Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezhet-e olyan anyag mely a...

Létezhet-e olyan anyag mely a hőt és a nyomást energiává átalakíthatja mely tovább erősíti az anyagot (és az energiatöbblet elektromos formában megjelenik)?

Figyelt kérdés

Minél nagyobb hő és/vagy nyomás éri annál nagyobb a szilárdsága (mert az energia erősíti)?

- Minden beavatkozás nélkül, a szerkezetéből adódóan (molekuláris módosítások lehetségesek csak ne kelljen utána semmivel az embernek hozzájárulnia, elektromos árammal elősegíteni)?


2011. máj. 11. 16:19
 1/8 anonim ***** válasza:
Szimplán megkérdezhetted volna, hogy van-e ingyenenergia... Nincs.
2011. máj. 11. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem amit kérdezel, de megpróbálok rá válaszolni.


Olyan eljárás van, amely során hőenergia segítségével az anyagot erősítjük. Ilyen eljárás többek között a fémek hőkezelése. Az energiát az anyag szerkezete tárolja. Egy edzett acél eltöréséhez például nagyobb energia kell, mint egy nem hőkezelt acéléhoz.

Ebből elektromos áramot nyerni nem igen lehet. Ha esetleg lenne rá valami csúcstechnika, akkor is egyszerűbb ezt a hőt bevinni egy erőműbe és ott termelni az áramot.


Olyan anyag van ami a hőenergiát közvetlenül árammá alakítja, ha ezekre vagy kíváncsi a termoelemeknek nézz utána. Ez az eljárás a gyakorlatban arra jó, hogy hőmérsékletet mérjünk vele, áram termelésre nem igen alkalmas, bár tudtommal folynak ilyen kutatások.


Nyomást is lehet közvetlenül árammá alakítani. Egész pontosan a nyomás változás hatására jön létre áram. Ezek az anyagok a piezokristályok, vagy piezo elemek. Áram termelésre ez sem igazán jó, ezt is inkább erőmérésre használják.


Remélem a kérdésedre válaszoltam.

2011. máj. 11. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Megnézted A mag c. filmet? :)
2011. máj. 11. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A kvarckristályt ha összenyomod, elektromos feszültség keletkezik rajta.
2011. máj. 11. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Magára hagyott rendszerekben a rendezettlenség nő (mint mikor nem takarítod a szobád :D). Amiről te beszélsz az a pont a fordítottja lenne.
2011. máj. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen..jelen pillanatban 'A Mag' c. filmben említett anyagra gondoltam mely a hajó burkát képezi..mert azt nagyon sok mindenre lehetne használni..és logikailag nem tiltja egy elmélet sem..csak vmi struktúrára való következtetésre gondoltam..
2011. máj. 12. 20:09
 7/8 anonim ***** válasza:

A hőt és a nyomást úgy, ahogy te gondolod, nem lehet energiává alakítani. Ha érdekel a téma, nézz utána a Maxwell-démon témakörnek.


A lényeg az, hogy ezek eléggé rendezetlen dolgok, és rendezetlenből magától nem lesz rendezett. Tiltja az entrópiatörvény.

2011. máj. 16. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Utolsó válaszolónál a pont. Egyszerűbben mondva, energiabefektetés nélkül olyan folyamatok tudnak csak spontán lejátszódni, ahol a rendezetlenség növekszik.

Egyébként a termodinamika már nem tudom, hányadik törvénye kimondja, hogy az energia átalakulhat pl. hőenergiává, de a hőt nem lehet teljes egészében energiává visszaalakítani (a hatásfok 100%-nál kisebb).

Kati

2011. máj. 29. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!