztárok, bulvár » Brie Larson mondható white...

Brie Larson mondható white saviornek?

Figyelt kérdés

Az And just like that sorozatot néztem (egyébként mindenkinek ajánlom, zseniális sorozat és úgy is nézhető, hogy közben nem láttátok az anyasorozatot, Sex and the city) és akkor jutott eszembe, hogy Brie pont olyan, mint Miranda.

https://www.youtube.com/watch?v=KYrlSoXzL-A&t=2s


Szerintetek is Brie egy white savior Karen?



2022. jan. 2. 14:19
A kérdező szavazást indított:
igen, Brie egy tipikus white savior
igen, white savior, de nem tehet róla, mert minden gazdag fehér feminista az lesz
csak egy átlag Karen
4 szavazat
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Hát persze :D
2022. jan. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%

Ő legalább elért valamit az életben, ellentétben a sok sörvedelő panelprolival akiknek csak a gyűlölködésre, folyamatos mocskolódásra telik.

Ja, és emellett penge csaj. Pont nem számít mit gondol róla a nőgyűlölő kisebbség. 😎

2022. jan. 2. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Ezzel most azt akarod mondani, hogy nem számít mit gondol az afro-amerikai közösség és csak a privilégiumokkal teli fehérek szava ér valamit?

Komoly mikroagressziót vélek felfedezni a hozzászólásodban a kisebbségben levők irányába. A rasszizmus már nem király. Ment a piros.

2022. jan. 2. 15:18
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Mi az a white savior?
2022. jan. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Eredetileg egy filmes, regényes trope. De manapság már olyan privilégiumokkal teli, általában gazdag fehérekre is használják szarkasztikusan, akik valamilyen kisebbségi csoport védelmezőjeként, megmentőjeként, felszabadítójaként tündökölnek. Mintha egy kissebségi személy nem tudná magát megvédeni vagy életképtelen lenne a fehérek segítsége nélkül. Általában ez a viselkedés a pénzes "akadémikusokra"/értelmiségiekre jellemző, köztük a fehér feministákra, akik habár kivételezett helyzetben vannak, mert gazdag fehér családokba születtek, a felvilágosult eszményeik és veleszületett rasszizmusuk miatti bűntudatot úgy kompenzálják, hogy a kisebbséget akarják megmenteni egy vélt vagy valós szituációból. Mint pl. Miranda a videóban a professzort. Miranda fehérként ösztönösen rasszista, de mivel gazdag, diplomás fehér feminista, ezért kompenzálnia kell és az egyetem beléptető rendszerére kivetíti a mélyen gyökeredző rasszizmusát, amiből megmentheti a "fekete áldozatot", hogy ettől ő, mint fehér feminista értelmiségi jobban érezze magát.
2022. jan. 2. 15:57
 6/12 anonim ***** válasza:
63%
Oké, akkor én vállalom a rossz fej boomer szerepét. Ha jobban belegondolok a feketék önmaguknak nem igazán tudtak semmit sem kiharcolni a történelemben, csak fehér segítséggel, szóval nem igazán értem hogy mi ez a fölényeskedés amikor még egy sikeres, fehér bőrű ember akar harcolni az egyenlőségükért (vagy nem is tudom már éppen mit akarnak).
2022. jan. 2. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Először is örülök, hogy mered vállalni a boomerséged. Mind boomerek vagyunk kezdetben, de az különböztet meg minket a többi boomertől, hogy mi kérdezünk, akarunk tanulni és akarjuk szélesíteni a látókörünket, nem pedig megragadni a begyöpösödött világképben.

Másodszor mégis milyen állítás az, hogy a kisebbség semmit sem harcolt ki magának a történelemben? Talán nem szolgáltak fekete katonák dél ellenében az amerikai polgárháborúban?

Plusz olyan egyenlőségért kell harcolni, amit a fehér ember vett el vagyis az ő fejében él a kép, hogy a két ember nem egyenlő, mert más a bőrük színe.

Minden ember egyenlő és nem kell harcolnia senkinek se azért, hogy egyenlő legyen. Egyedül az emberi felfogásokban nem egyenlőek. Amikor a sikeres fehér ember harcol érte, akkor valójában pont azt üzeni ezzel, hogy a másik ember nem született egyenlőnek.

Ez persze nem érvényes a valódi rasszista esetekre, de sok esetben ezek a harcok nem a rasszizmus ellen szólnak, hanem azért, hogy a white savior jól érezze magát lelkileg, erősítse a felsőbbrendűségét, hogy "na, én olyan kegyes vagyok, hogy még ennek a nem egyenlő fekete áldozatnak is segítek".

Ez ilyen megmentő komplexus. Kicsit hasonló a simpek esetéhez, csak az ő hatáskörük a nőkre terjed ki. De ugye egyikük sem azért segít, mert tényleg segíteni akar, hanem valamiféle jutalmat vár cserébe, pl. figyelmet, elismerést, lájkot. Teljesen normális élethelyzetekre kivetítenek valami fantazma szcenáriót, így áldozatot csinálva valakiből, akit megvédhetnek, miközben a személy lehet nem is szorul védelemre vagy nem is kér belőle.


Remélem jól magyaráztam el. Sajna még én se vagyok annyira tanult a témában, ezért szívesen veszem azt is, ha valaki helyesbít, mert nem akarok hamis üzenetet közvetíteni.

Ha van itt valaki, aki jobban kiismeri magát a témában, esetleg fact-checker, akkor nyugodtan írjon valami okosat, hogy fejlődhessünk.

Köszönöm még1x a kérdést és ha végig olvasta valaki!

2022. jan. 2. 17:28
 8/12 A kérdező kommentje:
*végigolvasta
2022. jan. 2. 17:31
 9/12 anonim ***** válasza:

Jó lenne ha az emberek egyenlőek lennének, de ez sajnos nem így van. Mivel érték alapú társadalmi berendezkedésben élünk, mindig lesznek olyanok aki előnyösebb képességekkel/adottságokkal rendelkeznek mint mások. Ezek nem feltétlen az egyénnel született dolgok (természetesen vannak olyanok is), az esetek jelentős részében a szocializálódáskor elsajátított viselkedési formák, amik nem függnek össze a bőrszínnel. Nem állítom hogy például munkaszerzés esetén a bőrszín nem tényező, de őszintén hiszem hogy már nem elsődleges szempont a nyugati társadalmakban, sőt törvényileg kötelezve vannak rá a munkáltatók hogy semmilyen szerepet se játszhasson. A probléma a fekete, cigány (ezeket említem, mert talán ezek jelenleg a legszembetűnőbbek a témával kapcsolatban) kisebbségekkel hogy nem képesek a társadalom nagyobb része által általánosan elfogadott szociális normák szerint viselkedni. Semmi több.


Azt pedig azért szerintem eléggé egyértelmű hogy a feketék önmagukban például a rabszolgaság eltörlését nem lettek volna képesek elérni. A sajnos tetszik vagy sem, de jelentős részben fehérek által létrehozott társadalmi rend meghaladta a rabszolgaság intézményét (vagy mondjuk úgy hogy ez már nem bőrszín alapon működik), és szükségszerűen eljutottunk oda hogy a bőrszín már nem tölt be releváns szerepet a társadalmi hierarchiában.


Azt hogy Brie Larson miért támogatja a BLM mozgalmat nem tudom (amennyiben támogatja egyáltalán, nem ismerem a sztorit). De ha feltételezzük hogy van bármilyen létjogosultsága a szerveződésnek, akkor nem gondolom hogy annyira érzékenynek kéne lenniük hogy azon morfondírozzanak hogy egy Hollywoodi sztár miért állt be a támogatóik közé, elvégre ez csak az előnyükre lehet.


És őszintén, szerinted létezik olyan embere aki a cselekedeteivel nem önmagát "szolgálja" valamilyen módon? Mert szerintem nem.

2022. jan. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
*Sorry ha valamit elírtam, de rendesen "eláztam". Holnap meló van, szóval nagy a feszkó. Remélem mindenki megérti. :/
2022. jan. 2. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!