Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a nehezebb? A karbon rúd...

Mi a nehezebb? A karbon rúd vagy az ugyanakkora balzafa rúd?

Figyelt kérdés
2020. jan. 28. 14:18
 1/10 anonim ***** válasza:

Karbon nehezebb.


Pont csináltunk egy dobozt karbon lapból és balzából is.


Jelentősen könnyebb anyagra számítottam a carbonszálas lap esetén.

2020. jan. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ráadásul ha azonos térfogatot nézzük a karbon biztos hogy nehezebb lesz egységnyileg.


A balzafa sokkal "levegősebb" szivacsos szerkezet.

2020. jan. 28. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

(Mármint a szénszálas műanyagról van szó?)

A balzafa az egyik legkönnyebb faanyag, szinte mint a hungarocell.

2020. jan. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Szerintem a kérdező a tömör balza és a cső alakú karbonra gondolt, mert ez esetben könnyebb lesz a kompozit, mint a tömör fa.
2020. jan. 28. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Akkor csak teherbirás szempontjábol számit könnyebbnek a karbon? Tehát ugyanakkora teherbirásu karbon rud vékonyabb s az könnyebb mint az ugyanakkora erősségu de vastagabb balzafa? Mert valami ilyesmit hallottam, csak nem egyértelmu.
2020. jan. 28. 14:45
 6/10 anonim ***** válasza:
Mit értesz teherbírás alatt? Mert többféle szilárdsági paraméter alapján lehet osztályozni őket.
2020. jan. 28. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Cső esetében ez megvalosulhat akkor a méret egyezik, de a téfogat nem. Az anyag tekintetében olyan mintha vékonyabb lenne. De itt felmerul egy másik kérdés is de azt kulön teszem fel, hogy ne itt offoljak.

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..

Itt alapvetően tömörben érdekelne az összahasonlitás. De akkor erősség kérdésében.

2020. jan. 28. 14:50
 8/10 A kérdező kommentje:
6 én azt hinném, hogy az egyik minden tekintetben erősebb max a mérték eltérő.
2020. jan. 28. 14:51
 9/10 anonim ***** válasza:

A balzafa nem erősségéről híres.

Ugyanazt a teherbírású szerkezetet kisebb tömegű szénszálas kompozit anyagból lehet megépíteni, mint pl. balzafából.

2020. jan. 28. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:

Ez egy többtényezős játék.


Alapvetően a szilárdság kérdése az, hogy két eltérő anyagból készített tárgy esetén ugyanazt a terhelést melyikből bírja kevesebb térfogat VAGY tömeg felvenni.


Egy acél és egy aluváz kerékpárnál lehet ugyanolyan erős, úgy, hogy az alu gyengébb anyag, de kisebb sűrűségű, így több térfogatú anyag felhasználásával (vastagabb falú csövekkel) is ugyanolyan könnyű lehet, vagy akár könnyebb.

Karbon esetén is kicsit több vastagság kell, mint acél vagy alu esetén, de az össztömeg még mindig kisebb.


A balzafa itt nem túl jó összevetési alap, mert nagyon kicsi a szilárdsága.

Nagy terhelésekre jóval több térfogat kell belőle, mint pl, karbonból, így végül az ugyanarra a terhelésre alkalmas mennyiség össztömege már több lesz, hiába könnyű anyag.


A balza tipikusan oda jó, ahol nagyon elenyésző terhelések vannak.

Illetve ahol nincs pénz vagy megfelelő megmunkálási eljárás karbonra, kevlárra stb.

Az otthoni barkács modellezés például ez az eset.

Bár már ott is kezdik kiszorítani a különböző gyantaerősítésű anyagok a balzafát.

2020. jan. 28. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!