Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Leválóköpenyes páncéltörő...

Leválóköpenyes páncéltörő lövedék?

Figyelt kérdés

Nem igazán értem ennek a lőszernek a működését.

Miért lesz nagyobb a lövedék energiája, attól, hogy a cső elhagyása után a lövedéket körülvevő rész leesik és nem repül tovább a cél felé?



2020. máj. 8. 17:28
 1/5 anonim ***** válasza:
Nagyobb nem lesz az energiája, viszont kisebb sem lesz, mert erősen lecsökken a légellenállása.
2020. máj. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Az benne az okossag, hogy a huzagolt cso miatt szukseges, de aerodinamikailag hatranyos elemek levalnak a kiloves utan, igy sokkal kisebb a kozegellenallas, sokkal kevesbe lassul a lovedek.
2020. máj. 8. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 dellfil ***** válasza:
100%

Hogy igazán megértsd, (azaz inkább ráérezz :) ahhoz az úgynevezett "célballisztika" "tudományát" kell tanulmányozgatni.

(Tulajdonképpen a nagy sebességű becsapódások fizikája, jelenségei, az érdekesek. A "célballisztika" részterülete - speciális felhasználási esete - a "nagy sebességgel" történő becsapódások fizikájának.)

Amúgy nem igazán "tudományosan", de "képben" lehetsz, mi is történik...


[link]


Kissé leszűkítve, a lövedékek sebességét nem közölve, (azért némi támpontot ad a lövedékek formája erről, persze nagyságrendileg...) és a céltárgyak anyagára is csak következtetni (saccolni!) lehet. De látványos... :)

"Miért lesz nagyobb a lövedék energiája, attól, hogy a cső elhagyása után a lövedéket körülvevő rész leesik és nem repül tovább a cél felé?"

Nem lesz nagyobb, csak a légellenállása nagyságrendekkel kisebb. Vagyis a csőtorkolatot elhagyva jóval kevésbé kezd el "fékeződni". Egyrészről.

másrészt a lövedék tömege jóval kisebb, mint ha a "teljes" űrméretet kitöltő átmérőjű volna. Ergo a viszonylag nagy kaliberhez tartozó töltet - a viszonylag kicsi tényleges lövedéket - extrém sebességekre gyorsíthatja, amit az előbb említett kisebb légellenállása miatt sokkal hosszabb távon veszít csak el.

És mint tudható, a sebesség növekedése nem lineárisan növeli a "romboló" erőt. Ráadásul a céltárgynak átadott energia (deformációs, hő, stb.) megoszlása is brutálisan megváltozik.

(Ha nézted a videót, akkor némi képed lehet róla, pedig azok a képsorok csak viszonylag lassú lövedékeket "prezentáltak". Gondolom úgy maximum két, két és félszeres hangsebességig. Azaz kb. 1000- 1010 méter/másodperc sebesség. Km/órában is megadom, mert újabban sokan egyáltalán nem "értik" a méter/másodperces értékeket. Grrr. Tessék 1000 m/sec = 3600 km/órávat :D A "diaboló" lövedéket felejtsd el! Az vicc. Meg a pisztolyokból származó, éppencsak egy-másfélszeres hangsebességű - ami marokfegyvernél már a jobb kategória - lövedékeket.)

Tehát azok a lövedékek amelyek háromszoros hangsebesség felettiek - 1035 méter/sec, azaz 3726 km/óra - érdekesek. Egy valamirevaló "leválóköpenyes páncéltörő lövedék"-nek ennyit tudnia kéne.

De mi van a még gyorsabb - 5-7-szeres hangsebességű "lövedékekkel"?

Tessék, itt a "railgun". (Lenz ágyú)


[link]


https://www.youtube.com/watch?v=Q1VXEGJkBsE


https://www.youtube.com/watch?v=58MmOpSm4LY


https://www.youtube.com/watch?v=b72ZWM4c94s


Amint látod, itt már nagyon nagy szerebe kerül a becsapódás hőhatása is. A sebesség további növelésével ez túlnyomóvá válik. Amúgy meg egy bizonyos sebesség körül, - és persze afölött - már a levegő ellenállása is szétolvasztja, elpárologtatja a legáramvonalasabb, és leghőállóbb anyagból készült lövedéket is. (Pl. a "lassú" - utolérő típusú kb. "csak" 10 km/másodperccel haladó - meteorok is felizzítják maguk körül a légkört.

10 km/sec = harmincszoros hangsebesség, km/órában meg 36000 km/óra. :D


dellfil

2020. máj. 8. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dellfil ***** válasza:

Elírtam: "...nagyon nagy szerebe kerül..."

E helyett: "...nagyon nagy SZEREPBE kerül..." Grrr.


dellfil

2020. máj. 8. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
100%
Bocs, ha a fenti leírásban szerepelt, csak esetleg átugrottam, fontos még, hogy a "leváló" rész jóval kisebb sűrűségű, így össztömegű, mint a tovább repülő központi lövedék, így a kilövési tömeg és ezzel sebességi energia kis része vész csak el a külső részek leválásával.
2020. máj. 11. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!