Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a kulonbseg a modellgipsz...

Mi a kulonbseg a modellgipsz es a sima glett kozott? Mitol kot meg hamarabb a modell gipsz?

Figyelt kérdés
2021. jún. 4. 21:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Modellgipsz

Kiválóan alkalmas kötőanyagként általános építőipari célokra, vékony falú elemekhez, díszítő építőipari célokra (stukkók, gipszszobrászat), valamint vakolási munkákhoz, hézagok tömítéséhez és egyéb különleges célokra. Extra szemcsefinomságú, nagy nyomószilárdságú, szuperfehér.

- keverési arány kb. 60% gipsz és 40% víz

- kötési idő: 10-20 perc


Glett

Száraz helyiségek beton- és vakolt falfelületek egyenetlenségeinek a javítására, valamint tapétázás vagy festés elotti felületjavításra használható. Ideális mész- és beltéri szilikátfestékek alá. Felületi megjelenés : matt, sima, fehér.

- keverési arány kb. 70% glett és 30% víz

- kötési idő: 4-8 óra

2021. jún. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Koszonom. Molekularis szinten is erdekelne a kulonbseg!
2021. jún. 4. 22:38
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos titkolják a pontos összetevőket, talán laborkörülmények között ki lehetne deríteni. :( A szemcseméret különbség az biztos.
2021. jún. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A gipsz a kalcium-szulfát dihidrátja.

A megkötése kémiai reakció következménye, a kristályosodási és megszilárdulási folyamat víz hozzáadásának hatására történik.

Ellenben a glettek többnyire bedöglött gipsz, mész és egyéb adalékanyagok keveréke, nincs kémiai reakció, csupán száradás, amint a víztartalma elpárolog.

A régi szobafestő glett úgy készült, hogy oltott meszet feloldottak vízben és ebbe tettek gipszet, majd folyamatosan kevergetve homogénné tették, aztán egy ideig sűrűsödött, majd ha jól eltalálták az arányait, amire különféle receptúrák voltak, akkor tejfölsűrűség elérése után a gipsz már nem kötött tovább benne és a massza képlékeny maradt. Ezt felkenve lehetett glettelni, ami csupán megszáradt egy idő múlva. A nagyobb repedésekbe un. 'sózott glettet' alkalmaztak, ezt persze nem konyhasóval, hanem gipszel 'sózták', vagyis a glettvasra tett glettre kevés gipszet szórtak és gyorsan elkeverték, ez által a gipszes glett még kémiailag is húzott egy kicsit, nem olyan gyorsan, mint a sima gipsz, de a száradó glettnél gyorsabban és a falfelülethez is jobban hozzákötött, nem esett ki a repedésből.

2021. jún. 5. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!