Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az érvágásnak volt értelme?

A nagy Levin kérdése:

Az érvágásnak volt értelme?

Figyelt kérdés
Régebbi korok orvosai gyakran alkalmaztak érvágást bizonyos betegségek kezelésére. Volt ennek a módszernek valami gyakorlati haszna, tehát segíthetett valamit a páciens állapotán? Esetleg volt, aki ettől meggyógyult? Ha igen, mi ennek a hatásmechanizmusa?

2021. máj. 29. 23:27
 1/10 A kérdező kommentje:
Némileg utánanéztem és csak olyan eseteket találtam, amikor a páciens belehalt a betegségbe (vagy a kezelésbe?). Mint például George Washington. De, ha nem segített, akkor hogyhogy mégis évszázadokig használták?
2021. máj. 29. 23:33
 2/10 anonim ***** válasza:
67%

Egyfelől a vérben lévő kórokozók, mérgek ezzel a módszerrel hamarabb kiürültek a szervezetből, másfelől csökkentette a vérnyomást.

Hasonló okokból használtak piócákat.

2021. máj. 29. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Gutaütésnél volt értelme, ha a páciens vörös volt.

Minden más esetben KÁROS!

2021. máj. 30. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Magas vérnyomás és keringési problémák akkor is voltak, egyes ilyen esetekben hasznos volt. lásd #2.
2021. máj. 30. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
A vérnyomás csökkentése egyértelműen.
2021. máj. 30. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

#2 ilyesmire én is gondoltam. Gondolom ilyenkor (nagyon lebutítva) a"rossz vér" mennyisége csökken, és helyette "jó vér" termelődik.

#3 igen, ebben az esetben talán segített csökkenteni a károsodást.

#4 és 5 szerintem ebben az esetben maximum pillanatnyi segítséget jelenthetett.

2021. máj. 30. 00:40
 7/10 anonim ***** válasza:
99%

A régi orvosoknak fogalmuk sem volt az emberi test működéséről, nem kell mai fejjel értelmet keresni a babonás gyógymódokban, amiket alkalmaztak. Az érvágás a legtöbb esetben kifejezetten káros volt, ahogy a piócák is. Egy fertőzésből nem lehet úgy kigyógyulni, hogy a vér egy részét kiengeded, a vérveszteség pedig gyengíti az embert, a dehidratáció is gyengíti az embert, sőt sok betegségnél egyenesen halálos lehet.


Nem véletlen, hogy ma az érvágásnak pont az ellenkezőjét csinálják (infúziót adnak, ha pedig szükséges, vért is).

2021. máj. 30. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Hemochromatosisnál lehet jól jönne. :DD
2021. máj. 30. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy rosszul emlékszem, de mintha lett volna valami babonás alapja is, ahogy #7 már utalt rá. Miszerint a betegségeket (vagy legalábbis egyes betegségeket) átoknak hitték és mivel a vérről azt gondolták, hogy az élet alapja (persze valamilyen szinten ez igaz, de nem úgy, ahogy ők hitték), ezért az elmélet az volt, hogy az átkok a "vérben vannak". A vér kiengedésével pedig el lehet távolítani az átkot/betegséget.
2021. máj. 30. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Hasonló okokból használtak piócákat."


Ott azért van némi plusz is, a piócák a vérbe juttatnak valami alvadásgátló anyagot meg ha jól tudom, valami érfal-puhítót is, szóval többet ér magas vérnyomásra, mint a böllérkés.


Amúgy kismértékű ideiglenes vérnyomáscsökkentésre jó a vákuumozott poharas módszer is.


A "kivéreztetés" többet árt, mint használ, ahogy #7 is írta (a piócás részt azért kiemeltem, az más téma, ott a vérveszteség minimális, ott az számít, amit fentebb írtam).

2021. máj. 31. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!