Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematika , geometria. Hogy...

Matematika , geometria. Hogy lehetne ezt kiszámolni ?

Figyelt kérdés
A munkámhoz lenne szükségem egy matematikai képletre. Ami mindig rendelkezésre áll az az "L" , az "M" és az "R" értéke. Az alfa szögre lenne szükség. [link]
2022. ápr. 17. 21:50
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Ha az L, M és R értékek rendre az L, M és R oszlopokban vannak a második sortól kezdődően, akkor a Sheets-formula az

=180/PI()*(ATAN(2*(M2 - R2)/L2) + ASIN(R2/SQRT(L2^2/4 + (M2 - R2)^2))

lesz (már ha fokokban érdekel a dolog, különben az első két tényező nem kell).


Értelemszerűen még ki kell javítanod a cellahivatkozásokat, hogy úgy legyenek, ahogy a te táblázatodban vannak.

2022. ápr. 18. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Bakker, profi vagy. Este nekifekszem, majd jelzem a végeredményt.
2022. ápr. 18. 13:22
 13/17 A kérdező kommentje:
Tökéletes a képlet. Megcsináltam a rajzot és beillesztettem a Google táblázatkezelőjébe. Azt hiszem ez a platform nagyon jó lesz az ilyen képleteknek. Könnyen lehet bővíteni. Viszont az "alfa" jelet nem találtam a karakterkészletemben, illetve a végeredmény kerekítését sem sikerült megoldanom 2 tizedes helyi értékre. Elvileg a ROUND függvénnyel kellene ezt megcsinálni, de valamiért állandó hibát ad. [link]
2022. ápr. 19. 00:18
 14/17 anonim ***** válasza:
Azért szerényen megjegyzem, hogy 8-as én voltam, a többi nem.
2022. ápr. 19. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Irigylem is, hogy hamarabb jutottál végeredményre, mint én. Éjfél körül nekem egy hatodfokú polinom jött ki a ctg(α)-ra… Reggel tiszta fejjel újra számolva jött ki egy aránylag szép egyenlet:

(M – R)*cos(α) – L/2*sin(α) + R = 0.

(Aminek a megoldásában két arcsin volt egy arctg és arcsin helyett, szóval Wolframalphával ellenőriztem, hogy a te megoldásod is kielégíti az egyenletet, és utána ahhoz ragaszkodtam.)


A kérdezőnek:

=ROUND(90 - 180/PI()*(ATAN(2*(M2 - R2)/L2) + ASIN(R2/SQRT(L2^2/4 + (M2 - R2)^2))); 2)

de így, hogy nem látni, mit csináltál, csak találgatni lehet, hogy egy zárójel maradt ki, vagy vessző szerepelt a pontosvessző helyett, vagy a hülye Google átírta magyarra a képleteket, és a ROUND helyett a KEREKvalami függvény kellett volna…


A karakterekkel kapcsolatban megpróbálhatod kopipésztelni az alfát innen:

αβγδεζηθικλμνξοπρστζφχψω ς (ez utóbbi a szó végi szigma).

Nem állítom, hogy működik.


De amúgy nekem a matek része volt izgalmas a feladatnak, szóval az ilyen jellegű problémákkal kapcsolatban lehet, hogy szerencsésebb kiírnod egy új kérdést a 'Számítástechnika' kategóriában.

2022. ápr. 19. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

15#

Először én is rossz irányban gondolkodtam. Felírtam az M-et az L-lel, R-rel és α szögfüggvényeivel, de abból α-át kifejezni lehetetlennek tűnt. Aztán húztam egy egyenest a kérdező rajza szerinti α szögnél levő pontból az ív középpontjába. Ez az α szöget két részre osztotta és keletkezett két derékszögű háromszög. Utána Pitagorasz tételét kétszer alkalmazva már könnyű volt eljutni a megoldáshoz.

2022. ápr. 19. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
#15 , Megvan a ROUND hiba. Vessző volt a pontosvessző helyett. De nem én hibáztam. A súgóban a függvénylistában néztem meg a szintaxist. Mindenhol vesszőt írtak. Jól átb@sztak. Régebben is volt már, hogy nem tudtam valamit megoldani. Akkoriban is ez lehetett a baj.
2022. ápr. 21. 00:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!