Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy olvad meg hamarabb a jég...

Hogy olvad meg hamarabb a jég az alábbi két esetben? Műanyag kólásüveg majdnem teletöltve vizzel és lefagyasztva, majd zárt állapotban kivéve s hagyni hogy kb. a fele megolvadjon. Ekkor: A. Leöntjük róla a megolvadt vizet. B. Nem öntjük le.

Figyelt kérdés

Hogy olvad meg hamarabb a jég az alábbi két esetből?


Alap:



Egy műanyag kólásüveg majdnem teletöltve vizzel és lefagyasztva, majd zárt állapotban kivéve s hagyni hogy kb. a fele megolvadjon. Ekkor:


A. Leöntjük róla a megolvadt vizet.

B. Nem öntjük le.


2022. júl. 21. 10:38
A kérdező szavazást indított:
A
B
8 szavazat
1 2
 1/17 Kólauborkával ***** válasza:
58%
A, mert a víz nehezebben melegszik fel, mint a levegö, így ha leöntöd a körülöttelevö levegö hamarabb felmelegszik és elkezdi olvasztani a jeget, még ha ott marad a víz, annak kell ugyan annyira felnelegednie elöször, ami meg lassabb folyamat.
2022. júl. 21. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
84%

nehéz megmondani, de arra tippelnék, hogy akkor olvad lassabban, ha leöntöd róla a vizet, mert akkor a jég körül egy hideg légpárna lesz, ahol nem ér közvetlenül hozzá a palackhoz, a levegő meg nagyon jó hőszigetelő.


ha nem öntöd le róla a vizet, akkor víz fogja körbevenni, ami egyrészt jó hővezető, másrészt úszni fog a jég a vízben, fel a palack nyakához, ahol jellemzően még vékonyabb a palack, azaz a távolság is kisebb, amit a hőnek meg kell tennie.


de ez csak tipp

2022. júl. 21. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Najó, ezt hétvégén letesztelem, de szerintem a víz nehezebben változtatja a hömérsékletét. Kíváncsi leszek az eredményre, mert a 2. is logikusat ír.
2022. júl. 21. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

csakhogy a víz hőmérsékletének nem kell változnia.

az olvadó jég és a körülötte lévő víz 0 fokos. ami bemegy hő az nem melegedésre, hanem a jég átalakulására (olvadáshő) fordítódik. a víz csak akkor kezd el melegedni, ha már nincs jég. (a gyakorlat ettől persze némileg eltérhet, de alapvetően ez a helyzet)

2022. júl. 21. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
"nulla fokos jégből nulla fokos víz lesz..."
2022. júl. 21. 16:38
 6/17 Kólauborkával ***** válasza:
Felvetettem ismerösöknek is és nem érkezett egyhangú válasz, milyen viccesen banális kérdés és milyen sok elméleti feladványt ad. Vicces.
2022. júl. 21. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Arra fogadnék ha leöntöd a vizet, akkor gyorsabban elolvad. Igaz, hogy a viz jobban vezeti a hőt mint a levegő, de egy ilyen esetben a jég körüli viz kb 0.5-1.5 fokos. És ez a hőmérséklet különbség kevésbé olvassza a jeget, mint a 25 fokos levegő. Főleg ha nincs áramlás, keverés, akkor már szinte szigetel az 1 fokos viz.
2022. júl. 22. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Igen de a levegő is szigetel bent igencsak jól...


Én se tudom a választ még, csak érveim vannak, nekem is mindkét oldalra...

2022. júl. 22. 06:29
 9/17 anonim ***** válasza:

mitől lenne ott 25 fokos levegő?

a hideg levegő nehezebb. konkrétan hideg levegő fogja körülvenni.

2022. júl. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Kólauborkával ***** válasza:
Nálam a kísérletben a leöntös fejjel lefelé fog állli a másik meg nem, igaz így a levegö áramlás más lesz a kettöben, szóval lehet kell egy 3. amit én öntögetek le…
2022. júl. 22. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!