Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen mély a kút valójában?

Milyen mély a kút valójában?

Figyelt kérdés
Milyen képlettel lehet meghatározni egy kút mélységét, ha a beleejtett kő elengedése és a csobbanás - vagy ha nincs benne víz - a puffanás hangjának észleléséig eltelt időt ismerem?
2010. szept. 2. 01:43
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

nem tudom, de a kőnek van egy tömege és egy gyorsulása ugye ha leesik, meg a gravitáció is hat rá gondolom :)


Tehát mondjuk ez az "egyenes vonalú egyenletesen gyorsuló mozgás lesz szerintem", és az időt kell meghatározni talán előszőr, hogy mennyi idő telik el amíg leesik,


abból meg ki lehet talán számolni a mélységet, bár azt nem tudom hogy kell.. fizikából elég szar voltam, csak próbálok segíteni a magam módján :)

2010. szept. 2. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
s=(g/2)*t²
2010. szept. 2. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..


Négyzetes úttörvény használatával tudod kiszámolni a magasságot. Ismersz az időn (t) kívül még egy adatot is, a gravitációs gyorsulást (g). Ez Magyarországon körülbelül 9,8 m/s^2.

2010. szept. 2. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Pontosan a belinkelt kérdés átgondolásakor jutott eszembe, hogy az ottani megoldás csak akkor használható, ha LÁTOM, tehát ha le tudom mérni, mikor éri el a leejtett tárgy a vizet vagy a kút alját. Ha ez a feltétel nem teljesül, a szabadesés képlete nem használható. Biztosan csak azt tudom mérni, hogy mikor ér vissza a leejtett tárgy által keltett hang, ami a szabadesés és a hang visszatéréséhez szükséges idő összege. Ezzel a feltétellel kellene meghatározni a mélységet megadó képletet.
2010. szept. 2. 12:03
 5/21 anonim ***** válasza:
Igaz, a hangsebesség is számít ám, de ezek már csak töredékmásodpercek. Ha az időt ember méri, akkor a reakcióidőn is el lehet csúszni negyedmásodperceket, szóval a pontosság itt is csak hozzávetőleges. Ha valóban halálpontosan le szeretnénk mérni a kút mélységét a kőledobós módszerrel, akkor pontosan meg kell határozni a nehézségi gyorsulást, a légellenállást, a visszatérő hang sebességét, páratartalmat, továbbá ki kell küszöbölni az emberi reakcióidő késését is.
2010. szept. 2. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Kérdező, ha neked az nem elég pontos, sokkal pontosabban meg lehet mérni, ha a kútra kötsz egy madzagot, amin minden métert bejelölsz, majd a végén is bejelölöd, hogy mennyit nyelt el a kút... (vagy csak az utóbbit jelölöd be.)
2010. szept. 2. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
Úgy értettem a kőre kötsz egy madzagot. :)
2010. szept. 2. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim válasza:
Teljesen felesleges számolgatni, a világ összes kútja 4322 milliméter mélységű.
2010. szept. 2. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Akkor s=a/2*(t-s/330)^2

Átrendezed az egyenletet és kész.

2010. szept. 2. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Tökéletesen igazad van, halálpontosan igen macerás lenne a mérés végrehajtása. Tisztában vagyok a paraméterek bizonytalanságával, és azzal, hogy csak bizonyos hibahatárral oldható meg a feladat.


"...hangsebesség is számít ám, de ezek már csak töredékmásodpercek"

- Ha belegondolsz, hogy v = 343 m/s sebesség esetén 0,1 s alatt 34,3 m-t tesz meg, akkor egyáltalán nem elhanyagolhatóak a töredék másodpercek. Ezért kritikus az idő mérése.


"...pontosan meg kell határozni a nehézségi gyorsulást..."

- Az igaz, hogy ez földrajzi helytől függ, jelen esetben én kiegyezek a szokásos 9,81 értékkel.


"...a légellenállást..."

- Nem számoltam utána, de egy 3-4 cm átmérőjű kő ezred másodperces nagyságrendben befolyásolhatja az időt, ezért ennek hatása szerintem elhanygolható.


"...hang sebességét..."

- Ennek értéke 20 °C-on 343 m/s, szerintem ez elfogadható.


"...páratartalma..."

- Szakirodalom szerint ez igen csekély mértékben befolyásolja a hangsebességet, ezért szerintem ez is elhanyagolható


"...reakcióidő..."

- Igen, ez egy fontos paraméter. Irodalmi adatok szerint 0,5 - 0,7 mp-el lehet számolni.


Igen, mindezeket figyelembe kell venni, de szerintem több kísérlet átlagával elég jól meg lehet közelíteni a valóságot.

Ám még mindig hiányzik az képlet, függvény, amivel ki is lehetne számolni a közelítő valóságot. :-)

2010. szept. 2. 19:40
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!