Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért mennek tönkre a világítá...

Miért mennek tönkre a világításra szánt LED izzók?

Figyelt kérdés
Már legalább 10 éve használok ledeket és észrevettem, hogy azok amik nem utólag épített alkatrészből vannak (tápegység LED dióda ellenállás stb.), hanem hagyományos izzók helyett. pl kocsiba, vagy háztartásban. Azok kb ugyanannyi ideig bírják mint az elődeik. És sosem a dióda, hanem az elektronika adja meg magát. Ez is valami összeesküvés, mint az régi izzóknál amiket csinálhatnának úgy is hogy 100 évig jó, de nyilván ez nem érdeke a gyártónak. Itt van pl a számítógépem ami 1 milliószor bonyolultabb mint egy e27-be a led izzó áramkör, mégis 10 évig megy, a másik meg csak fél-egy esetleg néhány évig. Elég idegesítő.

2020. márc. 3. 19:18
1 2
 1/11 Koplárovics Béci ***** válasza:
67%

Előszöris el kell felejteni a mítoszt, hogy a LED nem melegszik. Melegszik, csak kevésbé. Így maga a LED is, illetve az elektronika működése is hőt termel. Ez a hő nagyon kis helyen keletkezik, így hiába, hogy töredéke ez izzólámpa hőjének, az elektronikai alkatrészeket eléggé melegíti. Azok meg nem szeretik a meleget, ráadásul ha nem elég olcsó a LED-es fényforrás, akkor a kutya sem veszi meg. Így a lehető leggagyibb alkatrészeket kell beleépíteni, ami viszont hamar tönkremegy.

Mégegy ellensége van az elektronikának: a bekapcsolás, egész pontosan az azzal keletkező ún. áramlökés. És mivel a lámpa azért van, hogy ha kell felkapcsolják, ha nem kell, akkor meg le, ezért sokszor van kapcsolgatva. Ha ráadásul egy hosszabb világítós fázis után, még melegen újra felkapcsolod, akkor mégnagyobb eséllyel megy tönkre.

Maga a LED, azaz a dióda, az tényleg kb örökéletű - szobahőmérsékleten. Egyrészt ha használod, akkor nem lesz szobahőmérsékletű, másrész az elektronika általában messze nem olyan alkatrészekből van, ami 50 ezer órát kibírna.

2020. márc. 3. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy a LED melegszik nem is kicsit, de ezek szerint mégis csak szándékosan gagyik az elektronikák. Megint csak egy számítógéphez hasonlítva, ahol a nanométeres tranzisztorok is melegszenek mégis jól bírják, áramlökést meg ugye maga az elektronika küszöböli ki. Vagy komolyan 500-5000Ft-ból tényleg lehetetlen megcsinálni egy LED fényforrást 10-15-20 éves élettartamúra, ha igen akkor oké. Régen, amikor bevezették ezeket az izzókat, akkor sokszor ment a 60ezer órás élettartam reklám, de ez elég kamu.
2020. márc. 3. 20:52
 3/11 A kérdező kommentje:
Egyébként köszi a választ!
2020. márc. 3. 21:39
 4/11 anonim ***** válasza:
70%

Konteónak tűnhet, de valójában történelem.

[link]

[link]

2020. márc. 4. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Vagy komolyan 500-5000Ft-ból tényleg lehetetlen megcsinálni egy LED fényforrást 10-15-20 éves élettartamúra, ha igen akkor oké."

Simán meg lehet csinálni.


Csak az ára miatt nem ez a mai tömegtermelés.

Ha valami 100 Ft és meghal egy hóna palatt, vállvonással kidobod és beteszed az újat.

Ha ugyanaz 1000 Ft, de évekig elél, hidd el, sokkal de sokkal kevesebben vennék meg.

Te megvennéd, én igen. De az emberek többsége nem.


Csak, ha egyáltalán nem lenne a piacon olcsóbb.


De van.


És az árverseny miatt mindig lesz is.

2020. márc. 4. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Miért hiszik egyesek, hogy bolti eladási ár bruttó 500 Ft-ért megkapják a LED technológia csimborasszóját? Bruttó 500 itt, elszállítva kínából, árrés stb, max 100 Ft lehet az előállítási költség. Ebből szeretné mindenki hogy a legtutibb chip, a legjobb lumen/watt, természetesen áramgenerátoros kapcsolóüzemű elektronika, meg olyan hűtőbordák, hogy önmagában legalább 2000 Ft-ba kerüljön a lámpába. Van ilyen LED izzó (ez is hülye elnevezés, mintha izzana is benne valami), csak nem 500-ba kerül, hanem 10-15 ezerbe/ db. [link] GU10-ből is vannak 5-6 ezerért már olyanok, hogy az ember csak ámul-bámul olyan igényes műszaki megoldások vannak benne. A Philipset minden munkámhoz ajándékba adtam a megrendelőnek (1 db-ot), még egy se ment tönkre közülük, pedig van amelyiket 6 éve nyüstölik. Sokan kértek belőle még, de amikor megtudták az árát volt aki elsápadt, volt aki vett belőle 5 db-ot, mert annyira megtetszett neki. Nálam van jó pár led berakva, mind az igényesebb fajtából, még egyet sem kellett cserélni.
2020. márc. 4. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Igaz a legdrágább fajtából sosem vettem még. A kocsimban mondjuk 15000Ft/pár van és kétszer ment már tönkre, bár speciel azt megértem, mert tényleg nagyon kicsi helyen nagyon erős fényt kell leadnia és hiába a sok hűtőborda sokkal jobban melegszik mint bármilyen LED amivel dolgom volt. (egyébként 3 év garit adtak rá szóval ki is cserélték ingyen) Engem az zavar, hogy laikusként ugyan, de ránézve egy Ledes fényforrásra és egy sokkal bonyolultabb elektromos készülékre, nem érzem hogy arányban lenne a 2 dolog, vagy árban vagy minőségben. Bár mondom, bennem úgy van meg ez az érzés, hogy nem vagyok képben az elektronikai alkatrészek és azok gyártásának árával. Köszönök minden választ!
2020. márc. 4. 22:21
 8/11 anonim ***** válasza:

"Tudom, hogy a LED melegszik nem is kicsit, de ezek szerint mégis csak szándékosan gagyik az elektronikák. Megint csak egy számítógéphez hasonlítva, ahol a nanométeres tranzisztorok is melegszenek mégis jól bírják, áramlökést meg ugye maga az elektronika küszöböli ki. "


Már ne is haragudj, de ezzel a "hozzáértéssel" nem csodálkozom, hogy ott tartasz, ahol.

Ami itt olcsóbb, azt kínában szó szerint fillérekért gyártják le, egy adott technológiával.

Ha te vásárolsz egy mobiltelefont mondjuk 50 rugóért, akkor azt kínai emberkék kb. 6-7.000 Ft-ért álítják elő, úgy, hogy az anyagköltség és a szállítás is benne van az árban.

Fillérekért meg nem tudom, mégis mit vársz?

Fűrészpor árán ne akarj téliszalámit majszolni.

2020. márc. 5. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A kocsimban mondjuk 15000Ft/pár van és kétszer ment már tönkre, bár speciel azt megértem, mert tényleg nagyon kicsi helyen nagyon erős fényt kell leadnia és hiába a sok hűtőborda sokkal jobban melegszik mint bármilyen LED amivel dolgom volt. (egyébként 3 év garit adtak rá szóval ki is cserélték ingyen)"

Ebből gyanítom, hogy a tompított/refi lámpákról van szó.


Hát, ott a tényleg hosszú távon megbízható, helyes terítést biztosító H1-H3-H4-H7 szabványfoglalatos lámpák olyan 50 EFt-tól kaphatóak. Szóval a 15 ezres ott még az olcsó alja.

Az azért 15, mert 5000 lenne egyenest Kínából, csak a forgalmazó a garihoz rászámolt két cserét. :)

2020. márc. 5. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

De pont ezt nem értem!!! 50e Ft egy pár tompított led (egyébként ez érdekel), és ugyancsak 50e Ft egy mobiltelefon, ami tulajdonképpen, számítógép, meg fényképezőgép, + egy rakat szoftver meg egy rakat rádióelektronikai cucc stb stb stb. Mindkettőt ugyanúgy kínában gyártják, szóval ez a része a dolognak lényegtelen.

A 15e Ft-os tompított LED-re pont hogy nem panaszkodtam. Nem legális, de jobb a fényereje, színe és ugyanaz a vetített kép, meg 3 év garit adtak rá. Az 1000-2000Ft-os otthoni LED fényforrásra meg semmit!

Mit érek vele ha hosszútávon ugyanazt a pénzt kifizetem, mint egy hagyományos izzónál. Ha hosszabb élettartamot akarok akkor az baromi drága, ha olcsón veszem még addig se tart, mint egy hagyományos izzó, persze nyilván a fogyasztás jóval kevesebb, de összességében kitudja jobban jövök-e ki. Valószínűleg azért jobban, de akkor is bosszantó, hogy az összes elektromos cucc közül ezek pusztulnak a leggyorsabban (itt nem az előbb említett tényleg minőségi darabokra értem), pedig a lényeg benne, a LED dióda még ha sokat veszít is a fényerejéből, nagyon sokáig bírná.

2020. márc. 5. 21:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!