Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működtek régen a tőzsdék?

Hogyan működtek régen a tőzsdék?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy az első tőzsdét 1531-ben alapították Antwerpenben. Bennem a tőzsdéről az a kép él, amiket az amerikai filmekben látni a Wall Streetről, hogy óriási teremben ezer mindenféle monitor meg különféle kijelzők ahol folyamatosan mutatják a folyamatosan változó árakat, és ezer ember kalimpál mindenféle kézjelekkel a levegőben, hogy miből mikor mennit akar venni.


Na de hogyan működött a tőzsde akkor, amikor semmiféle kijelzők, meg elektromos áram sem volt? Honnan tudták, hogy mikor minek mennyi az ára, fölfelé vagy lefelé mozog-e, mennyi van belőle, mikor mit érdemes venni? Hiszen elektromos áram nélkül az információ is olyan lassan terjedt, hogy ha pl. Spanyolhonban kitört egy háború, arról Antwerpwenben csak hetekkel vagy akár hónapokkal később értesültek. Így hogyan lehet tőzsdét működtetni? Ezt valahogy nem sikerül elképzelnem. El tudnátok ezt mesélni légyszi? Vagy leírás is jó lesz linkelve, de légyszi magyar nyelvű legyen.



2022. febr. 18. 16:34
 1/6 anonim ***** válasza:
67%

A tőzsdézést fel lehet fogni, úgy is, mint egy játék. Fogadsz egy eseményre, ami vagy bekövetkezik, vagy nem.

A hírek lassabban terjedtek az igaz, de minden félhez később jutott el. Ha ma történik egy olyan dolog, ami kedvezőtlenül hat, hetekkel később érkezik a hír, akkor ahhoz is később ér el aki venne, és ahhoz is, aki eladna.

2022. febr. 18. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A probléma onnan ered, hogy a modern részvény tőzsdéből indulsz ki.

A tőzsde nem más, mint egy egyszerű piactér, ahol az áruk, értékpapírok, stb anélkül cserélnek gazdát, hogy fizikailag is jelen lennének. Értsd, nem kellett oda szállítanod a 2000 tonna búzát, ahhoz, hogy eladhasd.

2022. febr. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Valentino BROssi ***** válasza:
100%

Könyvelni tudtak - sőt, ajánlati könyvet vezetni is. Volt egy kereskedő - bemehettél hozzá és azt mondtad, hogy van 20 birkád eladó darabja 50 ezüstért, ő felírta a könyvébe, hogy ez az ajánlat van jelenleg a piacon, aztán ha valaki arra járt birka iránt érdeklődni akkor ő meg mondhatta azt, hogy ő vételi ajánlatot tesz 45 ezüstért 20 birkára, ez is bekerült a könyvbe - aztán ha megint arra járt az eladó akkor eldönthette, hogy lejjebb viszi-e az árat akár az egész akár csak részleges mennyiségre vagy még vár.

Ezek eleinte nyilván nem is cégtőzsdék voltak, hanem árutőzsdék, vállalati részvényekkel nagyban inkább csak 200 évvel később kezdtek el kereskedni.

2022. febr. 18. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Egy nagy táblára írták az árfolyamokat. Filmbeli példák: Onedin család, Fekete gyémántok.
2022. febr. 18. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

2, persze hogy abbol indulok ki, mert csak azt ismerem :) Ezt irtam is a kerdesben.

De igy most mar kezdem kapiskalni, koszonom mindenki valaszat, mentek a zoldek :)

2022. febr. 19. 01:15
 6/6 anonim ***** válasza:
Írd be a google-be, hogy "nyílt kikiáltásos tőzsde"
2022. febr. 19. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!