Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nemesítési diagram?

Nemesítési diagram?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


[link]


Ehhez amunkadarabhoz lenne szükségem nemesítési diagramra. Jellegre tudom, hogy hogy néz ki (edzés+ megeresztés), de gondolom a hőntartási időket és ahűtési/hevítési sebességeket befolyásolja a munkadarab mérete, geometriája.

Van erre esetleg valami szabvány, vagy üzemi tapasztalat szerint csinálják ezeket a hőkezeléseket?

Köszönöm!



2019. nov. 11. 14:57
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Milyen anyagból van? Mi lesz belőle? Mi a gyártástechnológia? Követelmények?


Mellesleg először a műszaki rajzot kéne megtanulni...

2019. nov. 11. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
42Crmo4 anyag, Rp0,2=650 Mpa-ra kell nemesíteni. Présgépben lévő excenter tengely lesz belőle.
2019. nov. 11. 20:26
 3/10 Wadmalac ***** válasza:

Muszáj nemesíteni? Mármint hogy ez most egy sulis feladat, amihez nemesítést kell számolni mindenképpen, vagy simán tényleg nemesített alkatrészre van szükség valamihez?


Mert ha az utóbbi, akkor simán átm.380 42CrMo4 QT anyagból kell kiindulni.

Előnemesített, keráru.

2019. nov. 12. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:

Remélem ez segít.

[link]

2019. nov. 12. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
A diagram átm.60-ra van, átm.380 esetén melegítési-hűtési idők szerintem minimum a duplája.
2019. nov. 12. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Diplomatervbe lesz, és igaziból is így csinálták, hogy nagyolás után volt nemesítve. De majd felveszem a hőkezelős céggel a kapcsolatot, hátha mondanak valami okosságot.

Köszi a válaszokat!

2019. nov. 12. 14:00
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Mi a Csepeli Szerszámedzőben szoktunk ilyesmit csináltatni, szerintem segítenek, ha megkéred.


[link]

2019. nov. 12. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Szép nagy darab, ahol én hőkezeltem, ott nem férne be a kemencébe. [:(]

Edzés előtt föltétlenül feszültségteleníteni kell, 550 °C. Edzés előtt előmelegítés sem árt.

A 42CrMo4 ajánlott edzés hőmérséklete 850 °C. Hőntartási időre szelvény-milliméterenként 1, 1,5 percet szoktunk számolni szokásos méretű alkatrészeknél. Ilyen nagy darabnál milliméterenként 2 perc. 12 óránál hosszabb hőntartási idő jön ki. Brutális dekarbonizációra kell számítani, hacsak nem védőgázban, vagy vákuumban ausztenitesítesz.

60 °C-os EA32 kevert edzőolajnál erélyesebb hűtőközeget nem mernék használni, a repedésveszély miatt.

A megeresztési diagramokon szakítószilárdság, Vickers, stb. keménység van megadva.

Szakító diagram nem áll rendelkezésemre, hogy 0,2%-nál vonalat húzzak. Ezért műszaki pocakomon a műszaki szőrt megsimogatva kijelentem, hogy 650 MPa egyezményes folyáshatárnak 800 MPa szakítószilárdság felel meg ötvözött, nemesített acélok esetén.

Az edzett 42CrMo4 acél 680 °C-on áll be ~ 800 N/mm^2 szakítósziárdságra. A nagyméretű munkadarab nem edződik át teljesen, és a felületi keménysége sem fogja elérni az edzés után elvárható 42 - 52 HRC keménységet. Ezért a megeresztési hőmérsékletet lefelé kell korrigálni.

2019. nov. 13. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Utóirat.

A diplomatervedben ne felejts el középvonalat rajzolni!

Főbejáró bűnért úgy repítik ki a gépészhallgatót vizsgáról, hogy szárnyával csapkod, lábával kormányoz, csőrét lehúzza a leckekönyve nagy elégtelen osztályzattal.

2019. nov. 13. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

húh köszi a profi választ! A rajzot, csak hirtelen kiszedtem autoCAD-ből, többi vonalat is kitörölve, ugyanis a feladatkiírás még nem publikus (így maradhatott le pl. a középvonal is) A rajz egyébként az előgyártmány rajzából lett ,,leegyszerúsítve" ezért nem úgy van méretezve mint pl. egy forgácsolási rajz.


Egyéként Miskolcon élek, itt is van bőven ilyen hőkezelés cég szerencsére, valószínűleg majd bemegyek személyesen is, hátha esetleg élőben is láthatok ilyesmit.


Köszönöm!

2019. nov. 13. 13:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!