Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Régen miért működtek a dolgok?

Régen miért működtek a dolgok?

Figyelt kérdés

Vidéken nőttem fel és a régi paraszt emberek házánál állandó volt a kisebb-nagyobb testű kutya.

Azok a kutyák oltást soha nem kaptak.

Foglalkozás is az volt, amikor a családban lévő gyerekek játszottak vele, meg amikor a gazda tanítgatta. De semmilyen rendszeres séta stb. nem volt.

Mégis, amikor a ház ura csak egy picit felemelte a hangját a kutya azonnal hallgatott. Ment oda, csinálta, amit kellett.


(Nagyapának is volt egy hatalmas kaukázusi keverékje. Képekről visszanézve is simán volt 90-100kg. Amikor bármilyen idegen jött olyan volt, mint egy megvadult medve.

De ahogy a nagyapám elordította magát, azonnal elhallgatott és onantól semmi. Kezes bárány volt.)

Velünk pedig (gyerekekkel) soha nem volt erőszakos.


Kiskorukban csak tej-víz egyveleget kaptak és kizárólag maradékot.

Egyik ismerősnél sem láttam volna, hogy tápot kapjon a kutya. Még nem is olyan maradékot, ami picit is figyelembe venné a kutya igényeit.

Éppen azt, amit a család is evett aznap.


A kistestű kutyák még a nagyon vékony szőrrel rendelkezők is mindig kint voltak télen és semmi bajuk nem lett.

Simán megélték azt a 10-12 évüket.


Sok régi öreggel beszélgetek és teljesen ellene vannak a mostani technikának.

Direkt nem oltatják be a kutyákat, mert azt tapasztalják, hogy utána csak gyengébb és fogékonyabbak a betegségre.

Táppal is így vannak.


Én úgy nevelem a kutyámat, mint ahogy a szent könyvbe megvan írva de én is azt tapasztalom, látom, hogy igazából nekik is igazuk van.

Semmi bajuk a nagyon vidéki/mindennel szembemenő elvek alapján nevelt kutyáknak.


Hogy lehet ez?

(Nagyapám teóriája(Persze picit paranoiás az öreg))

Szerinte ez az egész egy nagy üzlet.

Régen is megvoltak a kutyák, ugyanúgy megélték boldogságban azt a kort, amit az Isten szánt nekik. Azonban mindenki jól tudja, hogy könnyen az ember szívéhez nőnek.

Akit meg szeretünk, azért sokmindent megteszünk.

Szájhúzva de megvesszük neki a tápot, beadatjuk a drága oltásokat, megvesszük a pórázt, mindenféle "hülyeséget".

Szóval mindenhol ezt kezdték el nyomatni, tudományos köpeny mögé bújtatták az egész dolgot és erre is fel lehetett építeni egy egész ipart az évtizedek alatt.



2018. jan. 27. 22:56
1 2 3 4 5
 1/45 anonim ***** válasza:
53%
"Simán megélték azt a 10-12 évüket. " ez itt a bibi. Egy kutya átlag élettartama legalább 16 év, jó körülmények között. Igazából már milliószor meg lett vitatva ez a téma, nincs kedvem újra leírni miért is nem jó a régi kutya "tartás"
2018. jan. 27. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/45 anonim ***** válasza:
72%
Nem élték meg, kétséged se legyen. 5-6 évesen pusztult el a legtöbb, de fogyóeszköz volt, a gazdát nem viselte meg, és nem volt esemény hogy bejelentse. Ha valamelyik élt tovább, akkor élt de ha nem az se volt baj. Úgyhogy ez egy nagy kamu.
2018. jan. 27. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/45 A kérdező kommentje:

Egyértelműen nem kötekedni akarok, hiszen én is az új nevelés pártján állok.

Azonban mégis kritikusan fogom szemlélni a dolgokat, mert megszeretném találni a választ, hogy mégis miért működött/működik a régi fajta is.


Szóval mégis honnan gondolod, hogy minimum 16 év?

Minden szakirodalom 10-14-ra teszi az átlagot.

A 15 és felette lévőek pedig kirívó esetnek számítanak.

Ezért erre most, egyértelműen nem mondanám rá, hogy igazad van.


Linkelhetnéd a kérdéseket, ahol kifejtetted. Örömmel elolvasnám! :) Köszi!

2018. jan. 27. 23:09
 4/45 A kérdező kommentje:

#2

Ezt is elhinném oknak, de a saját tapasztalataim beszélnek belőlem.

Ahonnan én származom kisebb falu(mostmár kisebb város), ott tényleg megélték a kutyák a biztos 9-10 évet. :)

Erre tisztán emlékszem.

2018. jan. 27. 23:11
 5/45 anonim ***** válasza:
46%

Ugyanaz a helyzet, mint a macskákkal.

Régebben nem volt késztáp, amivel a prohypermultivitaminokat bejuttatták, csak házikosztot kaptak és madarakat/egereket fogtak. Nem is tették be a 40m2 lakásba, hogy dobozba kakáljanak és műegeret kergessenek. Ugyanúgy megérték az öregkort, de mellette ki voltak téve a természetes veszélyeknek is, ami az állatvilágban normális.

Lehet vitatkozni, melyik a jobb: a bezárt macska amelyik soha nem tapasztalja meg a természetes közegét és cserébe 18 évig él, vagy a szabadon tartott macska, amelyik talán csak 12 évig él, de lehet területe, szabadon tartott macskák között szocializálódhat és vadászhat.

Nekem még mindig a bezárt macska gazdája lesz állatkínzó, bárki bármit mond. Adhatod a legjobb tápot a macskának és a világ összes oltását, ha egy nyomorult szobába van kényszerítve.

2018. jan. 27. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/45 A kérdező kommentje:

Előre jelzem, hogy senkit sem fogok lepontozni!(Mindenki zöldet kap tőlem) Nyugodtan válaszolhat!


A macskák is érdekesek.

Próbáltuk már az oltott/tápos macskát. Az egyik 3 a másik 5 évig élt.

Azóta nincs saját macskánk.

Azonban az utcai kóbor cicák/szomszéd macskái mind túlélték az enyéimet.

Sem oltás, sem táp, csak egér, meg amikor házi kosztot rakok ki és megeszik.

Néha olyan sebekkel jönnek oda, hogy fáj nézni mégis semmi bajuk.


Kutyánál fura mert működik az új módszer nálunk, ezért is vagyok mellette.

Csak mégis azt látom, hogy a régi is működött/működik és nincs olyan éles elkülönülés a két fajta nevelés között végeredményben.

2018. jan. 27. 23:24
 7/45 anonim ***** válasza:
95%

Láttál te régen falunk kimondottan fajtatisztánk kinéző kutyákat?

Valahol volt alom bármilyen kutyából. A kölykök vagy életben maradtak, vagy elhullott pár darab. Kint nőttek fel, így az immunrendszerük jócskán megerősödött. Nem hagyták el a lakóhelyüket, így nem találkoztak ismeretlen bacikkal. Nem jártak kutyás társaságba. Így még úgysem találkoztak ismeretlen bacikkal.Nemzedékeken keresztül hozzászoktak a házi maradék minél jobb megemésztéséhez.

Ma a kutyák nagy része szinte steril körülmények között születik. Életben tartanak olyan kölyköt is, amelyik emberi beavatkozás nélkül nem maradna életbe.Nem a keverékekről van szó, gondolhatod.

Az oltások nem haszontalan dolgok. Parvo a 80-as években jött az országba. A kerti kutyák nem igazán találkoztak vele, hiszen a kertből nem mentek ki talán sohasem. A kedvencként tartott kutyák sétálnak, más kutyásokkal találkoznak,kiállításokra, egyéb kutyás helyekre eljutnak. Így nagyobb az esélye egyes betegségeket elkapni. Erre van az oltás.

"Semmi bajuk a nagyon vidéki/mindennel szembemenő elvek alapján nevelt kutyáknak."

De, bármi bajuk lehet. Házi okosságokkal megpróbálják meggyógyítani. Ha nem sikerül, jöhet a házhoz újabb kutya a szomszéd éppen akkor született almából.

2018. jan. 27. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/45 anonim ***** válasza:
100%
Amikor kicsi voltam akkor szüleim és nagyszüleim a fent leírtakhoz hasonló látásmódja érvényesült, nem igazán figyeltek mivel etetik a kutyákat, macskákat és csak a kötelező veszettség elleni oltás volt beadatva a kutyáknál. Ahogy nőttem úgy változott a látásmód, amióta keresek azóta mindent beadatok és mindenből az általam megfizethető kategóriából a legjobbat veszem (nem szuperprémiummal, de prémiummal/középkategóriással etetek) és megkapják évente a kombi veszettség oltást is. Tehát van összehasonlítási alapom. Az észrevételem pedig így is az hogy a nagyszüleim által tartott kutyák olyan 5-8 év között mentek el, a macskák 2-3 évente. Amikor kicsi voltam a macskák szintén 2-3 évente "tűntek el". Amióta bent tartok két cicát nincs ilyen gond, nem jönnek haza halálra verve vagy megmérgezve és nem találom meg őket az út szélén mint az gyerekkoromban oly sokszor előfordult. Ha bajuk van elviszem őket orvoshoz, nem azt mondom hogy "majd lesz másik". Lakásban élnek, nem kívánkoznak ki mégis néha kicsalom őket az udvarba hogy napon legyenek, mégis tíz perc után az ajtóban állnak. Aki szerint állatkínzás bent tartani őket, én már nem tudok mivel érvelni nekik, szimplán csak szomorúan belátom hogy nem szereti eléggé a macskájukat hogy ne tegye ki azoknak a veszélyeknek amik kint érik. Hiszen az emberek 98%-ának nincs macskabiztos kerítése ami mellett azt mondanám hogy merném kint tartani a macskákat.
2018. jan. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/45 A kérdező kommentje:

#7

Na ez már érdekes. :) Köszi!


Szóval a titok inkább abban lehet, hogy vidéken nagyon erősen működik a természetes kiválasztódás. Ez hozza magával az egyre életrevalóbb(a vidéki környezethez ideális) kutyákat.

Emellett nincs lehetőségük találkozni olyan betegségekkel, amivel egy átlagos kedvenc nap, mint nap találkozik.



Kiegészítés: Ez a fajtatiszta kutya dolog is igaz. Nekünk egy menhelyes keverék van. :) Szimplán házi kedvenc, ezért olyan mindegy számunkra, hogy "eredeti" vagy nem vagy egy picit így áll a füle vagy úgy, vagy hol van rajta a folt. :)

2018. jan. 27. 23:36
 10/45 A kérdező kommentje:

#8 Nálunk a cicáknál teljesen ellentétes dolog volt tapasztalható.

Egy eléggé normális környéken lakunk így nincs olyan, hogy fagyállós kockacukor és társai. Szerencsére!


A nagyiméknál meg vidéken rengeteg macska volt. Mindegyik vidéki, semmi oltás és mind túlélte. Persze ott sem volt mechanikus gyilkolás...

De verekedés, csúnya sebek, sajnos igen. Persze ezek idővel begyógyultak de amikor keletkeztek mégis nagyon sajnáltam őket.

2018. jan. 27. 23:41
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!