Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A víz valóban szét tud bomlani...

A víz valóban szét tud bomlani hidrogénre és oxigénre, ha egy bizonyos hőmérsékletű közegre juttatjuk?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy van olyan magas hőmérséklet, amin a víz heves reakcióba lép, és hidrogén/oxigén-re bomlik. Ez tényleg létezik? Ha igen, van különösebb miértje, vagy csak ez történik és kész?

2021. máj. 29. 22:44
1 2 3
 11/22 Psylocyber ***** válasza:
100%
ennek érdemes utánaolvasni, kíváncsi lennék pontosan mi történt, köszi még1x, holnap (ma :)) rákeresek, hogy mi okozta és hogyan
2021. máj. 30. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A nagy Levin ***** válasza:
Szívesen!
2021. máj. 30. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
100%
Igazából, minden szétbomlik egy bizonyos hőmérséklet felett nincs ebben semmi meglepő.
2021. máj. 30. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Psylocyber ***** válasza:

#13 tegnap már nem volt erőm ezt beírni, de igen, nem csak hidrogénre és oxigénre bomolhat, hanem tovább is:)

Én azt nem értem, hogy ha 3000°C felett bomlik szét a H2O (gondolom ez a kötési energiával van összefüggésben), akkor egy 1300°C fokos olvadt fém hogyan képes ezt előidézni... tegyük fel ráöntik a vízre és keletkezik egy zárvány, ami megnöveli a nyomást, elég lenne ennyi, hogy a robbanáshoz elegendő hidrogént termeljen?


Az ózdi esetről az újságcikkekben csak ennyit írnak:


"1990. március 3-án egy száztonnás üstből folyt el a forró acél,

amely a vészgödörben – a mai

napig tisztázatlan körülmények

között – vízzel találkozhatott, ez

okozta a hidrogénrobbanást. "


Egy másik eset:


Miskolc - Hidrogénrobbanás okozta a pünkösdhétfői balesetet a volt üveggyár területén...

...a gyárban az elektromos acélkohó melléktermékét, a még folyékony 1300 Celsius-fokon izzó salakot ürítették, amikor a detonáció történt.


Nincs itt valaki aki tudja mi történt, vagy, hogy ez hogyan lehetséges?

2021. máj. 30. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Psylocyber ***** válasza:
100%

Azt hiszem van egy lehetséges megoldás az általam felvett 1300°C vs 3000° kérdésre:


Valójában nem a hőmérséklet miatt bomlott szét a víz, hanem a forró acéllal érintkezve


1, az acélban lévő szén 1000°C felett reakcióba lép a vízzel (C + H2

O --> CO + H2) ez már önmagában probléma lehet, mert a hidrogén kis koncentrációban is robbanást eredményez


2, a víz az acélban lévő vasat oxidálja, emiatt redukálódik és szabadul fel a hidrogén.


A kettő közül nekem az első a gyanús, de nem értek hozzá, nem voltam helyszínelni sem, így kb eddig jutottam


10. oldal c, és d, pontok:

[link]

2021. máj. 30. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
2021. máj. 30. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
oké rá kell számolni azt is srácok hogy mivel zárt térben van megnő a nyomás is ami megint robbanhat! (gőz robbanás) viszont tény nyomás változás alatt megváltoznak az anyagok olvadás illetve forrás pontja! ezt is hozzá kell tenni
2021. máj. 31. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Wadmalac ***** válasza:
100%

Esetlegesen dobjuk hozzá a forró víz + szén reakciót is, kohóban az is jelen van, vízgáz (CO + H2).

És éppen nem az olvadt vas, hanem az azt fűtő és redukáló szén lehet 3000 kelvines.


Három hidrogéntermelő folyamat egyszerre, egy helyen, 3000 kelvines szén közvetlen vízbontása, vízgáz-reakció plusz vas-víz reakció.

Hozzácsapva az éghető szénmonoxid és a levegőbefúvás...


Jó kis bomba.

2021. máj. 31. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Hadd kötözködjek veled Wadmalac (#18)!

Elismerem, a kohók nem a komfortos, biztonságos munkahelyekről híresek. Ám a 3000°K (~ 2727°C ) kicsit sok. Hacsak nem elektromos kohóra gondoltál.

Hagyományos kohónál is el lehet érni ezt a hőmérsékletet a fúvottlevegő erőteljes oxigénes dúsításával, de a munkahőmérséklet általában alacsonyabb.


[link]


Pénz beszél . . . A gazdaságos üzemi paramétereket kell tartani.

2021. jún. 2. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Wadmalac ***** válasza:

#19:

Jogos, bár nem tudom, hogy menyire homogén az égési hőmérséklet az izzó szénben, lehet, hogy ekkora csúcsok tényleg egyáltalán nincsenek.

Akkor marad a másik két hidrogén-ok, a víz-vas és a vízgáz-reakció.

2021. jún. 3. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!