Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fejsze edzése/megeresztése...

Fejsze edzése/megeresztése házilag hogyan? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Adott lenne egy C45-ből készült egyedibb kialakítású fejsze, ami kovácstűz, és megfelelő méretű előgyártmány híjján 3 darabból lett összehegesztve. Mindhárom anyag C45, a fejsze nagyjából már ki van alakítva (profilja kész, él nincs), viszont szeretném, hogy kicsit szívósabb legyen ha elkészült. Mivel nem egy egész anyag, csak hegesztett, így lehet-e edzeni/megereszteni különösebb probléma nélkül? A tervem az ún. megeresztés saját hővel lenne és sajnos csak disszulánggal tudnám hevíteni. Sajnos lehetőségeim korlátozottak etéren ezért is csináltam így. 3.2es bázikus pálcával hegesztettem.

Ki fogja bírni a csiszolt varrat a hőkezelést?



2019. nov. 1. 19:35
 1/9 anonim ***** válasza:
Youtube. Van egy rakás videó.
2019. nov. 1. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
De itt a lényeg a hegesztett anyag miatt van (kovácsolás nincs benne, lehetőség híjján) ezért kérdezem, hogy járható út-e
2019. nov. 1. 21:14
 3/9 anonim ***** válasza:
A C45-ös acél edzésre és nemesítésre is kiváló anyag, szerintem ha EB-s pálcával hegesztetted az is tökéletes. Tudomásom szerint disszuval simán lehet edzés előtt melegíteni, én nagyon gázdús lánggal csinálnám(nagy széntartalom miatt)meggypiros színig és nem vízben, csak olajban (fáradtolajban) hűteném, nem lesz rideg és törékeny az éle.
2019. nov. 1. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

ESAB OK55.10es pálcával hegesztettem. Fáradt olaj szerencsére van.

Tervem az lenne ha ily módon lehet, hogy felmelegítem narancsvörösre, majd az éle olajba megy várok míg fekete meleg lesz, majd csinálok rá fémtiszta részt, várok míg szalmasárga lesz és utána hűtöm le. Elvileg így meg is eresztem a saját hőjével.

2019. nov. 1. 21:30
 5/9 anonim ***** válasza:
Szerintem így jó lesz, bár én abban sem vagyok biztos hogy ha olajban csinálod akkor meg kell-e ereszteni.? Szerintem nem.
2019. nov. 1. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Na azt én sem tudom. Sajnos nem találom a régi füzeteim, amiben talán le lehet írva :/

De igazából megereszteni csak azért akarom, mert félek, hogy nagyon rideg lesz az anyag, hiába falra szánom, alkalomadtán jó lenne ha tudnám használni is

2019. nov. 1. 22:29
 7/9 anonim ***** válasza:
31%

Ajaj, Kérdező tudsz veszélyesen élni!

0,3 % karbontartalmú acélnál bizony megjelenik egy beedződött zóna a hegesztési varrat mellett. Gondolom nem volt módod, hogy a hegesztésnél a "parazsas gödör" nevű hegesztő trükköt alkalmazd.

Ha a fejszéd a kezembe kerülne, és rendelkezésemre állnának a volt munkahelyem kemencéi rendbe hoznám.

1) A a programozható kemencével lassan felmelegíteném 550°C-ra feszültségmentesítés céljából.

2) Egy másik gyorsabb kemencével kilágyítanám / 680°C /.

3) Utána kétszer normalizálnám / 840 -850 °C /.

- - - - Ez sajnos csak ábránd. - - -

A #4 kommenben hibátlanul írtad le a saját hővel történő megeresztést. Megereszteni mindig kell, lehetőleg minél hamarabb.

- - - - -

Egy gáztűzhely csak rendelkezésedre áll. Igaz, hogy azzal csak 200 -220 °C érhető el. Hideg sütővel indulni, fél óra takarék lángon, fél óra teljes lángon. Még edzés előtt. Így is rizikós hogy megcsípsz egy hajszálrepedést.

Gondolkozz el! Hogyan tudnál egy egyszer használatos kemencét építeni. Egy alkalomra sár, és építési törmelék is megteszi.

Még edzés előtt feszültségmentesíteni kellene a munkadarabot!

2019. nov. 2. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
53%
A hegesztés miatt én mindenképp javaslok egy feszültségmentesítést, #7 erre rámutatott. A vágóél edzését én vízbe lehűtve végezném, és amikor kialakult a kívánt futtatási szín, akkor az egészet olajban lehűteném.
2019. nov. 3. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#7 köszönöm a választ!

Lehet, hogy lesz lehetőségem az általad leírt fesz.mentesítésre a régi iskolámban, ha megvan még a kemence.

Viszont igen, gáztűzhely adott.

Építeni nem nagyon van módom hely híjján.

De talán meg tudom oldani. Addig maximum marad jelen állapotában.


Köszönöm mindenkinek a válaszokat! :)

2019. nov. 3. 19:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!