Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nitrogén és folyékony nitrogén?

LeonScottKennedy kérdése:

Nitrogén és folyékony nitrogén?

Figyelt kérdés

Hello!

Ez a kérdés főként a hibernáció lehetőségéről szólna cseppfolyósított nitrogén segítségével.

Olvastam, hogy a nitrogén körülbelül mínusz 200 fok körül cseppfolyósodik.

Egy ilyen hibernáció hogyan történne?

Mondjuk behelyeznek egy embert egy hibernációs kapszulába, elaltatják nitrogénoxiddal, majd nitrogéndús levegőt engednek be, a hőmérsékletet szépen fokozatosan csökkentik le, majd amikor eléri a kritikus pontot, akkor a levegő folyékony nitrogénná válik, ilyenkor mi történik? Egy nagy tömbbé fagy az egész, mint egy jéghely, vagy folyékony állapotban marad?

Vagy esetleg aki jobban benne van a témában, az elmondhatja, hogy egy szakszerű hibernációt hogyan vezényelnek le.

(igen, sci-fi íráshoz kell)


2019. nov. 3. 19:51
1 2
 1/11 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
Jelenleg a hibernációval az a baj hogy vissza csinálni nem lehet...nekem az első gondolatom Az lenne hogy kapjon valami szert hogy ne fagyanak szét a sejtek... Vagy nano robotok vagy nem tudom
2019. nov. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, alapvetően az a baj, hogy a szervezetben található víz (amiből azért van egy kevés) a megfagyásakor szétrombolja a sejteket (mint a mélyhűtőben felejtett sör az üveget). Na innen nincs visszaút. Egyes élőlények bírják a megfagyást, ezeknek a vérében a fagyállóhoz hasonló vegyületek vannak, de ez az embernél nem működik. Talán valamilyen genetikai módosítással elérhető lesz a jövőben egy olyan módosítás, hogy az embert is le lehessen fagyasztani, de erről még csak kísérletek sem folynak.
2019. nov. 3. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Én azt olvastam, hogy kísérletek vannak bőven. 70+ embert hibernáltak már, és úgy terveznek, hogy majd a nanotechnológia segítségével képesek lesznek valahogy feléleszteni őket.

Igen én is olvastam arról hogy bizonyos állatokban (pl. medve) van egy olyan fagyálló vegyület amitől kevésbé lesznek érzékenyek a hidegre, és ez az emberekben is megtalálható, csak nagyon kis mértékben. De egyébként ja, valószínűleg a nanorobotok fogják ezt megoldani nekünk. Nem is a felébresztés a kérdéses, hanem a hibernálás folyamata érdekelne jobban, amiről így nem igazán találtam normális leírást, ezért kérdeztem itt.

2019. nov. 3. 21:21
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Pont nem úgy kell, ahogy látod.

A mammutok, amelyek fennmaradtak, azok is úgy készültek, hogy egy kis -150 fokos fuvallat végigsöpört akkoriban ott.


Tehát rendkívül gyors fagyasztással lehet megoldani.


A másik lehetőség a fagyálló. Ilyet az ember is tudna termelni (benne van a génjeiben), de nem termeli.

Génsebészettel lehetne megoldani, hogy ismét termelje.

2019. nov. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2019. nov. 4. 00:04
 6/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

A nagyon gyors hűtés elég esélytelen dolog, hiszen magának a testnek van egy hővezetési sebessége, amit nem tudsz alulmúlni. Fél kiló csirkemell még talán oké, de egy komplett emberi test már nagy falat.

A másik megoldás a sejtekbe juttatott "fagyálló", illetve inkább kristályosodás-gátló. Sok rovar simán megoldja ezt glicerinnel, de nekik más a biokémiájuk és testfelépítésük, sejtrendszerük, egy glicerinnel telidurrantott ember rögtön meghalna. És ezt a glicerint felébresztéskor sejtenként ki kéne vonni, ami még tán nagyobb gond, mint betenni.

Ha lesz más, nem halálos ilyen töltőanyag, még működhet is.


Van még egy, ma még lehetetlen út, de talán megoldható lesz valamikor.

Hirtelen lehűtés, de máshogy.

A hőmérséklet az atomok, molekulák rezgése. Ha el lehetne érni, hogy ezt a rezgést szinkronban, mondhatni koherensen tegyék, elég lehetne egy erős mikrohullámú impulzus, hogy megállítsa, vagyis nanoszekundum alatt közel abszolút nulla fokot csináljon.

Egy-két darab molekulával ezt meg tudják tenni ma is, atomfizikai kísérletekhez.

Persze egy emberi test annyival nehezebb ügy, mint az egy kilométeres görkorizáshoz képest egy Föld-Mars út.


Viszont sci-firől van szó, szerintem belefér.

2019. nov. 4. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#6:

Látom te még mindig itt vagy élesíteni az elméket :)

2019. nov. 6. 14:42
 8/11 Wadmalac ***** válasza:
100%
Vagy tompítani? :D
2019. nov. 6. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
2019. nov. 6. 15:00
 10/11 Wadmalac ***** válasza:
Már jártam ott is. :D
2019. nov. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!