Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Mi az optimális húrmagasság?

Mi az optimális húrmagasság?

Figyelt kérdés
Van egy elektromos gitárom, és az utóbbi időben erősen elkezdett rezegni az A és a kis E húr, na mármost utána néztem, hogy a húrlábnál kell állítani magasságon, vagy esetleg gitár nyak görbületét ellenőrizni, abban nem találtam hibát! a húrlábnál viszont oké, hogy imbuszkulccsal kell beállítani, de nem tudom, hogy mi az optimális magasság, gondolom tolómérő megfelelő ennek a mérésére! Ebben szeretném a hozzáértők segítségét kérni, hogy egy etalon húrmagasságot ha leírnának azt nagyon megköszönném! :)

2014. szept. 29. 19:17
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Hogyan ellenőrzited a nyak görbületét? Miből tudod, hogy az rendben van?


Nem, nem a tolómérő az ideális. Nagyon kis beosztású precíziós mércével szokás mérni inkább.



Az érték meg attól függ, milyen gitár és milyen beállítást kedvel valaki.


Itt van például a Fender gyári ajánlása.


[link]

2014. szept. 29. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Vízmértékkel próbáltam, meg szemre, de újonnan vettem, és azt senki nem piszkálta, jó tudom a gyári beállítás is lehet hibás, annyit állítottam a gitáron, hogy a tremolókar pozitív irányba is tudjon mozogni, mert fix hidas volt, arra gondolok, hogy talán utána kell állítani a húrokat így, hogy a híd a levegőbe van egy kicsit!


Olyan kis precíziós mércét, gondolom hangszerboltba beszerezhetek?


szólózásra szeretném beállítani

köszönöm a linket!

2014. szept. 29. 19:47
 3/18 anonim ***** válasza:

Attól függ, ki játszik rajta. milyen gitár, mire akarja

A nyak rádiusza is sokat változtat a húrok magasságának optimális értékén.

"szólózásra szeretném beállítani "

Olyan beállítás nincs.

Műfajonként eltér a szólókhoz használt beállítás is...

2014. szept. 29. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

A vízmérték semmire nem jó, nem azt kell nézni, vízszintes-e, hanem azt, hogy mennyi a görbület a nyakban. Azt meg úgy kell mérni, hogy lefogod egy capo-val az első bundnál meg kézzel lenyomod az utolsónál és megméred középen a távolságot.


A gyári beállítás sokszor nem sokat ér, egyrészt azért, mert az olcsóbb és közepes kategóriában ez csak eléggé durva beállítás, másrészt amíg utazik meg amíg tárolják a raktárban, simán elállítódhat.


A fix hidat nyilván úgy érted, hogy rá volt "ültetve" a testre? Az a megoldás, amikor lefelé és felfelé is lehet a hangot a karral változtatni "floating" vagy lebegő beállításnak hívják és a nyakhoz nincs köze, meg különösebben a húrmagassághoz se.


Fix hídnak olyan hidat hívunk, amelyik nem tremolós.


A mérce, hát tulajdonképpen egy finom, precíz kis vonalzó is megteszi, ha van rajta a mm-nél kisebb beosztás. Nem hinném, hogy hangszerboltban árulnak ilyet.

A tolómérő ilyen szempontból jó volna, de azzal meg ott a gond, hogy nehéz lenne úgy beállítani, hogy éppen a húr aljához és közben nem mozdítani meg a húrt, de végül is azzal többre mész szerintem, mint egy mm beosztású vonalzóval.

Szokták még mondani azt is, hogy hézagmérőket is lehet használni.

2014. szept. 29. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Vízmértékkel?? Mit?? Ugye ezt nem komolyan írtad.
2014. szept. 30. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
Vízmérték, beszarok. :D
2014. szept. 30. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Így utólag belegondolva, talán úgy értette, hogy azt használta egyenesség mérésre, tehát a viszonyítási egyenesnek.

Bár ezzel azért szemre megmondani, jó-e, elég sok gyakorlatot igényel.

Szóval ha így csinálta, nem volt alapjában rossz az elgondolás, csak nem az igazi.

2014. szept. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
De mivel a nyak egyenességét sem lehet szemre belőni, semmi érték nincs hozzá, amihez állítani kéne. Csakis a húrok helyzete a meghatározó nyakbeállításnál, ahhoz mérten kell beállítani. Így megintcsak nem helyes az elgondolás. :)
2014. szept. 30. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

A nyak geometriája mérhető a húrokhoz való viszonyítás nélkül is, csak bonyolultabb. Annak önmagában is van értelme, ha tudjuk, hogy középen mekkora a "relief". Amúgy meg a húrok magasságát a nyereg és a húrláb is befolyásolja, tehát nem csak a húrhoz viszonyítva van értelme mérni a nyak görbületét.

Az első és utolsó bundokra fektetett "egyenessel" (ami lehet a vízmérték is, bár azért az nem biztos, hogy mindig elég precíz) középen mérhető lenne a nyak görbülete.

A húrok első és utolsó bundnál való lefogásával is ugyanezt az egyenest határozod meg. Persze szemre valóban csak az igazán nagy eltérést lehet észrevenni...

2014. szept. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Ő, bocsi ha esetleg a lelkedbe léptem Hendrix, de nem magamtól jöttem rá, hogy úgy mérjem az első és az utolsó bund között, lényegében tehát az se jó ha teljesen egyenes! Bírom, hogy itt annyi okos ember van aki csak kiröhögi a másikat, hidd el ha hallgattál volna, bölcsebb maradtál volna. De hát mit várunk ebbe az országban legfőképp, a tolerancia veri a biztosítékot, de azért a többieket szeressük!
2014. okt. 1. 11:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!