Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Elképzelhető, hogy elérhetek...

Elképzelhető, hogy elérhetek egy egész normális ének hangot? (leírás)

Figyelt kérdés

Egész életemben úgy voltam vele, hogy SZÖRNYEN tudok énekelni. Nemrégiben elkezdtem gitározással foglalkozni és rájöttem, hogy milyen jó lenne, ha legalább egy elfogadható szintet megütne az ének tudásom.


Kíváncsiság képpen elkezdtem itthon pár énekgyakorlatot csinálni, amiket találtam a neten. Körübelül 3-szor vagy 4-szer csináltam, és mintha azt figyeltem volna meg, hogy ettől már picikét javult is volna a hangom.


Elképzelhető, hogy megtudok ütni egy közepes szintet, rendszeres gyakorlással? Főleg ha a jövőben esetleg énektanárt is keresnék? Érdemes?



2018. márc. 8. 17:37
1 2 3 4
 11/34 Mojjo ***** válasza:
100%

A hang egy hangszer, így van. Viszont van, aki jobb hangszert kapott, van, aki kevésbé jót. Egyeseknek nagyobb hangterjedelmű a hangszere, másoké szűkebb ezen a téren, egyesek hangszere jól hangolható, másoké nem igazán. És egy szintig lehet pofozgatni, fejleszteni ezt a hangszert, illetve meg lehet tanulni használni, kihozni, ami benne van, de az egy szintig rész nagyon fontos.


Nagyon is van olyan, hogy hangi adottság és nagyon is megvannak ennek a korlátai. Ezt letagadni nem csak, hogy felesleges, de még káros is: a végén még valaki elhiszi, hogy bármeddig fejleszthető a hangja és hamis reményekbe ringatja magát.

2018. márc. 10. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 Mojjo ***** válasza:
100%

@10: Ne égesd már magad. Annak, hogy a nyugati zene _jelenleg_ kiegyenlített hangolást használ, annak, hogy mekkora a kamara A hang, annak, hogy más kultúrák nem 12 részre osztják az oktávot, az égvilágon semmi köze ahhoz, hogy az emberek hangja korlátlanul fejleszthető-e, vagy nagyon is egyéni, egyénfüggő korlátok közé van szorítva.


Sajnálom, ha esetleg személyes érintettség miatt gondolod úgy, pontosabban akarod úgy gondolni, hogy bárkiből bármi kihozható, de ez esetben sajnos fel kell ébredned. Ha meg nem ezért gondolod így, akkor nem is értem... teljesen értelemszerű és világos dolgot próbálsz tagadni.

2018. márc. 10. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
Mojjo, nagyon tévedsz ebben a témában. Ez pszichológiai, biológiai és nem zeneelméleti kérdés. A fura leírásommal azt akartam bizonyítani, hogy az éneklés képessége tanult, és ez tény (mert a vitapartnerem, valami elvont tehetségről dumált, ami biológiailag értelmezhetetlen). De azt is leírtam mellé, hogy bizonyos kognitív képességek mederbe terelik, hogy mennyi idő alatt tanulhatóak meg. Lehet valakinek 1 élet kevés, de, hogy egy random kérdezőnek azt mondjuk, hogy belőle tuti nem lesz Pavarotti, iszonyúan káros. Ilyen attitűddel biztos nem. Plusz az általatok vélt "egy bizonyos pontig" való fejlődésre egyszerűen nincs konstruktum. Mégis mi állítja meg a fejlődést?
2018. márc. 10. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
Mojjo, abban is tévedsz, hogy mit tekintek "hangszernek". Te a hangszálakat hozod fel, és igazad van, mert pl. a legtöbb nő nem fog A2 hangot kiénekelni. Csakhogy ez anatómiai tulajdonság. Az éneklés képességének elsajátítása és a minősége pedig az agyban törénik, ami funkcionális. És az agy jellegzetessége, hogy olyan lesz, amilyenné alakítod.
2018. márc. 10. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 Mojjo ***** válasza:
100%

@13:

Természetesen én sem tartom zeneelmélei kérdésnek a témát, olyannyira nem, hogy pont, hogy értetlenségemet fejeztem ki az előző hozzászóásomban, hogy te miért is hoztál fel zeneelméleti dolgokat. Most már világos, de nyitott kapukat döngetsz: senki nem vitatta, hogy az éneklés tanult dolog. Ha a "tehetség" szót "adottságra" fordítod, egyből értelmezhető lesz biológiailag is, miről beszélünk.


Kapásból az, hogy valakinek mekkora a lehetséges maximum hangterjedelme, anatómiai kérdés és egyéni anatómiai adottság. Ennek egy részét már te is beláttad, gondolom akkor azt is belátod, hogy nem csak nemi különbségek vannak, hanem egyéniek is.

Másrészt az, hogy mennyire képes valaki pontosan eltalálni a hangokat, függ a hallásától, ami legalább részben szervileg determinált. A hallás nagyban fejleszthető, de ráfordított időtől függetlenül léteznek egyéni különbségek, ezek pedig direktben befolyásolják az éneket is.

Harmadrészt pedig még ha kizárólag agyban dőlne is el az egész, ugyanott tartanánk: hatalmasak az egyéni különbségek. Van, aki az életben nem fogja úgy kiintegrálni a szinguláris magvú parciális integro-differenciálegyenleteket, mint valaki más "tehetségesebb" ember, akármennyit gyakorol, mert az agya nem áll rá. Valaki soha nem fog úgy festeni, mint más, "tehetségesebb" ember, mert nem ugyanúgy dolgozza fel és rakja össze a képi elemeket az agya. És valaki soha nem fog úgy énekelni, mint más, "tehetségesebb" ember, mert mint minden másnál, itt sem pöccre azonosan működik mindenki agya.


A te gondolatmenetedet követve bárkiből lehetne nemcsak Pavarotti, de Edward Witten is, ami viszonylag kevéssé felel meg a valóságnak.


Egyébként a "konstruktumoknak" kell idomulnia a körülöttünk megfigyelhető valósághoz, nem fordítva.

2018. márc. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 Mojjo ***** válasza:
100%

"Mégis mi állítja meg a fejlődést?"


Megpróbálom az egészet egyszerűbben és tömörebben elmagyarázni, ehhez pedig nagyon jó fogódzó ez a kérdésed. Sem a testi, sem a szellemi, agyi képességeink nem végtelenek. Az, hogy hol van ezeknek a vége, egyénileg különbözik. Ez a végsség állítja meg a fejlődést és az egyéni különbségek alapján beszélünk tehetségről, vagy annak hiányáról.


Remélem, így sikerült átláthatóbbá tenni az álláspontomat.

2018. márc. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 Waff ***** válasza:

Valahol olvastam hogy az emberi hangterjedelem is gyakorolható, fejleszthető, ezáltal valamilyen szinten tágíthatóak a határok...persze egy bizonyos pontig, ami nem teljesen ugyanaz mindenkinél.

Sok dolog viszont valóban inkább szorgalom, gyakorlás eredménye, mintsem a tehetség "gyümölcse".

Az emberek nagyjából egyformán tehetségesek, ki ebben, ki abban jobb, de gyakorlással valóban rengeteget lehet fejleszteni szinte bármilyen téren, a lényeg hogy agyban eldöntsd hogy te azt nagyon akarod és megfogod csinálni.

2018. márc. 10. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 Mojjo ***** válasza:

@Waff: Persze, azt senki nem tagadta, hogy kb minden fejleszthető. A vita azon megy, hogy egy határig, vagy sem.


Hiába dönti el valaki, hogy márpedig ő nagy matematikus lesz, hiába tanul és gyakorol nagyon sokat, ha nincsenek meg hozzá az adottságai, soha nem fog tudni semmi komolyat lerakni az asztalra ezen a téren.


Hiaba határozza el valaki, hogy ő tornász olimpikon lesz, és edz, mint senki más, ha nincsenek meg az adottságai, komoly eredményt itt sem tud elérni.


Persze, matekban, meg lólengésben is összehasonlíthatatlanul jobb lehet, mint az az önmaga, aki nem gyakorolt, nem tanult, nem edzett, ez nem vitás. De egyéni adottságoknak megfelelően így is megvannak a nagyon jól meghatározott korlátai. Mindenkinek, minden téren. És nagyon-nagyon máshol vannak ezek a határok más-más embereknél.

2018. márc. 10. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

"Hiába dönti el valaki, hogy márpedig ő nagy matematikus lesz, hiába tanul és gyakorol nagyon sokat, ha nincsenek meg hozzá az adottságai, soha nem fog tudni semmi komolyat lerakni az asztalra ezen a téren."


Ugye azt tudod, hogy az IQ is tanult? Csak nagyon kis mértékben öröklődik. Nézz utána az agyplaszticitás témakörének, és megérted, hogy miről beszélek. Még midig értelmezhetetlen a felső határ, amiről beszélsz. Tudsz mondani olyan esetet, amikor egyszerűen megállt az egyén énekfejlődése? Nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy az agyban lennének felső határok, minél többet foglalkozik valaki egy adott területtel, annál finomabban hangolódik rá az agya.

2018. márc. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 Waff ***** válasza:

Igen Mojjo, nyilván mindenki fizikai képességeinek, teljesítménynek megvannak a felsö határai és ez egyénként változó. Ezzel teljesen egyetértek.


Viszont érdekes felvetés, hogy az emberi agynak mennyire tágíthatóak a határai. Lehetséges vajon hogy az agyunk közel korlátlan mennyiségű információt tud tárolni és előhívni, megfelelő módszeres gyakorlással?

Lehetséges hogy az emberi agynak nincsenek felső határai? Vajon bármi megtanulható?


Szívesen olvasgatnék ilyen témában, ha tudtok linkelhettek :)

2018. márc. 10. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!