Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elő lehet állítani mesterséges...

Elő lehet állítani mesterségesen benzint vagy gázolajat?

Figyelt kérdés
És ha igen, hogyan?
2020. márc. 7. 22:30
 1/10 dellfil ***** válasza:
100%

Igen. (Kérdés megéri-e.)


[link]


dellfil

2020. márc. 7. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%
Mármint mesterségesen úgy, hogy nem kőolajból?
2020. márc. 7. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, II világháborús Németország járművei jórészt ilyen üzemanyaggal mentek (mert olaj kevés volt)


Ők főleg szénből:

[link]



illetve az első válaszoló által említett módon állítottak elő üzemanyagot.


De már akkor sem érte meg, többszörös volt az ára a folyamatnak a normál "bányászott" olajhoz képest.

2020. márc. 7. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 EagleHUN ***** válasza:
100%

Igen elő lehet.

Ahogy előzőek is utaltak rá már a II Világháborúban a Németeknek is volt, de csak azért mert nem volt más.

szénből csinálták.


Viszont manapság már modern eljárásokkal mint a Fischer–Tropsch

[link]

[link]


csinálnak hosszabb szénláncú szénhidrogéneket, pl földgázból.

Ha benzint nem is mert azt nem érné meg, de olajat igen, a legkülönfélébb kenőolajokat gyártják le így. Haszna hogy sokkal tisztább és sokkal precízebb azaz csak egyféle szénlánc hosszusgú lesz az olaj, nem több különböző lánchosszból álló. Ráadásul ha kell akkor a megfelelő helyeken elágazó szénhidrogéneket is tudnak előállítani.

2020. márc. 7. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 EagleHUN ***** válasza:
100%

Vagy talán 1-2 jó adottságú földrajzi helyen lehet hogy megéri, pint a második általam adott linkben:

"4. ábra A Dél-Afrikában működő Sasol II & Sasol III ipari művek, ahol naponta 124 000–154 000 hordó folyékony üzemanyagot termelnek"

2020. márc. 7. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
70%
Az üzem anyagok 10% már most is mesterséges, törvényi előírás.
2020. márc. 8. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. márc. 8. 12:34
 8/10 dellfil ***** válasza:
100%

Az etilalkoholra (etanol, bioetanol) gondolsz #3-as?

Hm. Ennek kapcsán elgondolkodtam, hogy a "mesterségesen" előállított mit is jelent. És mit jelent a "szintetikus".

Mi is a különbség? Érdemes "szőrszálhasogatni" ezen? Hétköznapi beszédben nem igazán foglalkozunk vele, jójazúgy. Így azután költői homály lengi körül a "vegyi-nem vegyi", "bio-nem bio" "ellentét" párokat.

Mert ugye az a "bio" - például ami emberi beavatkozás nélküli, "magától" növő? (De ha mi ültetjük az nem beavatkozás?) Ha meg elültettük a növényt/magját és permetezzük a kártevők ellen akkor már nem "magától" játszódnak le a biológiai (bio!) folyamatai? Na jó, eltértem a tárgytól. (De hozzátartozik, ahhoz amit mondani szeretnék. :)

De nézzük akár az alkohol, vagy akár a szénhidrogének előállításának szempontjából.

Alkoholt, például lehet "abiogén" módon teljesen szintetikusan is készíteni. De általában sokkal olcsóbb, egyszerűbb a "biológiai" folyamatokat Használni(!). :)

Namármost a kérdésre, hogy "Elő lehet állítani mesterségesen benzint vagy gázolajat?", az lenne szerintem a pontos válasz, hogy csak mesterségesen(!) lehet előállítani. Ugyanis az alapanyagokból legyen az pl. kőolaj, "mesterségesen" állítjuk elő. Kőolajfinomító! (Besenyő urat most hagyjuk... :D)

De oké, értettük, a szintetikus üzemanyagokról szólhatott a kérdés. Tehát az első válaszom igencsak pongyola lett. (Sokszor megesik. Velem. Is. :)


dellfil

2020. márc. 8. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 dellfil ***** válasza:
75%

"... gondolsz #3-as?" Helyett ...gondolsz #6-os? Bocs.


dellfil

2020. márc. 8. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

# 8

Igen arra gondoltam. Én itt ugy értelmeztem a kérdést hogy nem megujúló és megujúló alapanyagokra szeretné csoportositani. Mint ahogy írtad másként nem nagyon van értelme a kérdésnek mivel a természetben nem létezik tiszta benzin.

2020. márc. 8. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!