Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mennyiben másabb egy elektromo...

Mennyiben másabb egy elektromos gitáron játszani mint akusztikus gitáron? Melyiken könnyebb és miért?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 12. 20:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
41%
Annyira nagyon sok különbség nincs. Akusztikuson fizikailag nehezebb, ám elméletileg (zeneelméletileg!) könnyebb. Akusztikuson szinte csak akkordokat érdemes játszani. Az elektromos gitárnál viszont előjönnek a szólójátékbeli elemek.
2012. ápr. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
82%
Hát én mérföldekkel könnyebbnek találom az elektromosat. Vékonyabb a nyaka, kényelmesebb a fogása, barrés akkordokat is gond nélkül le lehet fogni, odaférsz a felső bundokhoz... szerintem sokkal könnyebb, épp ezért érdemes először akusztikuson megtanulni jól.
2012. ápr. 12. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigieket,jöhetnek még válaszok.
2012. ápr. 14. 13:26
 4/12 anonim ***** válasza:
72%

Elektr-n továbbá azert konnyebb, mert érzékenyebbek a hurok érintésre; pl. a tapping techn. éppen ezért kivitelezhető rajta, míg akuszt-n nem. A tapping lényege: pengetés nélküli szólózás, általában két kézzel játszva a nyakon (a húrokon).


További előnye, hogy "hatásosabb", hangzatosabb sok szempontból az elektr.-s, pl. olyan harmóniák, akkordok is megszólaltathatók rajta, ami akusztikuson nem hangzik jól kulonosebben; pl. a dúr ötös (ld.pl. Hendrix témák).

2012. ápr. 15. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
elég hasonló hangszer ahoz, hogy azt érezd könnyebnek amin jobban szeretsz játszani :D de ha első gitár megvételén gondolkoznál, figyelmeztetnélek, hogy rossz ötlet úgy nekiállni ,hogy akusztikuson kezdek, mert elektromosan akarok játszani. Én is azt hittem ,hogy így lesz ,de a két hangszer ég és föld, bár ez leginkább utólag derül ki. Nem is annyira a technikában, hanem a hangzati sokszínűségben különbözik, ha pl metál témákat akarsz játszani és akusztik próbálkozol, akkor ugyan hallani fogsz valamit de a sikerélmény könnyen elmaradhat, ezért a tanulásban is lassíthat, ez persze egyén függő is. Én személy szerint elektromos gitáron szeretek jobban, vékonyabb nyak aminek rádiusza is van, a test szintén vékony, kényelmesebb állva játszani, ha meg klasszikus témára vágyom kikapcsolom a torzítást és közel azonos hangot kapok mint egy (ha nem is mesteri hangszer de) akusztikus gitár. Bár akusztikussal kevesebb gond lehet, könnyebb hordozni és bárhol előveheted, elektromost is csak az + kiadásokkal jár , amiben megint az elektromos gitár marad alul
2012. jún. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

Jó sok téves hiedelmet kutyultatok össze!


Első válasz:

"Akusztikuson fizikailag nehezebb, ám elméletileg (zeneelméletileg!) könnyebb. "

Ezt honnan vette vajon? Teljesen téves. Miért lenne könnyebb? A zeneleméleti tudás ugyanaz mindengyiknél.


"Akusztikuson szinte csak akkordokat érdemes játszani."

Ez teljesen téves. Nézz meg egy Tommy Emmanuel videót és szedd össze az állad a földről. Megnézem, hány metálgitáros játszaná utána a szuperkönnyen játszható elektromos gitárján...

[link]


"vékonyabb nyak aminek rádiusza is van, a test szintén vékony, kényelmesebb állva játszani"

1. nem minden elektromos gitár nyakának van rádiuszos fogólapja

2. Van olyan akusztikus gitár, aminek van rádiuszos fogólapja. Tulajdonképpen a klasszikus nejlonhúros gitárok fogólapja általában sík, míg a sok fémhúros western-gitárnak van rádiuszos fogólapja.


"ha meg klasszikus témára vágyom kikapcsolom a torzítást és közel azonos hangot kapok mint egy (ha nem is mesteri hangszer de) akusztikus gitár. "


Ég és föl az akusztikus gitár hangja és az elektromos gitár tiszta, torzításmentes hangja.


" Bár akusztikussal kevesebb gond lehet, könnyebb hordozni"

Miért lenne vele kevesebb gond? Egy akusztikus érzékenyebb a páratartalom és a hőmérséklet változására, sokkal vékonyabb anyagokból készül a test, a nyak legtöbb esetben ragasztott és az évek során van neki vetemedése. Olyan "balesetek", amit egy elektromos még kibírhat, már komoly sérülést okozhatnak egy akusztikusban.


Itt sok információt leírtam erről:

[link]



"Elektr-n továbbá azert konnyebb, mert érzékenyebbek a hurok érintésre; pl. a tapping techn. éppen ezért kivitelezhető rajta, míg akuszt-n nem."


Ez már megint teljesen téves. Miért ne lehetne tappinggel játszani akusztikuson?

http://www.youtube.com/watch?v=jwm-vxGgFf4


Tegyük tisztába a dolgokat.

A legtöbb tévhit abból fakad, hogy alapvetően más az elektromos és az akusztikus gitárok konstrukciója, ezért készülnek általában vastagabb nyakkal az akusztikus gitárok, no meg van egyfajta ilyen tradíció is. De nekem például van egy Wechter Pathmakerem, aminek a nyaka vékonyabb, mint a Fender Stratocasteremé (persze ezek is készültek tucatnyi különböző nyakprofillal). De például volt egy Ibanez Talman-om is, ami viszonylag elérhető középkategóriás elektro-akusztikus gitár és meglepően elektromosgitár jellegű nyaka van.

[link]


Egy jó minőségű akusztikus gitár, amelyen alacsony a húrnyomás és vékony a nyak, általában jóval gondosabb munkát igényel és többe kerül, mint egy gyengébb minőségű elektromos gitár, amelyek többnyire vékony nyakkal és többféleké módon állítható húrmagassággal készülnek.

Ezért aztán egy azonos árban lévő gitároknál általában egy elektromoson könnyebb játszani. Az is belejátszik, hogy az akusztikus gitárokon általában vastagabb (11-es) húrokat szokás vagy ajánlott használni, az elekromosokon meg gyárilag már vékonyabbak vannak.

A játékmódok miatt elektromoson mindjárt valaki rászabadul az effektekre, amikkel persze jól el lehet kenni a pontatlanságokat és hibákat, egy jó adag torzítás, egy kis zengetés, visszhang, compressor oszt hadd szóljon, nagyon hatásos tud lenni, még ha nem is valami jól penget az illető.

Az akusztikus sokkal kevésbé engedi, hogy vacakul játssz, ott bizony bezörög, letompul a hang, ha rosszul fogod le.


Az elektromos gitárnál biztosan számítani kell arra, hogy még egy csomó kiegészítő kell: erősítő, effekt, kábelek. Az akusztikusnál erre nincs szükség.

Egy hangoló mindkettőhöz persze szükséges.


Azt döntsd el, milyen zenét akarsz játszani és mennyi a kitartásod, gyors sikerélményre vágysz-e vagy szívósan gyakorolsz akkor is, ha eleinte nem túl jól szól.

Olcsó akusztikusnál néhány szám alapakkordját megtanulni nem túl nagy dolog, ezzel már lehet haverokkal elhülyéskedni. Jól megtanulni rajta alighanem hosszabb folyamat és eleinte fájdalmasabb is, a nagyobb húrnyomás miatt az ujjvégeknek tovább tart megszokni. Viszont ha kitartó vagy, mindenképpen talán több odafigyelésre és precízebb játékra szoktat.


Elektromos gitár önmagában elég vacakul szól, abból nem lesz igazán sikerélmény, ha erősítő nélkül használod. Erősítővel/effektekkel viszont elég gyorsan lehet sikerélmény, hiszen ha csak sima kvintekkel elkezdesz játszani valami ismert dalt torzítós hangzással, az már elég tömören szól.

A kényelmesebb nyak és az alacsonyabb húrnyomás miatt kevésbé fájdalmas a játék, hamarabb megszokja a kéz. De ha utána kell majd akusztikusra áttérni, az kellemetlen lesz. És az effektek intenzív használata némi trehányságra hajlamosít.


Gondold át és próbáld ki egy boltban mindkettőt.

2012. jún. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
utolsó hozzászóló szépen leírta a lényeget, bár nem feltétlenül kellett volna apróságokba belekötni csak mert akusztikus párti :D
2012. jún. 3. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem félreértetted. Nem vagyok akusztikus párti, csak szerettem volna eloszlatni azokat a tévhiteket, ami az akusztikust övezi.

Szerintem elmondtam korrektül milyen előnyei és hátrányai vannak mindeketőnek.


Én nagyjából egyenlő arányban játszom akusztikuson és elektromoson, de csak egy akusztikusom és tucatnyi elektromosom van

Tanulni akusztikuson kezdtem, de kb. egy év múlva átálltam elektromosra.


Nem kötöttem bele semmibe, legalábbis nem akartam, csak a tapasztalataim alapján elmondtam, hogy szerintem mi az, ami téves. :)

2012. jún. 3. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
26%

Én az első vagyok. Nagyon korrekt a válaszod... de a kevesebb néha több, és ez a gyakorikérdésekre nagyon is igaz. Itt az emberek szimpla választ várnak, maximum némi körítéssel. Már pedig az akusztikus gitárok nagyon nagy részét akkordmenetek játszására használják. Beleköthetnénk abba is, hogy az autóval nem csak furkázni, hanem rallyzni, drifetlni is lehet, igaz? Mégsem tesszük... mert nem ez a kérdés.


Én is úgy érzem, túl mélyen érintetted a témát, elég lett volna belinkelni a weboldalad.

2012. jún. 3. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm az észrevételt, értem, hogy miről beszélsz és bizonyos szempontból talán igazad is van.

Viszont én úgy látom, hogy az itt szokásos egyszerű válaszok gyakran csak részinformációkat tartalmaznak és nem biztos, hogy ezzel korrekt választ kap a kérdező.

Nem mindig az egyszerű válasz a helyes, de majd megpróbálom kicsit tömörebbre fogni.

2012. jún. 3. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!