Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi történik, ha repülés...

Mi történik, ha repülés közben telefonál valaki?

Figyelt kérdés

Nem poénnak szánom, komoly a kérdés.


Szerintem nem történik semmi. Viszont akkor miért van repülőgépes mód a telefonokban és miért tiltják a telefonálást repülés közben a társaságok? Nem tudom elhinni, hogy a repülőgépbe olyan műszereket raknának be, amiket egy egyszerű telefonálás meg tud zavarni. Ráadásul a távközlési telefontornyok amúgy is teleszórják a légkört jelekkel, ha az nem zavarja meg a repülőgépeket, akkor maga a telefon, ami veszi ezt a jelet miért zavarná meg?



2021. márc. 26. 23:16
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%

Tízes, szerintem te kicsit félteértetted.

A kérdező és az őt követő válaszolók nem a légiforgalmi irányítótoronyra gondoltak, hanem a mobiltelefon-tornyokra, tudod azokra a nagy, fémből készült magas tornyokra, amik az egész emberlakta vidéken megtalálhatók, és a mobiltelefonok közti kommunikációt teremti elő.

A kérdésre válaszolva én nem értek ennyire az ilyenekhez, de a hetes válaszban a Faraday-kalitka elv meggyőzőnek tűnik.

[link]

2021. márc. 27. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
88%

#11, "Tízes, szerintem te kicsit félteértetted."

Lehetséges, csak akkor nem értem, miből gondolja, hogy egy 9000 méteren haladó repülőn bárki kommunikál egy mobil cella adó-vevővel (ami nem feltétlenül tornyon van.)


Egyébként nem kizárt, hogy szárazföld felett lehetne mobilozni, a távolság (magasság) akár meg is engedné, csak ilyenkor egyrészt nagyobb adóteljesítményre kapcsol a teló (ráadásul akár egyszerre több a fedélzeten), másrészt pár másodpercenként kellene cellát váltania, ami érezhető lenne a kapcsolat minőségében. Nem lefedett területen (pl. óceán felett) pedig max teljesítménnyel keresne elérhető cellát a telefon.


"What would happen if someone kept their phone’s cellular functions on while enjoying the view at 30,000 feet? Likely, nothing. And that’s a good thing, since even when their use was completely banned, people left them on all the time, whether intentionally or not.

But there is a non-neglible risk that using your phone could interfere with critical systems on the plane."

[link]

[link]


Kérdező: Ha a repülésbiztonságot nézzük, akkor nem az számít, hogy "Szerintem nem történik semmi", hanem hogy milyen problémákat okozhat. Márpedig ha elég magas a kockázat (lehet az fél százalék is), akkor már veszélyes, emberéletek múlhatnak rajta. Lehet bagatelizálni a problémát, de szerencsére az illetékesek nem teszik. Ilyen apróságok miatt lett a repülés az egyik legbiztonságosabb utazási mód.

2021. márc. 27. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:

#12 Olvasd végig az eszmecserét kérlek. Már többször is említettem, hogy a repülőgépek nem fixen 10 km környékén repülnek. Többször nem kívánom elmondani, mert így is már harmadszor kezdjük újra ugyanazt.


A #10-es válaszában említett hálózatok működésével tisztában vagyok és már ezt is kitárgyaltuk amúgy. Volt róla szó, hogy igenis folyamatos az adás a tornyok részéről, mert mindig van valaki a túloldalon, aki aktívan csatlakozik hozzá. Tehát amikor a repülőgép átrepül ezeken az aktív adásokon, akkor a teória szerint meg kéne zavarnia a repülőgép műszereit. Viszont ilyen nem történik, ez a kérdés, hogy akkor miért tiltják meg a mobiltelefonok használatát a repülőgépeken.

2021. márc. 27. 15:27
 14/26 anonim ***** válasza:
38%

"Viszont ilyen nem történik"

Elolvastad a Faraday-kalitka elvét?

Ha a teóriád igaz lenne, akkor a villámlás is megölne mindenkit a fedélzeten, mégsem teszi... hoppáá!

2021. márc. 27. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:
Ember, milyen teóriám? Én pont hogy azt állítom, hogy a mobiltelefonok nem zavarják meg a repülőgépek műszereit. Ha valakire rá akarod húzni, hogy konteós, akkor tessék bemenni a légitársaságok irodáihoz, mert ők tiltják a mobiltelefonok használatát ezzel az indokkal.
2021. márc. 27. 15:58
 16/26 anonim ***** válasza:

Nem mindegy, hogy kívülről vagy belülről zavarja valami a gépet.

Kívülről nem tudja, ezért említették a Faraday-kalitkát.

2021. márc. 27. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
79%

"Én pont hogy azt állítom, hogy a mobiltelefonok nem zavarják meg a repülőgépek műszereit."

Ha innen indulsz ki, akkor értelmetlen a kérdés. Kb: Én állítom, hogy a hálózati feszültség nem veszélyes, de akkor miért nem szabad taperolni? :))


"Többször nem kívánom elmondani"

Esetleg ha te is elolvasnád a válaszokat, nem kéne tépned a szád feleslegesen. Már ha valakit még érdekel.

2021. márc. 27. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
70%
nézd meg a Mythbusters vonatkozó részét!
2021. márc. 27. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

@7

Mindent elmondott.

A fedélzeten lévő készülékek (sok készülék) nagyon kis valószínűséggel ugyan,

de okozhatnak ilyen problémákat.

Hogy a "tornyok" miért nem tehetnek kárt benne, a repülési magasságtól függetlenül, azt is elmondták többször, csak te ignoráltad.

2021. márc. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:

Én nem ignoráltam, csak nekiálltak szapulni, hogy konteós vagyok, mert azt írtam, hogy a tornyok megállás nélkül sugároznak. Értem, hogy a repülőgép törzse Faraday kalitkaként működik, ezért a mobil nem tud a toronyhoz kapcsolódni, ebbe nem is kötöttem bele.


"A fedélzeten lévő készülékek (sok készülék) nagyon kis valószínűséggel ugyan,


de okozhatnak ilyen problémákat."


Na, ezt kéne bizonyítani.


A Mythbusters-ben is azt állapították meg, hogy csak a régi típusú repülőgépeken okozhatnak zavart és csak a 800-900 MHz-es frekvenciasávban.


[link]


DE:


1. Azokat a repülőgépeket már nem használják a légitársaságok kereskedelmi forgalomban. Nagyon-nagyon-nagyon régóta.


2. Az újabb típusú kereskedelmi repülőgépeknél eleve kizárt a zavarás, mert szigetelve van a műszercsoport.


3. A 800-900 MHz a GSM technológia sávja, manapság már sehol nem használják.


4. Írtátok, hogy a repülőgép törzse Faraday-kalitkaként működik. Tehát a mobil eleve nem tud kapcsolatot kiépíteni, mert nem lát tornyot, így nem is sugároz ki semmit magából.

2021. márc. 27. 19:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!