Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit jelent az alábbi dolog?...

Mit jelent az alábbi dolog? (határérték)

Figyelt kérdés
Az "a" valós számot az "an" sorozat határértékének nevezzük éppen akkor, ha minden előre megválasztott tetszőlegesen kicsi epszilon pozitív számhoz létezik "n0" küszöbszám, hogy minden "n"-re érvényes, hogyha "an" nagyobb "an0"-nál, akkor az "an" az "a"-nak epszilon környezetébe esik.
2010. szept. 22. 17:09
1 2
 1/11 Silber ***** válasza:
100%

PE-n hallottam tavaly szó szerint ugyanezt a definíciót :)

Magyarul. Van egy sorozatod, ami tart valamerre (pl. az 1/x, ami ha x mindíg nagyobb [x tart a végtelenbe], akkor a hányadost gyakorlatilag 0-nak vehetjük).

a - jelen esetben a 0.

Epszilon: tulajdonképpen a "tűréshatárt" fejezi ki. Ennek az értéke adja meg, hogy mekkora eltéréstől számolunk már a-val (gondolkozz el rajta úgy, mint kerekítés. Egy adott pici intervallumon belül már kerekíthetsz, mert elég pontos vagy).

Az n0 a "minimális lépés" számát jelenti (az a lépésszám, ami ahhoz szükséges), hogy epszilon intervallumon belülre kerülj, tehát kerekíteni tudj.

n a lépéseket jelöli.


Igazából rajz nélkül elég nehéz elmagyarázni puritán módon.

Bár szerintem jobban jársz ha a határérték számítását gyakorlod be, a definíciók vizsgaidőszakban jönnek elő.

2010. szept. 22. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Szerintem ez 4.-es matekfacht eleje, nem? Az "a" epszilon sugarú környezete, az a "a"-epszilon; "a"+epszilon nyílt intervallum.
2010. szept. 22. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Formalizmusban sokkal szebb és átláthatóbb. a az (an) sorozat határértéke, ha

minden epszilonra létezik olyan N hogy minden n>N-re |(an - a)| < epszilon.


Szerintem ez sokkal átláthatóbb.

2010. szept. 22. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Időközben szereztem infót, miszerint ez így hangzik helyesen:

Az a valós számot az an sorozat határértékének nevezzük éppen akkor, ha minden előre megválasztott tetszőlegesen kicsi epszilon pozitív számhoz létezik n0 küszöbszám, hogy minden n-re érvényes, hogyha n nagyobb n0-nál, akkor az an az a-nak epszilon sugarú környezetébe esik.


De sajnos továbbra sem értem. Egyébként pont az kellene, hogy mit takar ez a meghatározás.


Esetleg egy egyszerű példa segítségével nem lenne szemléltethető?

Eléggé dühít, hogy nem bírom felfogni...

2010. szept. 22. 19:39
 5/11 anonim ***** válasza:
Írhatnál privit, én is ezt tanulom főiskolán, aztán nem ártana, ha megtudnánk beszélni. Én nagyjából értem.
2010. szept. 22. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Amúgy az epszilon az egy tetszőleges szám. Ott van az 1/n, az a 0-hoz konvergál (vagyis közelít.). Ha epszilon 0.01 akkor ebben a sugarú környezetében már végtelen elem van. Mert ezt most úgy képzeld el, hogy csökken, közelít a nulla felé, de sose éri el, ugye a végtelenségig csökkenhet. Te azt mondod erre, hogy a fa.szt, én 0.01 nél megadok egy határt, és az a szám, amivel már átléped ezt a határt, legyen a küszöbindex. A határon belül tovább csökken az egész, azon kívül ugye megszámlálható, mert azok a törtek lesznek csak benne, amik 0.01 nél nagyobbak.
2010. szept. 22. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Írtam privit.

De azért szívesen veszem mások segítő szándékát is.:)

2010. szept. 22. 22:09
 8/11 anonim ***** válasza:
Pontosan azt mondja ki, amit: bármely közel megyünk a határértékhez (epszilon), egy index után (N) a sorozat összes tagja közelebb lesz annál.
2010. szept. 23. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"n0 küszöbszám, hogy minden n-re érvényes, hogyha n nagyobb n0-nál, akkor az an az a-nak epszilon sugarú környezetébe esik."


Az n-ekre tulajdonképpen miknek kell érvényesnek lennie?


Mert ez a rész azt mondja, hogy minden n-re érvényes valami, ha nagyobb n0-nál, de azt már nem írja le, hogy mi, hanem egy más dologgal jön, azzal, hogy: akkor az an az a-nak epszilon sugarú környezetébe esik.


Vagy ennek:(akkor az an az a-nak epszilon sugarú környezetébe esik) kell érvényesnek lennie az n-re?

2010. szept. 23. 11:56
 10/11 A kérdező kommentje:

Illetve még valami:


az "a": valós szám

az "an": sorozat

az "n0": küszöbszám


De mi az az "n"?

2010. szept. 23. 16:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!