Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Minden Bool Algebra-i feladato...

Minden Bool Algebra-i feladatot meg lehet oldani igazságtáblával?

Figyelt kérdés
Szóval a kifejezést felírom igazságtáblába. Utána az eredményt visszaírom algebsai alakba és egyszerűsítem. Így mindegyik feladatot meg lehet csinálni?
2019. szept. 23. 09:10
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem egészen értelmes a kérdés. Gondolom digitális technika környékén alkalmazott Bool algebrára gondolsz? Mert annál ez az egyik megoldási módszer. Mivel általában az igazságtábla adott másképpen nem is nagyon lehet megoldani.


Tehát pl. gyakorlati életben jgy szokott kinézni egy feladat, hogy a lámpa világítson ha az alábbiak közül legalább az egyik teljesül:

1./ az A és a B kapcsoló be van kapcsolva de a C nincs,

2./ ha a C be van kapcsolva csak akkor világítson ha az A és a B közül csak az egyik van bekapcsolva


Ezt úgy tudod megvalósítani, hogy felírod első lépésként az igazság táblát, az alapján elkészíted a logikai függvényt (esetleg Karnough táblával egyszerűsítesz, akkor fel se kell írni, mert az az igazságtáblából már kitölthető).


Ha a kérdés nem a digitális technikában alkalmazott Boole algebrára vonatkozik hanem pl. halmazelméletre ott kicsit más a megoldás. Illetve léteznek még további boole algebrák de ez a kettő a legismertebb.

2019. szept. 23. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, igen digitális technikából is tanuljuk, illetve számítástudomány matematikai alapjaiból is.


Viszont számtud.mat.alapjaiból kaptunk egy segédletet, amibe ilyenek vannak ismert logikai ekvivalenciák pl:

A <-> B = (A -> B) ^ (B -> A)

A -> B = ¬A V B


És vannak Ismert tautológiák pl:

A -> A

(A ^ (A -> B)) -> B


Szóval ha meg lehet oldani igazságtáblával is egy feladatot, ahogy digitális technikán csináljuk, akkor miért adnak ilyen segédletet matekból? Nem igazán értem, hogy mire jó ez a tautológia.

2019. szept. 23. 10:54
 3/5 anonim ***** válasza:
Azért amit írtam, hogy több Boole algebra létezik, hasonló szabályrendszerrel. Amit digitális technikából megtanultál az csak egy a sok lehetséges közül. De ha megnézed amit tanultál középiskolában halmaz elméletből az is egy Boole algebra. Teljesen megfeleltethető a "digitális" ÉS művelet a halmazok metszetének, a "vagy" a halmazok úniójának. A komplementer halmaz a negálásnak.
2019. szept. 23. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"esetleg Karnough táblával egyszerűsítesz, akkor fel se kell írni, mert az az igazságtáblából már kitölthető"

Ezt a részt én sem értem. Ha egyszerűsítésről van szó, akkor inkább Karnaugh-táblával, vagy ha pl. túl sok változó van, akkor algebrai úton. Túl sok változó esetén az igazságtábla is gigantikus, kezelhetetlen méretű tud lenni.

2019. szept. 23. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

4. 16:47


Nem csak a Karnaugh táblás (K-map) egyszerűsítési módszer létezik,van több is, bár kétségtelen, hogy ez a legelterjedtebb. Sok változó esetén nem is működik. Sok változó esetén algebrai út talán a legműködőbb módszer. De van egy rendezéses módszer is (az a kettő között van). Sokáig azt használták (ez volt a Karnaugh tábla elődje ami egy elég "fiatal" móüdszer mert csak 1953-ban mutatta be Karnaugh).

2019. szept. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!