Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Lehet félig abszolút hallásom?

Lehet félig abszolút hallásom?

Figyelt kérdés
Az összes hangszerről és az emberi énekről hallásból el tudom dönteni azonnal, hogy milyen hangokból állnak, és majdnem mindig azt is, hogy milyen hangnemben vannak, de az igazi abszolút hallók még az egyszerű emberi beszéd hangnemét is meg tudják állapítani. Azért ez elég durva, én nem vagyok képes erre, bár már előfordult egyszer, hogy meghallottam. Akkor félig van abszolút hallásom? Amúgy járatos vagyok a szolfézsban, meg úgy általában a zenében. Sőt, ha hallok egy dallamot, legyen egy dal, egy zongora darab, bármi, ami zene, kényszeresen meg akarom állapítani a hangnemét, de csak az esetek kb. 80%-ban sikerül. Talán csak nem vagyok Mozart. De akkor csak félig van abszolút hallásom, nem igaz? Akinek igazán van, úgy állapítja meg a hangokat és a hangnemeket, mintha csak nyitott könyvből olvassák, nemde?

2020. szept. 21. 22:11
 1/4 Mojjo ***** válasza:
100%

Ha egy zenei hangról megmondod, ő melyik hang a kromatikus hangsorból, akkor abszolút halláaod van.

Ha meg tudod mondani, hogy egy zeneműben milyen hangokat hallasz, de nem tudod eldönteni, hogy milyen hangnemben van, akkor a zeneelméleti ismereteiddel van gond, ennek nincs köze a halláshoz. Azt mondod, járatos vagy a szolfézsban meg a zenében, de a kérdésedből nem ez derül ki.

Ami az emberi beszédet illeti, az nem fogja mindig a kromatikus skálát követni - még a kamarahangot tetszőlegesen választva sem fog senki kromatikus ugrásokban beszélni, így eleve nincs értelme ott zenei hangokról és azok felismeréséről beszélni. Pláne nem fog a beszéd egy diatónikus hangsor hangjaira korlátozódni, ezen kívül nem lesz tonikája, totál atonális. Szóval az emberi beszédnek nincs hangneme.

2020. szept. 22. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Olvastam valahol, hogy egy abszolút halló hallja az emberi beszéd hangnemét, de nem tudom elképzeli, hogy lehetséges, mivel én is tudom, hogy nem úgy beszélünk, mintha énekelnénk. Szóval furcsa. De lehet, hogy csak valami túlzás? Mert igen, kromatikus hangsorból is el tudom dönteni, a hangnemeket is meg tudom állapítani, csak nem mindig, mert nem mindig tudom pontosan eldönteni az adott hangokat. Lehet, hogy azért, mert túl gyorsan jönnek, és összezavarodok. Egyébként itt láttam ezt az emberi beszéd hangneme-dolgot: https://www.youtube.com/watch?v=4y7FFvD_m7Y
2020. szept. 22. 19:25
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Rick Beato készített egészen sok jó videót a kérdéskörben. Ő maga is kb így hall, és neki az rá a megfigyelése, hogy jó és időben hosszabb a hangmagasságmemóriája.
2020. szept. 23. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Hogy félig van hallásod nem tudom van e olyan. Előfordult már velem hogy éppen forgalomban vezetés közben hallottam fékcsigorgásokat és megmondtam milyen hangnemben volt. Akkor olyan is hogy nyögjek be egy egyszerű cisz-t és mondja a kollégám hogy cent pontossággal beállt nála a hangolóján. Ettől függetlenül nem tartom jónak a hallásom, analfabéta is vagyok hozzá, lusta és lassú is ha gyors tempóban hallok hangokat vagy olyan rafinált a dallamjáték. Zeneelméletből pedig olyan hogybjobb ha nem is beszélek.
2022. jan. 30. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!