Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi értelme volt, ilyen bizarr,...

Mi értelme volt, ilyen bizarr, recés kardokat készíteni a középkorban?

Figyelt kérdés

Mutatták nekem ezeket a képeket. Recés kardok a középkorból. Viszont nem élesek tehát nem vágásra, szúrásra volt megalkotva. Valamilyen kezdetleges elektromos eszközök voltak? Ezt írták amatör kutatók [link]


vagy ezzel pl nem is lehetett harcolni [link]



2022. febr. 19. 20:51
 1/8 anonim ***** válasza:
60%
Nem vagyok kard szakértő, de szerintem dekorációs célból volt ilyen hullámos a penge. Az biztos, hogy a középkori kardok, pallosok nem voltak borotva élesek (kivéve a japán szamuráj kardokat). Olyan súlytásuk volt, hogy egy tompa pengével is lecsapták az ellenség kezét, lábát, fejét. Másrészt meg úgy is használták, hogy a pengét markolták meg, és a keresztvassal sóztak oda, mint egy buzogánnyal. Kellemetlen lett volna egy éles pengéra rámarkolni.
2022. febr. 19. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
93%
hát a recés tán jobban roncsol, ha mondjuk odavág vele valaki, aztán húzza, mint egy fűrészt?!
2022. febr. 19. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
93%
Belezőnek hívták
2022. febr. 19. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
93%

1 igen ahogy mondod nem vagy szakértő! ":D

először is ezt a fajta kardot flamberge-nek hívják! nem dekor hanem valós kard!


a hullámok jobban elnyelik az erőt és masszívabb lesz a penge!


valamint voltak borotva éles kardok is europában! egyedül a tartósságuk volt gyengébb átlagban!


másik funkciója az volt hogy bele vágjon a páncélba!


1-es a kardokat nem puszta kézzel markolták hanem fém páncélkesztyűben és ez egy technika volt amit half-swording-nak neveztek!

ennek célja hogy elérjék a lándzsa hatást (csak hosszú kardoknál tudták alkalmazni) és sokkal erősebb legyen az átütő szúró erő amit megint páncélok ellen alkalmazhtak!


a markolatos csapás pedig megint half-swording: mordhau (murder strike) ennek célja a vastag páncél beütése roncsolása (fejremért csapás halálos)


a pengét nem voltak tompák mert akkor inkább fejszét vagy buzogányt/kalapácsot használtak volna! a kard éle és maga a kard mindig a legjobb volt a harcokban de sokkal nagyobb szakértelmet is igényelt!


(nem mindenki engedhette meg magának a teljes páncélzatot ami mindent fedett! de még ekkor is karddal sokkal nagyobb előnyben voltál mintha mással harcoltál volna persze ez függőt a szakértelemtől is)

2022. febr. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

"Mi értelme volt, ilyen bizarr, recés kardokat készíteni a középkorban?"

Kis mértékben javítja elvileg a vágási képességeit a kardnak, illetve jobban elnyeli a rezgéseket. De nem annyival funkcionálisabb, mint amennyivel nehezebb elkészíteni és karbantartani. Valószínűleg elsősorban dekoratív okból használták, nem azért, mert megérte a hasznossága miatt.

Olyan ez, mint a különbség egy 15 éves opel astra és egy új Ferrari között. Igen, az új Ferrari jobb funkcionális szempontból is, mint az Astra. De nem ANNYIVAL jobb, hogy pusztán funkcionalitás miatt vegye meg valaki.


"Viszont nem élesek tehát nem vágásra, szúrásra volt megalkotva."

Lehet hogy amit láttál, az replika, de az eredeti középkori flamberge kardok élesek voltak.


"Az biztos, hogy a középkori kardok, pallosok nem voltak borotva élesek (kivéve a japán szamuráj kardokat)"

Hát ezt így nem jelenteném ki, hogy biztos... Inkább biztos hogy nem.

Az európai kardok közül is voltak rendkívül élesek. A japán kardok meg semmivel se voltak élesebbek.

Voltak olyan kardok, ahol a penge egy része tompán volt hagyva, de nagy általánosságban a történelem kezdetétől a mai napig majdnem minden harcra szánt penge éles volt. A középkori kardok nem voltak tompábbak, mint bármelyik másik kard.


"Olyan súlytásuk volt, hogy egy tompa pengével is lecsapták az ellenség kezét, lábát, fejét."

Lehet hogy lecsapták volna, de élesen még jobb az esélyük sérülést okozni az ellenségnek. Átvágni vastag szöveteken, egy könnyű érintéssel is súlyos sebet okozni, stb.


"Másrészt meg úgy is használták, hogy a pengét markolták meg, és a keresztvassal sóztak oda, mint egy buzogánnyal. Kellemetlen lett volna egy éles pengéra rámarkolni."

Egyrészt, rá lehet markolni egy éles pengére. Van rengeteg videó erről az interneten. Amíg nem nyomódik neki a kezed a pengének (a kard lapjánák fogva tartod meg), és nem csúszik el a penge (kellően erősen fogod, akkor nem csúszik el), addig nem probléma.

Másrészt, a későbbi kardokon volt külön hagyva egy tompa rész, hogy elősegítse ezt a technikát.

Harmadrészt, nem puszta kézzel markolták. Úgy is lehet, de kockázatosabb.


"ennek célja hogy elérjék a lándzsa hatást (csak hosszú kardoknál tudták alkalmazni) és sokkal erősebb legyen az átütő szúró erő amit megint páncélok ellen alkalmazhtak!"

Az oké, hogy páncélok ellen alkalmazták, de nem azért, hogy átszúrják a páncélt. Egy normális lemezpáncélt nem lehet átszúrni. Vegyél egy cél mm-es edzett acél lemezt, és próbáld meg átszúrni. Szinte lehetetlen. Ez a modern hollywoodi "díszlet-szemlélet", ahol a páncél csak díszből van. Egy komoly páncélt a büdös életbe nem szúrt át semmilyen kard semmilyen technikával.

Az volt a half-swording technika célja, hogy jobban tudják irányítani a kard hegyét, és bele tudják vezetni az ellenség páncélján található résekbe. Legalábbis lemezpáncél esetén. Persze különböző szintű és típusú páncélok esetén más-más célja is lehetett.

2022. febr. 19. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
82%

"Az oké, hogy páncélok ellen alkalmazták, de nem azért, hogy átszúrják a páncélt. Egy normális lemezpáncélt nem lehet átszúrni. Vegyél egy cél mm-es edzett acél lemezt, és próbáld meg átszúrni. Szinte lehetetlen. Ez a modern hollywoodi "díszlet-szemlélet", ahol a páncél csak díszből van. Egy komoly páncélt a büdös életbe nem szúrt át semmilyen kard semmilyen technikával."

nem mondtam hogy lemezpáncélt! nagyon sok fajta páncél van kezdve a láncingtől kezdve a pikkelypáncél illetve a szegezett gőzölt bőr páncél!


[link] itt tökéletesen látszik hogy a half swording technika képes átszúrni a páncélt! legalábbis a chestplate-t (mell páncél)! ez egy korabeli valós tankönyv a harcászatról kardforgatásról stb


valamint vannak esetek amikor a lemezpáncélt IS átlehet!!!


mind ez lényege hogy milyen anyagokból és milyen technikával készül! mesterember minőségi alapanyagokkal akkor nem! de ha már az egyik hiányzik akkor bizony át lehet!


valamint még a kiváló minőségű lemezvértnek is ahogy minden anyagnak van szakadószilárdsága azaz tartóssága!

ez azt jelenti hogy egy már "kopott" lemezvért könnyen tönkre mehet ha egy új azonos szintű kard támadja meg...


ez nem hollywood ahol tényleg a páncél kb papír...


és vannak nehézkardok is amik kb ember nagyságúak! na ezek súlya és ereje képes átvágni de olyan szinten hogy az már roncsol minthogy vágna!

210 centis 4-5 kg-os a zweihander germán kard!

a skót claymore habár kisebb durván 3 kg és olyan 130 cm de a pengéje sokkal szélesebb


az a főprobléma hogy nem lehet mai valós infot találni!

a neten lévő emberek fő hamissága még a szakképzetteké is!

gyenge vézna vagy elhízott de csak hasra és sem kitartás sem erő nincs

rossz minőségtelen fegyverekkel vagy páncélokkal (vagy mindkettővel) demonstrálnak!


ha a fizikát nézzünk akkor a mérvadó hogy a keményebb azaz erősebb anyag átüti a gyengébbet!!! azaz ha a páncél gyengébb akkor a kard átüti

ha a páncél erősebb akkor a kard jobb esetben elgörbül vagy sérül! ez csak alap fizika

2022. febr. 20. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
ja + a half-swording egyik főelőnye még hogy a kard ne pattanjon le a páncélról mert ezért annyira kiálló a páncélok hogy a szúrás vágások lepattanjanak róla
2022. febr. 20. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
22%
Ara tip Elek, a rece kard Kovács fegyver őt lete volt, aki a fonton élő vette bicskáját. Akkor pattant ütöt Te vasat recésre. Legközelebb a szalonát a kardjával ehete mert azal is tudta vágni a rece miatt. A konyhában a recés kések kenyérszeletelő kések angolul knájf
2022. febr. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!