Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Ennél a négy felvételnél...

Ennél a négy felvételnél ténylegesen egy (v. több) rézfúvós hangszer adja a hozzá tartozó szólam hangszínét, vagy ez valamilyen trükkös orgonaregiszter?

Figyelt kérdés

Alább van a négy felvétel ; ugyanabból a feltöltésből valóak, ahogy látható, az időpontok az egyes linkek alatt feltüntetve:


BWV 255 : [link]

02:19 - 02:55 ; hangszeres szólam : Szoprán

BWV 26/6 : [link]

08:53 - 09:32 ; hangszeres szólam : Basszus

BWV 104/6 : [link]

10:27 - 11:12 ; hangszeres szólam : Szoprán

BWV 260 : [link]

11:17 - 12:17 ; hangszeres szólam : Szoprán


Lehet, hogy Nekem van botfülem hozzá, de nem tudom biztosra megítélni, hogy ímit ezekben í felvételekben hallok, az egy korhű rézfúvós szekció, vagy valamilyen "trükkös" trombitautánzatú (pl. Trompette, Chamade) orgonaregiszter.

Amiatt hajlok az előbbi variációra, mert a többi szólamot más hangszerek (jobbára vonósok) kísérik, így logikusabb lenne, hogy azok más kamarazenekari hangszerekkel játszanak össze, nem pedig egy óriási hatalmas nagyon-nagy orgonával.


Ti mit hallotok?



2021. febr. 5. 06:14
A kérdező szavazást indított:
rézfúvós(ok)
orgona
8 szavazat
 1/3 anonim ***** válasza:
85%

Teljesen emberi módon szólalnak meg a rézfúvósok. A dinamikájuk, a hang jellege mind emberi megfúvásra utalnak. Egy orgona nyelvsíp teljesen másképp szólal meg, és főleg másképp vált hangot. Egy trombitás a cső hosszának változtatásával és az ajkaival állítja a hangmagasságot, az orgona egyszerűen egy másik sípot szólaltat meg. Nagyon másképp hangzik a kettő.

Az orgonáé így szól:

[link]

2021. ápr. 28. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Ami azt illeti, én mindkettőt hallottam majdnem mindegyik korálnál (talán az utolsónál nem volt orgona, de nem vagyok benne biztos). Kifejtem most itt bőven:

BWV 255 hangszeres szoprán szólam: alapvetően trombitával van vezetve, de van benne vonós és orgona is.

BWV 26/6: hangszeres basszus szólam:

orgona vezeti, illetve vonósok szólnak még a háttérben

BWV 104/6 hangszeres szoprán szólam:

ugyanaz, mint az első korál esetén (trombita vezetés, vonós és orgona kíséréssel)

BWV 260 hanszeres szoprán szólam:

Kürt vezeti, vonós támasztja meg a szólamot. (De lehet volt orgona is, nem hallottam)

Alapvetően nem egy ördögtől való vagy logikátlan orgonát rakni egy zenekarba. Itt konkrétan nem egy nagy zenekarról beszélünk, hanem egy kis barokk kamarazenekarról, kevés vonóssal, néhány rézfúvóssal, esetleg vmi fafúvóssal és csembalóval is kiegészülve (tudom utóbbi kettő nem volt jelen ezen darabokban, ezt csak általában mondtam). Orgona esetében pedig ne egy hatalmas orgonára gondolj, hanem mondjuk egy egymanuálos kis hanszerre, amiben csak alapregiszterek vannak (vmi 8 vagy 4 lábas fuvolaregiszter). A logika pedig az, hogy a vonós- és egyéb hanszerszólamokat érdemes megtámasztani egy orgonával is, mivel így szebb lesz a szólamvezetés az adott darabon belül. A barokk darabokban - különösen egy Bach darabnál - rendkívül fontos szerepet kapnak a szólamok, azok adják egy-egy darab lelkét. A fent említett négy (vagy három, nem tudom pontosan) darabnál pedig nagyon szépen támasztja meg az orgona az adott és a többi szólamokat. Remélwm tudtam segíteni... :)

2021. júl. 16. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Abszolút, nagyon szépen köszönöm!
2021. júl. 16. 17:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!