Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kapcsolóüzemű (pl. LED)...

A kapcsolóüzemű (pl. LED) tápegységek rendelkeznek galvanikus leválasztással? (több lent)

Figyelt kérdés

A kereskedelmi forgalomban elég sok kapcsolóüzemű tápegységet kapni, ezek egy része LED tápegység.


1. Miből lehet megállapítani, hogy egy ilyen rendelkezik -e galvanikus leválasztással?

2. Tapasztalható, hogy azonos teljesítmény esetén a LED-es tápegységek (akár jelentősen is) olcsóbbak mint a nem LED tápegységként hírdetettek. Mi lehet ennek az elektronikai magyarázata?



#kapcsolóüzemű tápegység #galvanikus leválasztás #LED tápegység #stabilizált tápegység
2021. nov. 27. 21:20
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

bocs, melléütöttem, elment hamarabb...

szóval a kimenet és a ház között 500 V.

Tehát minden le van választva mindentől.

2021. nov. 28. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Találtam egy gyártói videót az átütési szilárdság teszteléséről:

[link]

Akkor valószinüleg ezt kell keresni az adatlapokban, ha a galvanikus leválasztás érdekel bennünket.

Bár az kérdés lehet, ez mennyivel rosszabb egy transzformátornál.


Vajon egy 230V-os, 200W teljesítményű leválasztó transzformátornak mennyi lehet az átütési szilárdsága?

2021. nov. 28. 21:18
 13/16 Szirty ***** válasza:
62%

Én még nem láttam olyat amelyik galvanikusan nem lenne leválasztva (eltekintve a hálózati oldalon jellemzően ott lévő zavarszűrő kapacitástól ami a GND-re vagy földre van kötve).


A LED-es tápegységek szerintem azért olcsóbbak mert sokkal igénytelenebbek és nagy sorozatú tucat termékek amikkel szemben nincsenek magas követelmények támasztva, mert LED-hez való.


"A LED tápegységek áramgenerátorosak"


A LED szalaghoz, egyéb 12V-os LED fényforráshoz valók nem. Azok 12V CV tápegységek jellemzően.

2021. nov. 30. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

13-as, köszönöm a választ. Elvileg létezik galvanikus leválasztás nélküli kapcsolóüzemű táp, az alábbi dokumentumban vázolják is a működésüket:

[link]

Azt viszont nem tudom, mennyire elterjedtek ilyenek a kereskedelmi forgalomban, ill. mi az alkalmazási területei ezeknek.

Aki tudja, ne tartsa magában.

2021. nov. 30. 22:41
 15/16 Szirty ***** válasza:
76%

Az ilyen létezését nem tagadtam.

De hogy különálló LED tápegység legyen ilyen az nem valószínű (tehát olyan LED tápegység ami önálló készülékként kapható és nem a lámpatestbe elzárva van beépítve).


Ennek meg az az oka, hogy ha leválasztás nélküli tápegységgel lenne táplálva egy LED szalag, akkor a szalagnak teljesítenie kellene bizonyos érintésvédelmi előírásokat annak ellenére is hogy törpefeszültségű.

A LED szalag azonban teljesen kopasz, megérinthető, feszültség alatt lévő részeket is tartalmaz.

2021. dec. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

15-ös, köszönöm a válaszod.

Az érintésvédelemmel rátapintottál a lényegre. Mi a helyzet akkor, ha a tápegység olyan készülékbe kerül, amelynek érinthető fémrészei vannak (pl. PC, 3D nyomtató, stb.) és ezek védőföldelve vannak (sőt a tápegység fémburkolata a működtetendő készülék fémburkolatával fémes összeköttetésben van) ? Ilyenkor galvanikus leválasztás nélküli kapcsolóüzemű tápegységet használnak?


Úgy tudom -legalábbis galvanikus leválasztást biztosító transzformátor esetén- a megtáplált fogyasztókészülék fémburkolatának földelése tilos, amiből az következne, hogy a galvanikus leválasztással rendelkező tápegység fémburkolatát(amely egyébként földelt) el kell szigetelni a készülék fémburkolatától. Ilyet viszont nem tapasztaltam. Hol a hiba a gondolatmenetben?

2021. dec. 1. 22:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!