Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Aki tudja, az mondana felhaszn...

Aki tudja, az mondana felhasználási területeket, példájat a jelenkori matematikára?

Figyelt kérdés

Az ókori matematika eredményeinek felhasználási területei, haszna egyértelmű mindenkinek.


Pitagorasz tétel, Tálész tétel, eukleidészi geometria, alap műveletek, pí, gyökszámok.


Egyértelműen hasznosak, van rengeteg felhasználási módja ezeknek az ismereteknek.

Lehet velük összefüggéseket leírni a természetről, és azokat (néha csak közelítőleg) helyesen leírni.


De a jelenkori (kissé önkényesen mondjuk 1960-tól húzom meg a vonalat) matematika mikre lett jó?

Mikkel foglalkozik?


Időről időre lehozza az index hogy "ez-meg az a sejtés 80-90-100-... év után bizonyítást nyert".


Aztán leírják röviden, hogy mondjuk prímszámokkal kapcsolatban ezt vagy azt sejtett meg valaki 1920-ban, és végre bizonyították.


De valahogy nem esik le számomra a katartikus jelentősége, hogy mondjuk mostmár a 12000 számjegy hosszú prímek közt is találtunk újabbakat, vagy nem tudom...


Nem akarok tipikus internetfelhasználó módjára "mindenkinél is mindent is jobban tudó" lenni, ezért kérdezem.

Nekem egyelőre az a benyomásom, hogy a tényleg jelentős, széles felhasználási körrel bíró, fontos kérdésekben alkalmazható matek már megvan egy ideje, és mostmár csak totálisan elméleti jellegű kérdésekkel foglalkoznak (miért kettő az 1+1)


Várom hogy tanuljak a válaszokból.


Köszönöm



2020. jan. 12. 15:35
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Egy példa jut eszembe, és az sem pontosan: Az egyik prímszámokkal kapcsolatos sejtést jó ideje felhasználják titkosítási rendszerekben. Sokáig nem volt bizonyítva (vagy talán még mindig dolgoznak rajta), és elég jó eredményt ad így is a gyakorlatban, mégis sokat jelentene a bizonyítása.


A másik a modern fizikának némelyik ága, ahol nagyon nagy igény lenne az új matematikai megoldásokra. Léteznek olyan fizikai teóriák, amik a meglévő matematika módszerekkel nagyon nehezen írhatók le.

2020. jan. 12. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Itt a modern fizika alatt a kvantumfizikára gondolsz, vagy a különböző kozmológiai kérdésekre?


Csak azért kérdezem, mert a kvantumfizikának (ugyan abszolút nem értek hozzá) vannak jócskán gyakorlati alkalmazásai.

Tranzisztorok, szupravezetők, de ha tippelnem kéne a modern atomreaktorok tervezésénél is van valaki aki ért a kvantumfizikához. (Mondjuk kiszámítani az időegység alatti energiatermelést/felszabadulást, vagy nem tudom)


De az ilyen multiverzumok, fekete lyukak, gyorsulva táguló világegyetem témakörbe tartozó dolgok kicsit ilyen "Szép, szép, kiváló ismeretterjesztő könyveket lehet belőlük írni, demire is jó?" dolgok.


Érdekelje az emberek egy részét, az csak jó ha természettudománnyal foglalkoznak egyesek. De olyan bántóan elméleti jelentősége van számomra ezeknek.

2020. jan. 12. 16:04
 3/15 anonim ***** válasza:
88%

Rejtelzés, biztonságos adat átvitel, bitcoin. Minden PKI, rejteljzés alapú alkalmazás (neten pl. a https gondolom feltűnz, hogy egy csomó oldal mint ez is http://-ről https://-re vált). Ezek minden rejtjelzési módszereken alapulnak. Ezek a közvetlen hasznuk.

JPG és MPG tömörítés és a hozzá való matek: modern TV adások, youtube és társa kép tömörítés (még ha veszteséges is).

Amit nem annyira szeretünk "big data" és a multi dimensional (vagy más néven multi variable) statistics. Jellemzően most alakuló relatív új része a mateknak (50-es évektől kezdődően, de most robbanás előtt-közben van). Erről szinte az "összes" társadalom tudományos (marketing, szemfényvesztés, stb.) szakdolgozós hallgató tud nézd meg hány "lécci töltsétek ki a kérdőívemet mert kell a szakdolimhoz" posztok kb. ebben az időszakban a facebookon. Az összes ilyen kiértékelés mögött ezek a módszerek vannak. És ezek mennek nagyban is amit sokan úgy hívnak "big brother" pl. amikor "profilizok" a kereső (ld. cookie-k), hogy a legmegfelelőbb reklámot tolja a képedbe a facebook (csodálatos szép matek van mögötte, és nagyon új, a korábban hivatkozott kulcsszavakon kívül faktor analízis, főkomponens analízis is ide jöhet).

Nagyon sokat fejlődtek a dif. egyenlet közelítő megoldások. Ennek szép eredménye az ún. végeselem módszerek. Ezeket az építészek használják egy-egy bonyolult szerekezet kiszámításánál (pl. az elborultan kínéző híd le fog-e szakadni), szintén egy új ága a mateknak. Ennek egyik közvetlen hasznosulása, hogy az autók könnyebbek lettek (igaz kevésbé tartósak), mert sok helyről ki lehetett spórolni az anyagokat. Pl. hasonlíts össze egy mai keréktárcsát (felni) egy kb. 30 évvel ezelőttivel, mennyivel kecsesebb, vékonyabb, szinte már nincs is benne anyag, és úgyanolyan menet tulajdonságaik vannak. És ez most csak pár példa ami hirtelen eszembe jutott. De még lehetne sorolni. Ezek mögött mind-mind olyan módszerek vannak amik max. 50 évesek, de jellemző a néhány 10 éves módszerek alkalmazása.

2020. jan. 12. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Na ez az, amit valahogy egyik matekot tanító se tudott elmondani se nekem, se egyéb ismerőseimnek!

2020. jan. 12. 16:18
 5/15 anonim ***** válasza:

Csak a jövőnk függ ettől!

Ahogy fentebb is említették az adatok feldolgozása, elemzése, modellek alkotása egyre kifinomultabb, egyre pontosabb, egyre hatékonyabb matematikai eljárásokat igényelnek. Ezek már most is átszövik mindennapi életünket, de mondjuk az iparilag hatékonyan működtethető ITER reaktor megalkotásához még rengeteg matekra lesz szükségünk, hogy a különböző folyamatokat le tudjuk írni.

2020. jan. 12. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
76%

A 3-ast annyival egészíteném ki, hogy a diff.egyenletek közelítő módszere nem csak a végeselemes módszert jelenti, ez csak egy a sok közül, amit hallomásból ismernek, bár ezt is inkább csak a szoftverek által készített szines ábrákból, nem pedig az elméleti matematikai háttérből, ami ugye a variációszámítást jelenti általános esetben.

Az sem igaz, hogy a végeselem módszereket csak az építészek használják. A megfogalmazás is erős, mert inkább az építőmérnököket kellett volna mondani. Építészmérnökin egyébként is nagyon kevés matematikai van, még diffegyenletek sincsennek.

De még így sem korrekt, mert a végeselemes módszerek alkalamzásának a 70%-a inkább gépészeti jellegű, ahol különböző mechanikai, hőtani, áramlástani és kapcsolt feladatok numerikus szimulációját végzik. Bár az áramlástanban inkább az ún. véges térfogatok módszerét használják. Néhány speciális esetben, fejlesztések során pedig a villamosiparban is megjelenik a végeselemes módszer használata.

2020. jan. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Bocs néhány "pl." kimaradt a véges elem módszerek. Szerintem érthető, hogy nem csak az építészek, és írtam a gépészetet is (ld. felni). És igen van más módszer is, meg sok más helyen is lehet használni. Néhány példát akartam írni (mi pl. egy hangszigetelés méretezéshez használjuk most)
2020. jan. 12. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
A klíma kutatás modellszámításairól sem kellene megfeledkezni.
2020. jan. 12. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Szerintem érthető, hogy nem csak az építészek, és írtam a gépészetet is (ld. felni)."


Nekem nem volt egyértelmű. Igazából csak konstrukciós tervezés kérdése az egész. A VEM által nyújtott lehetőségeknek csak töredéke használható fel egy közönséges felninél, szóval ez szerintem rossz példa volt.


"mi pl. egy hangszigetelés méretezéshez használjuk most"


A VEM-et? Mihez konkrétan? Az építőiparban adva vannak az építőelemek léghanggátlási tényezői (ezek mérhetőek akusztikai laboratóriumban), és valamennyi szabvány ezt veszi alapul, lásd MSZ 15601-1, MSZ 15601-2. Néhány képlet van ugyan, de VEM-re itt nincs szükség. Ami meg nem számolható képletekből, azt grafikonokból szokás meghatározni (pl.súlyozógörbék).

2020. jan. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Egy kísérleti berendezés belső hangcsillapítását. Az egyik minta adagoló szelep amikor meghúz annak van egy "kattanása" és az megzavarja a mérést. És azt akarjuk minimalizálni.
2020. jan. 12. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!