Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges lenne egy világváls...

Lehetséges lenne egy világválságot szándékosan okozni?

Figyelt kérdés

Leírnátok hogy hogyan?


Illetve másik kérdés, de érdekel, és az első kérdés megértését is elősegíti: Mi adja a modernkori pénz értékét? Mitől van értéke a pénznek, és ez az érték miért tud változni időben, vagy pénznemenként?



2020. jan. 12. 16:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
56%

Először ne a világválságról, hanem egy kisebbről beszéljünk. Ismert, hogy ilyet lehet okozni, de csak bizonyos feltételek mellett. Ha mondjuk egy cég túl van értékelve a tőzsdén, egy milliárdos megvehet jelentős részvényeket, és aztán stratégiai módon eladhatja azokat. A többi kereskedő azt látja, hogy a cég értéke esik, elkezdik ők is eladni, és így akár hatalmas esést is lehet okozni. Aki az esést okozta, az vagy shortol a cégre a pénze többi részéből, és így szerez pénzt, vagy a valós értéke alá löki a céget, és olcsón, alulértékelve felvásárolja a részvényeket, majd megvárja amíg felmegy az értékük.

Na, ehhez két dolog kellett:

1) A cég méretével összemérhető pénz. Ha a cég tőzsdei értékének a 0,01%-a a teljes vagyonod, akkor nem tudsz semmit csinálni.

2) Az kellett, hogy a cégben eleve legyen egy "gyenge pont", amit támadhatsz. Pl. a példában a cég részvényei túl voltak értékelve. Ha nem lettek volna túlértékelve, akkor sokkal kisebb lett volna az előidézett esés.


Ugyanezt megcsinálni a világgazdasággal? Először is, a világgazdasággal összemérhető mennyiségű pénz kellene, ez pedig senkinek nincsen. Másodszor, a világgazdaságban egy komoly, az egész világra kiterjedő méretű "gyenge pont" kellene, amit lehet támadni. Ez egyesek szerint van, mások szerint nincsen. Szóval nagyon nehéz világgazdasági válságot kirobbantani egy személyben. És mindenképpen egy nagyon komoly gyenge pontokkal rendelkező világgazdaság és egy iszonyú gazdag ember vagy szervezet kellene hozzá.


A pénz értékét az emberek közti bizalom adja. Nem csak a modern korban. Az arany értékét is az a bizalom adta, hogy ha a kenyeredért aranyat kapsz, akkor máshol azért az aranyért tudsz valamit vásárolni. Csak annyi volt az arany szerepe, hogy nehezebb hamisítani és nehezebb inflálni. Most a pénzt is nehéz hamisítani, az infláció ellenőrzésére pedig vannak felelős pénzintézetek. Úgyhogy a modern pénz pont ugyanolyan jó fizetőeszköz, mint régen az arany volt.

Alapvetően a pénz=bizalom, és ez mindig is így volt.

És igen, pl. a FED létre tudna hozni egy világgazdasági válságot, ha elkezdené őrült módjára elinflálni a dollárt, de ezt nem fogják megtenni, mert akkor azonnal kirúgnák őket. Illetve vannak ilyen pánikok, amikor emberek elkezdik kivenni a pénzüket tömegesen, de ezek ritkák és lokálisak.

2020. jan. 12. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
56%
A pénz értéke végső soron a bizalomra épül. Ha nem hiszed el, hogy az adott formában létező pénzért kapsz X mennyiségű árút, akkor annak a pénznek az értéke csökken. Tipikus példák amikor híre megy, hogy az adott bankban tárolt pénzre nincs fedezet és megrohanják a bankot a betétesek (és tényleg nincs annyi pénz a bankban, hogy minden betétest kifizessenek), vagy elterjed egy országról, hogy nem tudja finanszírozni magát, ezért az ottani fizetőeszköz kezd elértéktelenedni. Ha ez az USA-ról kezdene elterjedni, akkor az egész világ bajban lenne, mert a nemzetközi kereskedelemben és sok országban is az USD-t használják.
2020. jan. 12. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Talán majd ezek a Deep Learning algoritmusok ha beférkőznek a gyenge pontokba. Gondolom a "nemsoká válság" feltételezése is az AI fejlődésgörbéjére alapoz nem kis részben.
2020. jan. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

igen.

pl. ha munkaképtelenné teszed a világ összes pékét, vagy mezőgazdászát válság lesz

pl. ha csődbe juttatod az USA-t, vagy Kínát, válság lesz

pl. ha sertéspestissel fertőzöd meg a világ legnagyobb városainak kis hányadát, válság lesz

pl. ha megölsz minden második embert a Földön, válság lesz

pl. ha nem teszel semmit, csak megvárod, hogy az emberiség szétb@ssza a Földet és elfogyjon az ivóvízkészlet, kipusztuljanak az állatok és megváltozzon az klíma, válság lesz


szval millió módja van, a közös pont az emberi pánik..


a pénznek azért van értéke, mert az emberek hiszik azt, hogy értéke van..


időben azért változik, mert ha ma elnyalhatsz egy fagyit, vagy megvehetsz egy kenyeret, hogy ne halj éhen, annak nagyobb az értéket, mintha mához csak 5 év múlva kapnál lehetőséget annak eldöntésére, hogy megveheted-e a fagyit, vagy a kenyeret, hogy ne halj éhen.. ha holnap ugyanis éhen halsz, semmit sem érsz 5 év múlva a kenyér lehetőségével. ha viszont tudod, hogy 5 év múlva csak neked lesz kukoricád, méghozzá sok, senki másnak pedig nem, akkor jövőben lesz előnyöd a többi emberhez képest...


térben azért változik, mert ahogy te is kevesebb értéket tulajdonítasz a földön talált piros gumióvszernek, mint egy ház előtt álló Lamborghininek, úgy makroszinten emberek tömegei is kevesebb értéket tulajdonítanak európában a tiszta víznek (itt, ahol nincs hiány), mint olyan helyeken mint India, ahol embeker tartályos kocsikból kapnak 5 litert naponta és annyit kell beosztaniuk családonként...

2020. jan. 12. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Az utolsó bekezdésed nem a pénz értékére ad választ, hanem a bizonyos pénzen megszerezhető termékek értékéről beszélsz.


Nem írtam le, de gondoltam egyértelmű hogy pénzügyi mozgásokkal előidézett válságra gondolok.

Eléggé triviális, hogy egy világméretű kiesés a termelésben-fogyasztásban válságot okoz.

2020. jan. 12. 19:27
 6/13 anonim ***** válasza:

"Tipikus példák amikor híre megy, hogy az adott bankban tárolt pénzre nincs fedezet és megrohanják a bankot a betétesek (és tényleg nincs annyi pénz a bankban, hogy minden betétest kifizessenek)"


A bankoknak általában nincs annyi pénze, ezért "bankok". (Amúgy takarékpénztárnak hívnák őket.) Amikor megkapják a banki minősítést, akkor adhatnak magasabb hitelösszeget, mint amennyi tőkéjük van. A különbözetet hívják hitelpénznek (a pénz egy formája).

A gond akkor szokott kezdődni, amikor ezt félreértik a betétesek, és azt hiszik, hogy csődöl a bank, ilyenkor indul egy pánikhullám. Ilyen pánikot mesterségesen is lehet generálni.

2020. jan. 13. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

..Hozzáteszem, ha a banki (vagy bármilyen) hitel kintlévőség túl nagy arányú (mint mikor valaki csak váltókkal fizet), akkor kezd felfújódni az a bizonyos lufi, ami válsághoz is vezethet. Egy banknak az egyik fő célja, hogy az adósává tegyen minél több embert ill. céget. Ha ehhez túl sok hitelt bocsát ki, és kb. az ilyen hitelpénzek kezdik uralni és működtetni a gazdaságot, az szinte kötelezően visszaüt. (Ilyenkor szoktak zsét betolni a bakokba, hogy legyen egészséges mértékű fedezet.)


Amúgy egy válsághoz több dolog vezethet, pl. valamilyen nagy beruházással vagy más módon függővé teszel egy kisebb országot, aminek az exportcikkei fontosak a világgazdasághoz (elektronikai termékek, ritka vagy olcsó nyersanyagok, stb.) Ehhez akár az is elég lehet, ha pl. puccsistákat pénzelsz. (Nem véletlen az USA jelenléte és stabilizálási célja a közel-keleten.)

2020. jan. 13. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Nem írtam le, de gondoltam egyértelmű hogy pénzügyi mozgásokkal előidézett válságra gondolok."


-> A kérdésed mégcsak minimális mértékben sem implikálja ennek a kérdésnek a feltételét.

Értsd: simán meg lehet az általad eredetileg kérdezetteket válaszolni úgy, hogy az utólag feltett kérdéseidbe bele sem kellene menni...



"Az utolsó bekezdésed nem a pénz értékére ad választ, hanem a bizonyos pénzen megszerezhető termékek értékéről beszélsz."


-> Igen, hisz pont ez határozza meg a pénz értékét. Egy általánosabban elfogadott csereértéket adsz a megszerezhető javakért. Az, hogy most egy üveg lekvárról beszélünk, vagy X-nek Y irányába nyújtott hitelét vásárololod meg Z-W árfolyam konverzió mellett, kb. teljesen mindegy.

2020. jan. 13. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Általánosan fogalmazva a pénz egy értékmérő, méghozzá olyan értékmérő, amiért az állam kezeskedik, tehát garantálja, hogy azért a pénzért vásárolni fogsz tudni.

Olyasmi, mintha te kenyeret adnál nekem, én pedig írnék egy papírt, hogy "ezen papír felmutatójának tartozom egy kenyér árával". Elvileg te ezt a papírt felhasználhatod máshol, tehát pl. lisztet veszel a molnártól, és ezt a papírt adod cserébe, mert ő ezért tőlem megkapja az ellenértékét. De lehet, hogy be sem váltja nálam, hanem ő is ezt adja mondjuk a hentesnek a virsliért. Ehhez az kell, hogy mindenki megbízzon bennem, tehát ha bárki eljön hozzám a papírral, akkor én adok neki valamit ilyen értékben. Innentől viszont lehet, hogy senki nem fog hozzám jönni, hanem egymásnak adogatják a papírt, mert már egyfajta értéket képvisel, és ez az érték (ellenérték) nálam van, bárki eljöhet érte.

Viszont ha valaki nem ismer engem, vagy nem bízik bennem, akkor megszakad a folyamat, mert ő nem fogja elfogadni ezt a papírt. De ha mondjuk egy megbízható, elismert ember írja meg, pl. a helyi bíró, akkor azt több eséllyel fogják elfogadni. Ő ráadásul jogosult arra is, hogy megbüntesse azt, aki nem fogadja el a papírját.

Az állam ugyenezt csinálja: értékmérőt állít ki, amit már nyugodtan hívhatunk pénznek, és garantálja, hogy azt az egész országban mindenki elfogadja, vagyis köteles elfogadni. A fenti papírra konkrét példa a bankjegy, ami pontosan ugyanúgy működik, azzal a különbséggel, hogy hiába mész az államhoz, hogy na akkor beváltanád, mert átküldenek a szemközti boltba, hogy ott költsd el. (A pénz fedezete a megtermelt áruk összessége. Régen volt csak aranyfedezete, de már régóta nincs ilyen.)

2020. jan. 13. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:

Hát olyan szintűt, mint a 2008-20010 körüli, úgy lehet, mint ami most történik.

Elkezdik rebesgetni pénzügyi körökben, hogy jön a válság.

Erre a pénzvilág elkezd a jövendő válsághoz igazodva óvatosabb tőkeforgalmakat bonyolítani, ez meg olyan gazdasági pangást okoz, ami megcsinálja a válságot.


Mint amikor valaki elhinti a pletykát, hogy péntektől nem lesz tej a boltokban, mindenki elrohan tejet venni és péntekre tényleg nem lesz tej a boltokban.

2020. jan. 13. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!