Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom kiszámitani,...

Hogyan tudom kiszámitani, hogy a hűtőbe tett viz mennyi idő alatt hűl le bizonyos hőmersekletre?

Figyelt kérdés

2016. máj. 5. 19:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem fogod tudni kiszámolni.
2016. máj. 5. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Pont erre a válaszra vártam.
2016. máj. 5. 19:56
 3/8 anonim ***** válasza:
Hát én nem vagyok már túl penge az ilyesmiben (régen tanultam), de gyanítom, hogy ennyi adat nem elég hozzá. Egészen biztosan kell a víz pontos mennyisége, kezdeti hőmérséklete, és az is, hogy a hűtő belsejében hány fok van. Meg valószínűleg az sem mindegy, milyen tárolóedényben van az a víz, mekkora felületen érintkezik a hűtő hidegebb levegőjével.
2016. máj. 5. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A tárolóedény anyagáról nem is beszélve. Az anyagok nem egyformán hőszigetelnek. Ha meg csak simán beöntöd a vizet a hűtőbe, kifolyik.
2016. máj. 5. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Én úgy gondoltam hogy a szukseges adatok a rendelkezesemre allnak csak a kepleteket nem tudo, meg azt hogy milyen adatokra van szuksegem. de tetelezzuk fel hogy minden szukseges adat megvan.
2016. máj. 5. 20:23
 6/8 anonim ***** válasza:

Ez iszonyú bonyolult.

Mindenképpen tudni kell, hogy:

-mekkora a tér a hűtőben

-milyen hőmérséklet van benne

-milyen a tér alakja

-mennyi vizet raksz bele

-mennyi a víz kezdeti hőmérséklete

-milyen alakú az edény

-milyen vastag az edény fala

-az edény felülete a különböző irányokba

-az edény hőátadási tényezője a fal és a levegő között

-az edény hővezetési tényezője

-az edény hőátadási tényezője a fal és a víz között

-ha nem zárt edény akkor kell a víz és a levegő közötti hőátadási tényező

-mivel nem lebeg ezért a hűtő fala és az edény fala közötti hőátadási tényező is kell (sőt ott még nem pontos az érintkezés ezért kontakt hőellenállás is közrejátszik)

-akkor a hűtési teljesítmény is kell (ha gyorsabban adja le a hőt a víz, mint ahogy a berendezés azt el tudja vezetni akkor melegszik a környezet és változnak a paraméterek)

-ha túl nagy a térfogat a felülethez képest, akkor a víz belső hőáramait figyelembe kell venni

-és még biztos h kell pár dolog amire nem gondoltam


És ha minden megvan akkor szép hosszú differenciálegyenletekbe kell őket behelyettesíteni.

2016. máj. 6. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ahogy előző is írta, nem nagyon számítható.

A gyakorlatban kivitelezhetőbb, ha van egy mérési eredményed valamennyi idő múlva,

és akkor a többi időpontban már közelíthető, pl. a dT = dT0 * exp(-kT) -val.

(Tehát a hőm.különbség kb. exponenciálisan csökken.)

2016. máj. 6. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen !!
2016. máj. 6. 19:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!