Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a talajlazító...

Mi a különbség a talajlazító és kultivátor között?

Figyelt kérdés
Mindkettőt nagyon hasonlónak látom, próbáltam utána nézni de nem találtam értelmes választ.

2022. jan. 28. 16:19
 1/4 anonim ***** válasza:
Rokonértelmű fogalmak, tehát inkább a helyi szokás dönti el, hogy mit hogyan neveznek.
2022. jan. 28. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
84%
Nem rokonértelműség van. A talajlazító a talajba hatoló kés, ami a tömörödött talajt teszi szelőssebbé, a kultivátor meg magágy készítő eszköz, ami többnyire a vetéshez készíti elő a talajt. Nem tudom milyen forrást néztél, de ezek ránézésre se hasonlítanak.
2022. jan. 28. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

"TALAJLAZÍTÓK

Forgatás nélkül lazítják a talajt. A kultivátorok szerszámai alakjuktól függően kisebb mértékű keverést, gyomirtást, felszínalakítást végeznek. Munkájukkal vetőágy-előkészítés, sorközi gyomtalanítás, műtrágya bedolgozás, talajlazítás oldható meg"


"Talajlazítók csoportosítása:

- szántóföldi kultivátor, amely teljes munkaszélességben műveli a talajt, ezeket

tarlóhántásra és magágy-előkészítésre használjuk,

- nehézkultivátor, a nehéz talajviszonyok között használható szántóföldi gép,

- középmély lazító az altalajt a szántott réteg alatt lazítja közvetlenül,

- mélylazító vagy altalajlazító az altalajt lazítja nagyobb mélységben."

[link]


"A rugós szárú kultivátorkapák és rugós boronák a talajt különböző alakú szerszámokkal, forgatás nélkül lazítják. A kultivátorkapa két végén élezett, fordítható kivitelben készül. A kultivátorkapák elsősorban a jó szerkezetű kultúrtalajok eszközei, ahol a kapák hatására a talaj különálló morzsákká hullik szét, miközben a ritka állományú kelőfélben lévő gyomok eltépődnek, életfeltételük megszűnik. A tárcsás talajművelő eszközökkel szemben előnyük, hogy a talajt csak mérsékelten szellőztetik, kevésbé porosítják, kisebb a talaj nedvességvesztesége és a morzsás talajszerkezet fenntartása is jobban biztosítható."

[link]


Lényeg a lényeg, egyik a másik részhalmaza. (A magágykészítő gép is külön fogalom, de van átfedés köztük.)

2022. jan. 28. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem értem ezt a csoportosítást, mert ezek nem egymásnak a részhalmazai. Olyan szokott történni, hogy egymenetes talajelőkészítésnél a kultivátorra tesznek lazítót, de ettől ez még nem lesz talajlazító, hanem csak kultivátor, talajlazítóval.


A klasszik kultivátoron nincs lazítókés.

2022. jan. 28. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!